20:58 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
14351

Erinevatest sanktsioonidest õppust võtnuna mõtleb Moskva nüüd oma maksesüsteemi loomisele. Töösse on lülitunud juba umbes 34 miljonit riigi kodanikku, tõsi mitte alati päris vabatahtlikult, kirjutab Saksa ajakiri der Spiegel.

TALLINN, 29. september — Sputnik. Venelastel on parem aegsasti valmis olla: kui riik rahvusvahelisest SWIFT-süsteemist ära lõigatakse, ei saa see lihtne olema edastab portaal Inosmi.

Venelaste lääne krediitkaartide blokeerimisest saadik on Moskvas töötanud oma maksesüsteemi loomise kallal. Selles töös osaleb umbes 34 miljonit riigi kodanikku, kuigi see osalemine pole tihti eriti vabatahtlik.

2014. aasta kevadel pidid paljud venelased silmitsi seisma ehmatava olukorraga: Ameerika Visa ja MasterCard hakkasid ette hoiatamata teatud klientide krediitkaarte blokeerima. Kümned tuhanded inimesed ei saanud enam pangaautomaatidest sularaha välja võtta, rahaülekandeid teha ega kaartidega välismaal maksta.

Pangakaartide blokeerimine oli osa Lääne esimesest sanktsioonidelainest, mis kehtestati pärast Krimmi kriisi puhkemist. USA sanktsioonide alla sattusid Venemaa presidendi siseringi kuuluvad inimesed: tema pikaajalised judopartnerid, miljardärid Arkadi ja Boris Rotenberg ning Juri Kovaltšuk, keda Washingtonis nimetatakse "Putini kassiiriks". Ja kuigi nende poolt kontrollitavate pankade suhtes otseseid sanktsioone ei rakendatud, hakkasid Visa ja MasterCard ettevaatusabinõuna blokeerima nende finantsasutuste klientide makseteenuseid. Piirangud kestsid vaid kaks päeva, kuid Kremlile anti selgelt mõista, kui sõltuv on Venemaa finantssüsteem rahvusvahelisest.

Venemaa pangakaart
Pronkssõdur.
© Sputnik / Вадим Анцупов

Reaktsioon ei lasknud end kaua oodata. Kõigepealt kohustas Venemaa valitsus Ameerika maksesüsteeme teostama kõiki makseid läbi uue, Keskpanga kontrolli all oleva operatsioonikeskuse. Kuid see oli alles esimene samm rahvusliku makseautonoomia saavutamiseks. 2015. aastal andis Kreml korralduse luua oma riikliku maksesüsteem "Mir". Alustati ka sama nimega pangakaartide väljastamist. Uus maksesüsteem ei olnud siiski eriti populaarne ja siis näitas valitsus oma võimu. Aasta tagasi võttis Riigiduuma vastu seaduse, mille kohaselt peavad riigiasutused maksma oma teenistujate palgad Venemaa pangakaartidele. See on oluline tegur, sest Venemaal on ligikaudu 30 miljonit riigiteenistujat. Nendele võib juurde lisada üliõpilased, kes viidi samuti kohustuslikus korral üle "Mir" kaartidele. Seega pole midagi üllatavat, et "Mir" klientide arv on kiiresti kasvanud. Vastavalt Venemaa avaliku arvamuse uurimise keskuse ВЦИОМ küsitlustele kasutas 2017. aastal "Mir" kaarti vaid 3% venelastest (4,4 miljonit). 2018. aastaks kasvas nende osakaal 23%-ni (34 miljonit), ütles "Mir" süsteemi direktori asetäitja Sergei Botškarjov.

Siiski ei ole Venemaal kõik Visa ja Mastercard alternatiiviga rahul. Maksete tegemise võimalused sellega on välismaal väga piiratud — kaarti saab kasutada ainult Armeenias. Lisaks esineb probleeme paljude võrgupõhiste müügiplatvormidega ja mobiilimakseid ei saa "Miriga" üldse teha. Selle aasta lõpuks lastakse prognooside kohaselt välja umbes 54 miljonit "Mir" kaarti.

Pärast "Skripalide asja" on paljud hakanud jälle nõudma Venemaa väljaarvamist rahvusvahelisest maksesüsteemist. Rahvusvahelise maksesüsteemi põhipunkt on nn SWIFT-süsteem, mis hõlbustab riikidevahelisi makseid. Ja kuigi selle eraettevõte peakorter asub Belgias, peetakse seda võimsaks instrumendiks ameeriklaste käes, kui jutt on majandussanktsioonidest. Sellel, kes SWIFT-ist välja arvatakse, saab olema väga raske. SWIFT omakorda ei saa endale lubada, et ameeriklased teda blokeeriksid. Sellega seoses teatas Saksamaa välisminister Heiko Maas SWIFTile alternatiivi leidmise vajadusest.

Ukraina pürgi EL-i.
© Sputnik / Алексей Куденко

Et vältida Ameerika sanktsioone Iraaniga tehtava majanduskoostöö eest, on eurooplased, venelased ja hiinlased juba alustanud vastavat tööd. Venemaa SWIFTist eemaldamise idee toetajaid on mitte ainult USAs. See algas pärast Krimmi kriisi puhkemist. Euroopa Parlament isegi toetas 2014. aastal seda sanktsiooni, kuid Euroopa Komisjon oli sellele vastu. Pärast endise spiooni Sergei Skripali mürgitamist Ühendkuningriigis hakkasid mõned inimesed taas selliseid nõudmisi esitama. Venemaa väljaheitmine rahvusvaheliste maksete süsteemist halvendaks kogu riigi territooriumil toimuvat finantstegevust. Kremli jaoks oleks see kahtlemata tõeline õudusunenägu.

SWIFTi alternatiiv – kella 9-17-ni

2017. aastal teatas Venemaa keskpanga juht Elvira Nabiullina, et SWIFTi salajane alternatiiv on valmis. "Oleme edukalt lõpetanud töö oma süsteemiga. Kui peaks juhtuma midagi ettenägematut, jätkuvad kõik SWIFTi operatsioonid probleemideta," ütles ta kohtumisel Vene presidendiga. Projekti nimetati "Finantsteadete edastamise süsteemiks" (SPFS). Kui tõhus see on, jäi pikaks ajaks selgusetuks. Alles 2017. aasta lõpul liitus esimene ettevõte SPFS-ga — Venemaa energiahiid Rosneft. Üleminekuplaanidest SPFS-ile teatas ka Rostech, mis tegutseb peamiselt kaitsetööstuses.

Kuid Lääne vaatlejad on SPFSi võimaluste osas endiselt skeptilised. Seda ei saa nimetada SWIFTi täisväärtuslikuks asenduseks, sest see teostab ülekandeid ainult riigisiseselt. Lisaks toimib süsteem rangelt piiratud aja jooksul — kella 9.00-17.00ni.

Keskpanga sõnul laiendatakse SPFS varsti ka välismaistele finantsasutustele, kuid konkreetsetest plaanidest selles valdkonnas pole teatatud. Ajaleht Izvestia teatel võiks SPFS järgmisel aastal ümber kujundada plokiahela-põhiseks platvormiks, kuid keskpank ei kinnitanud ega lükanud seda teadet ümber. Vaatamata paljudele haavatavustele mängib Moskva teatud strateegilist rolli siseriikliku maksesüsteemi suutlikkuse laiendamisel, leiab Venemaa rahapesuekspert Anna Antipenko.

"Kui kogu finantssektorit SWIFTist välja ei lülitata, leevendab SPFS oluliselt sanktsioonidest tabatud pankade probleeme," ütles ta. SWIFTis osalevad pangad võivad aga olla Venemaa finantstehingute vahendajaks. Antipenko tunnistas siiski, et Moskval ei ole SWIFTi täielikku ühenduse katkestamisel korral efektiivseid vahendeid selle süsteemi asendamiseks. Sellises hädaolukorras oleks SPFS kasutu, kuna see ei ole integreeritud ülemaailmse pangandussidevõrgustikku. Seni piirduvad selle võimalused vaid siseriigiga.

Tagid:
SWIFT, pank, Eesti

Peamised teemad