05:18 19. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1053
  • RUB70.9405
Illustreeriv foto

Sorose partner: saime valmis eelmisest veel vägevama maailmakriisi

CC BY 2.0 / Chris Dlugosz / macro dollar
Majandus
lühendatud link
24980

Mida aeg edasi, seda raskem on tulevase kriisi prohveteid kuulutada lollideks, fanaatikuteks ja vandenõuteoreetikuteks. Kui saabuvast kriisist ja sotsiaalsest plahvatusest räägivad lugupeetud rahandustegelased, tuleb nende heietusi kuulda võtta.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novostile

1992. aastal korraldas Stanley Freeman Druckenmiller koos oma partneri, sõbra ja kolleegi George Sorosiga 20. sajandi edukaima spekulatiivse rünnaku. Rahandusajakirjanduse sõnul purustas see Quantum fondi juhtivate rahastajate duett Inglise Panga ja teenis mõne päevaga Briti valuuta odavnemiselt umbes miljard naela. Hiljem läksid vaikust armastava ja varjus olla eelistava Druckenmilleri ja alati avalikult maailma poliitikas osaleda tahtva Sorose teed järsult lahku, kuid mõlemad spekulandid on muutunud finantsmaailma legendiks, sest nad alandasid vanimat Lääne keskpanka, lahkusid sealt pärast edukat rünnakut suure noosiga ja neile ei tehtud selle eest midagi.

Neil päevil otsustas Sorose salapärane ja inimpelgurist partner üle mitme aasta anda pika intervjuu. Sellest vestlusest selgub, et tal ei ole maailmamajandusele häid uudiseid ja ta suhtub Donald Trumpi väga halvasti. Intervjuu kõige olulisem osa oli Druckenmilleri ootamatu ülestunnistus, et uue ülemaailmse majanduskriisi seemned ei ole mitte ainult juba maha külvatud, vaid tärkavad õige pea.

"Me võtsime eelmise kriisi põhjused ja kolmekordistasime neid. Ja me tegime seda ülemaailmsel tasandil," tunnistas Druckenmiller, kuigi ta ei täpsustanud, keda ta "meie" all silmas pidas.

Muide, legendaarsel spekulandil on juba valmis nimekiri isikutest, kes on tema arvates tulevases kriisis süüdi. Venelase silmale on väga harjumatu mitte leida sealt Venemaad, Putinit, Vene häkkereid või halvimal juhul Hiinat. Ei, Druckenmiller usub, et kõiges on süüdi Ameerika Ühendriikide (viimase kümne aasta) poliitilised ja rahandusjuhid ja ei keegi teine.

Ameerika miljardäride seisukoht ei ole sõnastatud hoiatuse, vaid kohtuotsusena. Selles süüdistatakse USA poliitikuid ja Föderaalreservi juhte teatud "kapitalismi moonutamises", mis ei suuda nullilähedase intressimäära korral normaalselt töötada, ja just see hälve muutis järgmise kriisi mitte ainult vältimatuks, vaid ka palju suuremaks 2008-2009. aasta kriisist. Miljardär rõhutas, et uute võlgade abil vanadest võlgadest tekkinud probleemide lahendamine on määratud nurjumisele. Veelgi enam, ta teatas, et lisaks majandusprobleemidele on ta mures äärmusliku sotsiaalse ebavõrdsuse pärast, milleni Ameerika majanduspoliitika on viinud.

"Kõige suuremaks sotsiaalse ebavõrdsuse kiirendajaks oli kollektiivse leevendamise programm (Föderaalreservi programm, kus panku ja pankureid päästeti riigi kulul pankrotist — autori märkus), siin pole isegi midagi arutada," ütleb Druckenmiller ja viitab teisele tulevase sotsiaalse plahvatuse komponendile — internetile, mis edastab teavet elustandardite "lõhest" kõikidele planeedi elanikele.

Näiteks toob ta Amazoni omaniku Jeff Bezose: "Vaadake, viimase 48 tunni jooksul on ilmunud kümneid artikleid selle kohta, et Bezose vara väärtus on üle 150 miljardi dollari. Kuidas tavaline inimene sellele vaatab?!"

Vaatamata sellele, et intervjuu Druckenmilleriga avaldati suhteliselt vähetuntud interneti telekanalil "Realvision", levisid tema seisukohad maailma rahandusmeedias kulutuluna. Asi on selles, et mida aeg edasi, seda raskem on tulevase kriisi prohveteid kuulutada lollideks, fanaatikuteks ja vandenõuteoreetikuteks. Kui saabuvast kriisist ja sotsiaalsest plahvatusest räägivad lugupeetud rahandustegelased, tuleb nende heietusi kuulda võtta. Veelgi enam, Bloombergi ajakirjanikud, kes Druckenmilleri intervjuud analüüsisid, märgivad, et ta pole kaugeltki esimene, kes pöörab tähelepanu globaalse majanduse ees seisvatele raskustele. Viimastel kuudel on mitmed väga mõjukad Wall Streeti tegelased rääkinud samal teemal ja tutvustanud avalikkusele mitte vähem süngeid prognoose.

Kenneth Cordele Griffin, miljardär ja hiiglasliku riskifondi Citadel Investment Groupi juht, hoiatas hiljuti, et liiga suur võlg muutub tulevase majanduslanguse seemneks. Citadel on ettevõte, mis on tuntud oma osaluse tõttu kõikidel maailma finantsturgudel ja tohutute sissetulekute poolest ning Griffin ise haldab kapitali, mis võrdub selliste riikide nagu Läti või Paraguay SKT-ga. Sellised suured mängijad ei tee kunagi läbimõtlemata avaldusi, sest avalikult tehtud vead avaldaksid nende äridele väga negatiivset mõju.

Käesoleva aasta juunis liitus kriisi prohvetide nimekirjaga teine miljardär, rahastaja ja matemaatik Jeffrey Gandlach, kellele kuulub investeerimisfond DoubleLine Capital. Ta usub, et järgmise kriisi lähtepunktiks saavad olema liiga suured võlad ja ta pöörab erilist tähelepanu asjaolule, et USA eelarve puudujääk ja riigivõlg kasvab USA dollari intressimäärade tõusu taustal ning see võib kaasa tuua "eelarveraskuseid" Washingtonile.

Kuid oleks ekslik arvata, et kriisi prognoosimine on üksnes miljardäridest rahastajate eesõigus. Teadmised, et "laenupeole" järgneb majanduslanguse pohmelus, ilmuvad isegi peavoolumeedia finantskülgedel. "Valmistuge järgmiseks finantskriisiks," sellise pealkirjaga tervitas auväärne The Wall Street Journal oma lugejaid 2008. aasta kriisi alustanud Lehman Brothersi pankroti aastapäeval.

"Pärast 2008. aasta kriisi tekkinud probleemide lahendamine on võlgu veelgi rohkem kuhjanud," väidab juhtiva USA äriväljaande kolumnist.

VTB (Vneštorgbank) juht Andrei Kostin
© Sputnik / Владимир Астапкович

Veel on üks finantsturgudel osalejate kategooria, kes ei saa eelseisvatest kriisidest avalikult rääkida, kuid kes peaks oma ametikohustuste tõttu nendeks valmistuma ja võtma tarvitusele konkreetsed meetmed nende eest kaitsmiseks. Need on riikide keskpangad, ja lääne analüütikud juba märgivad ebaharilikku aktiivsuse kasvu kullavarude soetamisel Venemaal, Hiinas, Indias ja teistes riikides. Isegi Poola keskpank, hoolimata asjaolust, et riiki ei ohustata Ameerika Ühendriikide sanktsioonid ega sellega kaasnevad poliitilised riskid, hakkas äkki kulda kokku ostma, esimest korda mitme aastakümne jooksul.

Olukord meenutab veidi Titanicut: orkester mängib tekil ja reisijatel on ikka lõbus, kuigi põrkumine vastu jäämäge on juba paratamatu. Kõige ettenägelikumad kogunevad päästepaatide juurde ja võitlevad juba kohtade pärast nendes. Ülemaailmse finantskriisi teine laine kahjustab kõiki, kuid kui lääne majanduse Titanic kohtub jäämäega, on meie päästepaadil kõik võimalused olla ohutus kauguses.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
majandus, kriis, Inglise Pank, Donald Trump, George Soros, USA

Peamised teemad