00:05 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
4010

Saksamaa kui suurim vene gaasi ostja sõltub Venemaast ning Venemaa omakorda Saksamaast kui mahukaimast turust. See on normaalne majanduslik olukord, arutleb RIA Novosti autor.

Natalja Dembinskaja, RIA Noovsti

Vedelgaasi USA-st Saksamaale tarnijad on konkurentsivõimetud — sellest räägitakse Saksamaa LV välisministeeriumi energiapoliitikale pühendatud avalduses. Samas rõhutati ministeeriumis: sõltuvust Venemaast ja tema energiakandjatest, millele osutab Donald Trump, ei eksisteeri. Samal ajal ulatub Venemaa osakaal Saksamaa kütusebilansis, vaatamata püüdlustele tarneid mitmekesistada, juba 50 protsendini.

Suurim turg

2017. aasta tulemuste kohaselt püstitas Gazprom gaasiekspordi absoluutse rekordi – tarned Euroopasse kasvasid kaheksa protsendi võrra. Saksamaa jääb Vene monopolistile suurimaks turuks. Möödunud aastal ostis Berliin Moskvalt 53,4 miljardit kuupmeetrit gaasi – samuti rekord. Ja see pole veel piir.

USA tunnistas, et ei suuda peatada miljardite voolu Venemaale >>

Venemaa energeetikaministri Novaki prognooside kohaselt võib Euroopa lähima kümne aasta sees suurendada vene torugaasi importi 100 miljardi kuupmeetrini – seda omaenese gaasitootmise ja tarbimise kasvu arvelt.

Gaasi terminal Poolas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

USA energeetikaministeeriumis lüüakse samal ajal häirekella. Juba 2017. aastal, olles analüüsinud energiaressursside turge kuni 20150. aastani, jõuti ministeeriumis järeldusele, et lähima 20 aasta vältel ei saa Vana Maailm kuidagi läbi ilma Venemaa gaasita. Ei aita Euroopat energiatarnete mitmekesistamine ega USA, tunnistati ametkonnas.

Ent Washington ei jäta katseid olukorra muutmiseks. Trump pelgab, et Saksamaa hakkab saama 60–70 protsenti energiast uue gaasijuhtme Nord Stream 2 kaudu Venemaalt, kuid samal ajal soovib Berliin, et Washington jätkaks riigi kaitsmist idast ähvardava ohu eest. Niisugust asjade seisu nimetas ameeriklaste riigipea "vastuvõetamatuks" ja teatas: EL peab ostma USA-lt LNG-d – omaenese julgeoleku huvides.

Võetakse sealt, kus odavam

Sellegipoolest vastab küsimusele, kas Saksamaale ja Euroopale vaja on ameeriklaste LNG-d, kõige paremini siiski turg. Ei ole vaja, ja põhjus on banaalne: USA vedelgaas on ligi 30 protsenti kallim kui vene torugaas. Saksamaa välisministeeriumi avaldus üksnes kinnitab: Euroopa majanduse vedur ei ole valmis gaasilepinguid politiseerima, nagu secda teevad Poola ja Leedu.

Saksamaa selgitas: me ei loobu USA pärast Vene gaasist >>

"Aga nemad ostavad ameeriklaste LNG-d tühistes kogustes: saabus tanker, ta võeti pidulikult vastu, aga edasi lugu ei lähe. Nii Leedu kui Poola jaoks jääb Gazprom põhiliseks tarnijaks. Vene kontserni osakaal Poola gaasibilansis on peaaegu seesama, mis Saksamaalgi," märgib Venemaa Riikliku Energiaturvalisuse Fonfi juhtivekspert Igor Juškov.

Tema meelest püüavas sakslased vastuseks Trumpi survele palli ameeriklastele tagasi visata, andes mõista, et kui te saate Venemaa torugaasiga võrreldes konkurentsivõimelisteks, vaat siis tulgegi.

"Niisugune avaldus on veel üheks kinnituseks Saksamaa üldseisukohast Nord Stream 2 ja ameeriklaste LNG suhtes," lisab Energeetika Arendusfondi juht Sergei Pikin.

Vedelgaasi pole Euroopale tarvis ka energiaturvalisuse vaatenurgast, kui pidada silmas Washingtoni poolt vallandatud kaubandussõdu. Tagatipuks pole Saksamaal ookeani tagant gaasi saamiseks vajalikku taristut ja see on pigem selle tagajärjeks, et ta peab USA süsivesinike tarneid ebaotstarbekaiks.

Terminalid pole mõeldud USA gaasi jaoks

Juulis lubas Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker, et Euroopa ehitab valmis rohkem terminale loodusliku vedelgaasi importimiseks USA-st. Vaatlejad aga nendivad seejuures, et Euroopa Komisjoni väheke ilustas tegelikkust: Euroopa on tõepoolest valmis LNG terminale ehitama, ent seda mitte ameeriklaste pärast, vaid Hollandi – EL-is suuruselt teise gaasitootja — tootmismahtude edaspidise vähenemise tõttu.

Euroopa Liidu reeglite kohaselt peab igal riigil olema kolm tarneallikat. Venemaa ja Norra kõrval saab kolmandaks LNG terminal, ainult et sinna saabiv gaas võib olla mis iganes, mitte tingimata USA päritolu.

"Ameerika LNG-d eksporditakse praegu ükskõik kuhu, ainult mitte El-i. Enamgi veel, LNG import Euroopasse tervikuna kahaneb. Samas on EL-i käsutuses tehnilised võimalused importi suurendada, kuna vastav taristu on alakoormatud. Uue terminali ehitamine Saksamaal ei muuda sellest aspektist midagi," nendib Riikliku Energiaturvalisuse Fondi gaasiküsimuste peadirektori asetäitja Aleksei Grivatš.

Vastastikune sõltuvus

Mis puudutab Trumpi kinnitusi Saksamaa Venemaast "sõltumatuse" kohta, siis – tegemist on katsega energiakoostöö kulgu politiseerida, leiavad turuanalüütikud. Erinevalt USA-st mängib Venemaa turureeglite kohaselt – pakub tead toodet turuhinnaga ja tagab tarnete kõrgeima usaldusväärsuse. Iga koostöö aga rajaneb vastastikusel sõltuvusel.

"Saksa ettevõtted osalevad kaevandamises Venemaa territooriumil ja Gazprom on saanud vastavalt osakuid müügifirmades. Seetõttu saab Saksamaa sisuliselt osa gaasi omaenese ettevõtetelt, kes töötavad Venemaa territooriumil. Need tarned vormistatakse loomulikult Gazpromi kaudu, sest tema käes on ekspordimonopol," selgitab Juškov.

Niiviisi sõltub Saksamaa – suurim vene gaasi ostja – Venemaast ning Venemaa omakorda Saksamaast kui suurimast turust. See on normaalne majanduslik olukord.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
poliitika, LNG terminal, gaas, majandus, Nord Stream 2, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad