05:50 22. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB74.3534
Ülemiste tehnopark. Illestreeriv foto

Balti suurettevõtete optimism kasvab

© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandus
lühendatud link
1720

SEB poolt septembris Balti suurettevõtete finantsjuhtide seas läbi viidud uuring näitab, et enamus neist on lähituleviku osas optimistlikult meelestatud.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Kõigis kolmes riigis arvas veidi üle 50% vastajatest, et 2019. aastal kujuneb majanduskeskkond nende äritegevusele soodsaks.

Kui eelmisel aastal olid Läti ettevõtjad Balti naabritest optimistlikumad, siis tänavu on kõik kolm riiki võrdsel tasemel: Lätis ja Leedus on optimiste 52% ning Eestis 51%, teatas SEB pressiteenistus.

Eestis on kõige rohkem pessimistliku hoiakuga ettevõtteid – 16% finantsjuhtidest arvas, et järgmise 12 kuu jooksul võib ärikeskkond halveneda. Lätis ja Leedus arvas nii 8% ja 11% vastajatest.

Pangad lähtuvad laenuandmisel maksuameti palgaandmetest>>

"Kuigi optimism püsib, näevad pooled Balti suurfirmade finantsjuhid majanduses mõningaid ülekuumenemise märke ning suhtuvad tulevikku ettevaatlikumalt. Ka analüütikute sõnul on märke, et lähiaastatel majanduse kasvutempo järkjärguliselt väheneb, nii et ettevõtted peavad olema valmis olukorra muutumiseks," ütles SEB Panga juhatuse liige ja ettevõtete panganduse valdkonna juht Artjom Sokolov.

Suuremad tööjõukulud vähendavad kasumlikkust

Eesti Pank: Majanduse stimuleerimine eelarve kaudu oli viga>>

Kasvavad tööjõukulud ja kvalifitseeritud tööjõu puudus on teist aastat järjest suurimaks murekohaks Läti ja Leedu ettevõtete jaoks – mõlemas riigis pidas seda oma ettevõtte suurimaks probleemiks umbes viiendik vastajatest. Kuigi see küsimus on endiselt aktuaalne ka siin – tööjõukulusid ja —nappust mainis 16% vastanuist – siis Eestis on sellest suurem probleem üldine surve hindadele ja marginaalidele, mida tõi esile 24% finantsjuhtidest.

"Ettevõtted näevad endiselt, et kasvava tööjõukuluga toimetulemise peamine meede on tööjõu veelgi efektiivsem kasutamine, mitte aga tehnoloogiasse investeerimine. Kas on see jätkusuutlik või tuleks liikuda ettevõtete ärimudelites kõrgema lisandväärtuse suunas, seda näitab aeg," sõnas Sokolov.

Välistööjõu kasutamise osas lähevad Eesti suurettevõtete hoiakud lahku: pooled neist ei kasuta praegu välistööjõudu, ega plaani seda ka tulevikus, kuid teine pool kas juba kasutab või vähemalt kaalub seda.

Suurettevõtete finantsseis püsib hea

Vaatamata mitmetele väljakutsetele hindavad ettevõtted oma finantsseisu tugevaks. Eestis pidas oma ettevõtte finantsseisu heaks või suurepäraseks 69% vastajatest. Leedus ja Lätis olid ettevõtted veelgi enesekindlamad, kus hetkeseisu hindas selliseks vastavalt 77% ja 79% finantsjuhtidest.

Rahanduskomisjon alustas tuleva aasta riigieelarve menetlemist>>

SEB korraldas Balti riikide finantsjuhtide uuringu juba kuuendat korda. Uuringu fookuses on ettevõtete hinnang majandusolukorrale, peamised probleemid ning võimalused ärikeskkonnas. Käesoleval aastal osales uuringus 226 ettevõtet, kelle aastakäive ulatub vähemalt 20 miljoni euroni.

Tagid:
pessimism, optimism, majandus, pank, SEB, ettevõte, Leedu, Läti, Balti riigid, Eesti

Peamised teemad

 • Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

  34
 • Ukraina töölised avaldavad meelt, illustreeriv foto

  Eesti kaitsepolitsei (KaPo) juhi asetäitja Martin Arpo ütles majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon esinedes, et järsult suurenenud venekeelse tööjõu sissevool mõjutab integratsiooniprotsessi edukust riigis.

  19
 • Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

  Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

  56