04:47 21. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1085
  • RUB68.2075
Majandus
lühendatud link
10310

Kuopiosse planeeritava uue suure miljardi eurose tselluloositehase ehituse peamine poolt argument on see, et see raha jääb Soome, sest maailma tselluloositehaste sisseseade valmistatakse Soomes.

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Tehast kavandatakse Kallavesi järve äärde ja selle arendaja on Hiina osalusega Soome firma Finnpulp. Suurim argument tehase rajamiseks on asjaolu, et sisseseade valmib Soomes, mis tähendab, et suur osa miljardist eurost jääb Soome.

Finnpulp korraldas Kuopio kinosaalis seoses tehase rajamisega rahvakoosoleku, kus osales ligi 300 inimest. Põhiline mure oli see, et Kallavesi järve olukord halveneb, vahendab portaal Eestinen viitega Yle´le.

Finnpulpi juht Martti Fredrikson rääkis, et Kuopio on tehase asukohaks sobiv, kuna vastuvõtt oli soe, leidus krunt ja olemas on logistilised võimalused. Toodangut saab vedada Kotka ja Rauma sadamatesse või isegi Helsingisse.

Eestimaa rohelised kahtlustavad valitsust ja metsatööstureid vandenõus>>

Fredriksoni sõnul põhinevad pea kõik maailma tselluloositehased Soome tehnoloogial, mis tähendab, et suurem osa sisseseadest valmistatakse Soomes.

Kui kõik läheb plaanide kohaselt, algab ehitus 2020. aasta keskel ja selleks ajaks on Põhja-Savosse vaja ligi 3000 ehitajat. Neid kõiki Soomest ei leia. Fakt on see, et suur hulk ehitajatest tuleb välismaalt.

Uuringute järgi toob Kuopio tehas maakonda 1500 töökohta ja kogu Soome 3400 uut töökohta, seda põhiliselt seoses puidu ettevalmistusega.

Puidu ja puittoodete väljavedu moodustab Eesti kogu ekspordist üle 10%
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Kui Kuopio tehas valmis saab, oleks see maailma suurim võimsusega 1,2 miljonit tonni haavatselluloosi aastas. Tootmist tahetakse alustada 2021. aasta lõpus. Täisvõimsuse saavutab tehas 2022. aastal.

Tehase rajamise tähtajad on veel lahtised, kuna tehase rajamise vastased tahavad väljastatud keskkonnaloa osas kaevata edasi ülemkohtusse.

Soome metsi müüakse tselluloosiks Hiinasse ja Soome metsatööstus on selles ise süüdi

Soome tselluloosiprojekte juhitakse nüüd Hiina rahaga ja Hiina vajadusi arvestades. Hiinast on saanud Soome metsatööstuse vedur — edastas varem Eestinen.

Hiinlased on sees kõigis Soome suuremates metsaprojektides pärast seda, kui tuli teade suure Hiina investeeringu kohta Kuopiosse rajatavasse maailma suurimasse Finnpulpi tselluloositehasesse.

Boreal Bioref teatas märtsikuu lõpus, et Hiina paberifirma Shanying on selle peaomanik.

Võimalikku puidurafineerimistehast rahastaks pangad ja suurinvestor>>

Hiinal pole piisavalt puitu, et rahuldada kodumaist nõudlust paberi järele, räägib Soome loodusvarakeskuse teadur Matleena Kniivilä. Kuigi Hiina on pindalalt suur, on metsa seal väga vähe. Pikakiulist tselluloosipuud ei ole piisavalt, mistõttu otsib Hiina toorainet põhja poolt.

Lühidalt on Soomes olemas tooraine, mida Hiina vajab. Maailmas pöörlevad paljud asjad nüüd Hiina raha abil.

Aalto ülikooli keskkonnatehnika professor Olli Dahl hoiatab, et hiinlased ei osta toorainet sugugi iga hinnaga. Soomest otsitakse haavapuitu soodsa hinnaga, mis tähendab, et seda hangitakse tehasest kõige rohkem 100 kilomeetri raadiusest. Seetõttu peab Dahl võitjateks eelkõige kohalikke metsaomanikke.

Kohalikele piirkondadele on Hiina investeering suur võit, seda nii töökohtade kui maksutulu mõistes.

Tervikuna aga pilt nii ilus pole, kuna keegi ei taha, et Soomest saab tulevikus üks suur tselluloosivabrik. Ekspordiks soovitakse kõrgtehnoloogilisi tooteid, mitte suurtes kogustes odavat tselluloosi – seda isegi vaatamata heale tootlusele.

Tselluloos on isegi paberiga võrreldes madalama kategooria toode, mistõttu on selle tootmise kasv murettekitav. Professor Dahli arvates näitab järeleandmine Hiina rahale Soome metsatööstuse au puudumist. Metsatööstus saab selles süüdistada ainult ennast, kuna pole suutnud arendada piisavalt uusi tooteid. Soome vajaks hädasti rohkem kõrgtehnoloogilist tootmist.

Tartu Emajõe kett ulatus Võidu sillast Kroonuaia sillani

Emajõe ketis osales korraldajate hinnangul üle 4500 inimese ning kett oli kohati mitmekordne — teatas mail Sputnik Eesti.

Ketiga avaldati meelt Emajõe lähedusse kavandatava tselluloositehase vastu. Tartu vallavanem Jarno Laur märkis, et inimesed seisid ketis ka Vorbusel, Kärknas ja mujal.

Keskerakonna Tartumaa piirkonna liikmed saatsid isegi pöördumise erakonna juhatusele ja esimehele Jüri Ratasele, märkides, et nad on sügavalt mures Emajõe äärde planeeritava tselluloositehase pärast ja paluvad eriplaneering lõpetada.

Tartu Emajõe kett ulatus Võidu sillast Kroonuaia sillani>>

Est-For Investi tehase ehitamise kavandatav maksumus oli 800 miljonit kuni 1 miljard eurot. Ettevõtte taga on tuntud Eesti metsandusärimehed Margus Kohava ja Aadu Polli. Ettevõtte tuumikinvestorid on endised Sylvesteri omanikud, kes nüüd veavad ettevõtteid, nagu Combiwood ja Kaamos Group, aga ka konkureerivad metsatöösturid, näiteks ASist Lemeks.

Valitsus algatas riigi eriplaneeringu koostamise Est-Fori palvel mullu maikuus. Selle eesmärk oli leida planeeritavale Est-For Investi puidurafineerimistehasele sobivaim asukoht Viljandi ja Tartu maakonnas Emajõe läheduses ning koostada sobivasse asukohta detailne lahendus ehitusõiguse määramiseks.

21. märtsil tähistatakse rahvusvahelist metsapäeva, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Tartu lähedale planeeritud puidurafineerimistehase eriplaneering on olnud pikka aega õhus ja poliitikud on pikalt eri variante kombanud.

Riigihalduse minister saatis eriplaneeringu lõpetamise eelnõu osapooltele tutvumiseks>>

Peaminister Jüri Ratase sõnul takistab kohaliku kogukonna ja omavalitsuste vastuseis tehase eriplaneeringu elluviimist ning seda ilmestavad ka mitmed kohtuvaidlused.

"Olen korduvalt rõhutanud, et valitsus ei soovi juba eos nullida ettevõtjate initsiatiivi. Ettevõtted ja suured investeeringud loovad inimestele töökohti ja kasvatavad terve ühiskonna jõukust. Samas on selge, et kohaliku kogukonna arvamust arvesse võtmata tööstust rajada ei saa," ütles ta.

Justiitsminister Urmas Reinsalu lisas, et antud juhul alustati eriplaneeringu lõpetamist ülekaaluka avaliku huvi tõttu.

Tagid:
investeering, tselluloositehas, puidurafineerimistehas, Kuopio, Soome, Hiina, Eesti, Tartu

Peamised teemad