21:37 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
9330

Hiina keeldus Ameerika veeldatud gaasi (LNG) importimast. Kui arvestada, et eelmisel aastal oli Hiina turg, kuhu ameeriklased tarnisid ligi 3,6 miljonit tonni veeldatud maagaasi, USA-le suuruselt teine pärast Austraaliat, siis on see USA energeetikasektorile tõsine löök.

Dmitri Lekuhh, agentuurile RIA Novosti

Nagu selgus, ei saa Hiina "kuidagi aru" naljadest kaubanduspiirangutega. Sõda nagu sõda ikka. Ameeriklased peavad sellega midagi kiiresti ette võtma. Kõik on lihtne.

Reutersi analüütikute andmetel pügasid Ameerika maagaasitootjad Hiina turgudelt keskmiselt miljard dollarit kuus. Ja enamasti oli see Hiina poliitiline valik: Ameerika kildagaasi "turukõlblikkusest" ja operatsioonist "veeldamine/taasgaasistamine" on juba nii palju kirjutatud, et kordamine oleks kalliste lugejate üle irvitamine.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Arvestades Hiina kivisöetootmise plaanipärast vähendamist ja gaasivajaduse kasvu, on Ameerika Ühendriigid praegu kaotamas (ja see ei ole prognoos, vaid reaalsus), juurdepääsu kõige perspektiivsemale turule Kagu-Aasias. Oh hästi teada, et hiljemalt käesoleva aasta novembriks saab Hiinast gaasiimportijate vaieldamatu liider, kes tõukab sellelt positsioonilt Jaapani.

Enamik nii Hiina kui ka rahvusvahelisi eksperte on veendunud, et järgmise kümnendi lõpuks on Hiina gaasitarbimine vähemalt kahekordistunud ja läheneb täiesti kosmilisele poolele triljonile kuupmeetrile aastas.

Üldiselt jätkuks sellel turul ruumi kõigile. Isegi Ameerika põlevkivigaasile. Loomulikult, kui selle põlevkivigaasi "poliitiline katus" korralikult käitub. Aga meid Vene Föderatsioonis huvitab rohkem lühiajalisem ajalooline ja majanduslik perspektiiv.

Üks toru on hea, kaks aga veel parem — Moskva ja Peking lõid käed >>

Nii planeerivad ameeriklased juba järgmisel aastal käiku anda uued veeldatud maagaasi tootmisvõimsust, mis suurendavad importi ligikaudu 100 miljardi kuupmeetri võrra aastas.

Niisiis, arvestades Ameerika LNG "poliitilist" lahkumist Hiina kasvavatelt turgudelt, tuleb need potentsiaalsed turud millegagi asendada. USA energeetikale oleks ületootmine sel juhul väga halb uudis.

Eriti kui arvestada Venemaa Jamali paralleelset tootmisvõimsust, mille kõrval Ameerika põlevkivigaas ei ole Aasia turgudel eriti konkurentsivõimeline: siin on olulised nii gaasi enda omadused, veeldamise eelised madalatel arktilistel temperatuuridel ning logistika eripärad ja palju muid tegureid.

Ka Venemaa Sahhalini ja Ohhoota mere gaas on turul pehmelt öeldes üsna nõutav. Ameeriklased ei ole tehniliselt Venemaale mingid konkurendid. Veelgi enam, osaliselt on nad nõus isegi (ja see on praktikas juba tõestatud) Venemaa veeldatud maagaasi ostma.

Ameerika LNG ei ole traditsioonilistel Kagu-Aasia turgudel eriti konkurentsivõimeline ka Katari ja teiste Pärsia lahe riikide gaasiga. Seepärast arutatakse praegu umbes kaheksa miljoni tonnise aastavõimsusega LNG-tehase ehitamist Louisianas.

USA tunnistas, et ei suuda peatada miljardite voolu Venemaale >>

Kuid selleks, et mitte rikkuda strateegilisi plaane (ameeriklased kavatsevad järgmise viie aasta jooksul suurendada veeldatud maagaasi tarnimist turule umbes 75%), peavad need tankerid igal juhul kuhugi minema.

Euroopa turud on Ameerika gaasiekspordi laienemise kõige sobivam ohver. Mingite "põhja" ega "türgi" striimide ehitamine neid seda tegemast ei takista. Selles, et mõlemad Nord Streami gaasijuhtmed, nagu ka Putini-Erdogani TurkStream valmis ehitatakse, ei kahtle keegi, ka ameeriklased mitte.

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi, illustreeriv foto
© AP Photo / Jesco Denzel/German Federal Government

Kuid see ei tähenda, et Euroopa hakkab tarbima vaid odavat ja kvaliteetset Vene torugaasi. Lõppude lõpuks on Venemaa gaasiressurss küll tohutu, kuid mitte piiramatu. Ja venelastel on vähemalt kaks Hiinasse suunduvat gaasikoridori, tal on ka geopoliitiliselt tähtis "Korea marsruut".

Venemaal on ambitsioonikad plaanid vähemalt veerandi globaalsete veeldatud maagaasi turgude kontrollimiseks. Seepärast hakkab ka Venemaa ise vähehaaval mõtlema gaasiekspansiooni laiendamisele Euroopas.

Seepärast arutatakse rahvusvahelistes energiaringkondades juba nüüd üsna aktiivselt konsensust Venemaa gaasiimpordi üle Euroopasse, arvestades Nord Stream, Nord Stream 2 ning nn Türgi koridoride võimalikke mahtusid.

Kusjuures nende võimalikku vähendamist: õnneks ei pea selleks ka midagi tegema, piisab, kui mitte takistada Ukrainal oma gaasitranspordisüsteemi lammutamast.

Ekspert hindas EL-i võimalusi LNG importimiseks USA-st >>

Euroopa toodangu langust arvestades on see piisav, et USA LNG Euroopa turgudele pääseks. Selline jõudude vahekord Euroopa suunal peaks kõiki peamisi gaasitarnijaid rahuldama. Ja mis tarbijasse puutub, siis see, kes ei jõudnud peitu minna ja andis otsustamisõiguse üle teistele "võimukeskustele", on ise süüdi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
vedeldatud, poliitika, kaubandus, import, gaas, majandus, Nord Stream, LNG, Nord Stream 2, Hiina, USA

Peamised teemad