00:25 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Majandus
lühendatud link
66 0 0

Transpordi Ametiühing pöördus Autoettevõtete Liidu poole alustamaks läbirääkimisi laiendatud valdkondliku kollektiivlepingu sõlmimiseks riigisisesel kaubaveol, et tõsta miinimumtöötasu 1000 eurole.

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. "Töötasu 1 kuni 619 eurot makstakse pea pooltes ettevõtetes, mis on 40 protsenti töötajate üldarvust," sõnas Transpordi Ametiühingu juhatuse esimees Üllar Kallas. Ta lisas, et CV-Online'i palgainfo andmetel on keskmine autojuhi netotöötasu 906 eurot ja seega on väga suured käärid palgainfo ja ametlikult makstava töötasu vahel, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Päästjate keskmine põhipalk tõuseb tuhande euroni >>

Ametiühingu kinnitusel on praegu riigisisese kaubaveo autojuhi miinimum töötasu 620 eurot kuus ja seda on ilmselgelt vähe.

Transpordi Ametiühingu juhatuse esimehe Üllar Kallase sõnul tegutseb maksu- ja tolliameti andmetel Eestis 2532 transpordi ettevõtet ning neis töötab 16791 töötajat.

"Töötasu 1 kuni 619 eurot makstakse pea pooltes ettevõtetes, mis on 40 protsenti töötajate üldarvust. Põhimõtteliselt makstakse neile töötajatele vähem, kui kehtiv üldtöökokkulepe miinimumpalgaks ette näeb. Kolmandik ettevõtetest maksab töötasu vahemikus 620-999 eurot ning ainult 14 protsendis ettevõtetes makstakse töötasu rohkem kui 1000 eurot kuus," sõnas Kallas.

Ta lisas, et CV-Online'i palgainfo andmetel on keskmine autojuhi netotöötasu 906 eurot ja seega on väga suured käärid palgainfo ja ametlikult makstava töötasu vahel.

Transpordi Ametiühing tegi Autoettevõtete Liidule ettepaneku alustada läbirääkimisi ning sõlmida laiendatud valdkondlik kollektiivleping ja kehtestada kõikide riigisiseste autojuhtide miinimumtöötasuks 1000 eurot kuus, mille tingimused on täitmiseks kohustuslikud kõigile turuosalistele.

Esimene läbirääkimiste voor Transpordi Ametiühingu ja Autoettevõtete Liidu vahel toimub 30. oktoobril ning läbirääkimiste ajal kutsuvad pooled ka liitu mittekuuluvaid tööandjaid ning ametiühingusse mittekuuluvaid autojuhte aktiivselt avaldama arvamust ja lisama ettepanekuid sõlmitavasse kokkuleppesse.

Kus Eestis üle kahe tuhande euro palka makstakse >>

Eesti parlamendile edastatud petitsioon nõudmisega tõsta päästjate palk 2022. aastaks Eesti keskmiseni, on alla kirjutanud suur osa päästjatest, teatas Eesti Päästeala Töötajate Ametiühingu juhatuse liige Sergei Larionov. Statistikaameti andmeil oli Eesti keskmine brutopalk 2018. aasta juunis 1354 eurot, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Transpordi Ametiühingusse kuuluvad bussijuhid saadavad tööandjatele, maanteeametile ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile välja teate, et pole nõus tänase palgaga enam tööd jätkama ja on valmis vajadusel oma nõuet toetama aktsioonidega kuni ühistranspordi seiskumiseni välja, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Bussijuhid nõuavad läbirääkimistel kuupalga tõstmist 1200 eurole ja muudatusi töö- ja puhkeaja reeglistikus. Transpordi Ametiühingu koordinaator Aare Kübarsepp ütles pressiteate vahendusel, et kui riik leidis raha tasuta ühistranspordiks ja lisaliinideks, siis peab leidma ka bussijuhtide palkadeks.

Päästeala ametiühingu nõue Riigikogule tõsta nende palka Eesti keskmiseni, mis on kügunud üle tuhande allkirja, on õiglane ja põhjendatud, ütles portaalile Sputnik Eesti elukutseline päästja Sergei Larionov.

Keskmine brutokuupalk Eestis oli 2018. aasta teises kvartalis 1321 eurot, tõustes eelmise aasta teise kvartaliga võrreldes 6,4%. Keskmise brutokuupalga aastakasv oli 1,3 protsendipunkti aeglasem kui eelmises kvartalis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ametiühingute keskliidu (EAKL) juhi Peep Petersoni hinnangul on realistlik miinumimpalk järgmiseks aastaks 500 eurot kuus; tööandjatega loodetakse kokkuleppele jõuda oktoobri jooksul.

Tagid:
miinimumpalk, töötasu, autojuht, palk, Eesti Autoettevõtete Liit, Transpordi Ametiühing, Üllar Kallas, Eesti

Peamised teemad