13:57 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Majandus
lühendatud link
7120

Augustis vähendas Venemaa oma investeeringuid Ameerika Ühendriikide valitsuse võlakirjadesse 14 miljardi dollarini, mis on väikseim summa alates 2017. aastast.

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. Juba juunikuuks ei ületanud USA võlakirjade osakaal Venemaa riigireservis kümmet protsenti, kuid nüüd on see langenud praktiliselt nullini. Miks Venemaa Keskpank kavakindlalt neist väärtpaberitest vabaneb ja kas Hiina on valmis otsustavat lööki andma, sellest RIA Novosti materjalis.

Ulatuslik väljamüük

2010. aastal olid Venemaa investeeringud USA valitsuse võlakirjadesse, mida peetakse koos USA dollariga kõige likviidsemaks ja usaldusväärsemaks finantsinstrumendiks maailmas, üle 176 miljardi dollari. Washingtoni sanktsioonide surve tõttu on Moskva alates 2014. aastast oma raha sealt järk-järgult välja võtnud ja selle aasta aprillis alustas Keskpank nende ulatuslikku müüki. Pärast järjekordset sanktsioonidelainet vähendas Venemaa Keskpank investeeringuid USA riigivõlakirjadesse korraga poole peale. 

Saame hakkama ka dollariteta — Ameerika valuutast loobumine kiireneb >>

Venemaa Pank demonstreerib sellega, et pole mingit mõtet rahastada ilmselgelt ebasõbraliku poliitikat ajavat riiki. Majanduslikust seisukohast võttes on selline lahendus igati loogiline. Venemaa ettevõtete vastu suunatud sanktsioonide tõttu oli Venemaa finantsturg šokis. Halvima stsenaariumi korral oleks asi võinud lõppeda varade külmutamisega, mida Kasahstan ja Iraan on juba tunda saanud. Võimalike kahjude vältimiseks võtsid finantsasutused kasutusele erakorralised meetmed ja tuulutasid riigi valuutaportfelli.

Järjekindel vähendamine

Eelnevatel kuudel toimunud USA riigivõlakirjade enneolematult suure müügi taustal on praegune vähendamine üsna väike – kõigest umbes 800 miljonit dollarit. Kuid eksperdid on veendunud, et see pole ainult tehniline liikumine, vaid signaal, et Moskva kavatseb valitud kurssi kindlalt jätkata.

Novembris kavatseb Washington välja kuulutada uued sanktsioonid, mis ähvardavad Vene valuutat veel ühe ebastabiilsuse lainega. Ameerika riigivõlast vabanemine vähendab rahalist sõltuvust USA-st ja tema survet rubla vahetuskursile, see on signaal mitte ainult Washingtonile, vaid ka teistele suurematele USA võlakirjade omanikele, kes sarnaseid samme ette võtavad.

Dollariajastu loojang >>

Võlausaldajad müüvad

USA riigivõlakirju müüb aktiivselt Türgi, kes on pidanud taluma Washingtoni majanduslikku survet. Alates eelmise aasta lõpust on Ankara vähendanud oma osakaalu USA riigivõlakirjades peaaegu poole võrra. Tähelepanuväärne on ka Ameerika suuruselt teise võlausaldaja – tõusva päikese maa Jaapani meeleolu. Juunikuus oli USA valitsuse võlakirjade maht Jaapani Panga bilansis langenud 1,030 triljoni dollarini — see on seitsme aasta madalaim tase.

Viimane sõna on siin loomulikult öelda Hiinal — Ameerika majanduse suurimal välis-võlausaldajal. Hiina Keskpangal on praegu rohkem kui triljoni dollari eest USA valitsuse võlakirju — peaaegu 20 protsenti kogu Washingtoni välisriikides olevast riigivõlast.

Peking on juba vähendanud oma osalust USA riigilaenu väärtpaberites poole aasta miinimumini ning oktoobris kavatseb ta vabaneda USA väärtpaberitest veel kolme miljardi võrra, mis on suurim müük alates 2004. aastast. Selle põhjuseks on suhete halvenemine Washingtoniga kaubandussõja tõttu. Vaatlejad märgivad, et kuigi kogused on esialgu veel väikesed, on Pekingil käes trumbid, mida ta nende väikeste müükidega pidevalt meelde tuletab.

Läheb kalliks

Kui Hiina vabaneb olulisest osast USA riigivõlast, satub USA silmitsi dollari ebastabiilsuse ja majanduse aeglustumisega. "Majandus hakkab ägama kõrgete intressimäärade all, millel on võimas aeglustav mõju," selgitab Ameerika firma PNC Financial Services Group peainvesteerimisstrateeg Jeff Mills. Võlakirjade hind langeb ja nende kasumlikkus tõuseb järsult.

See suurendab automaatselt nii Ameerika ettevõtete kui ka tavatarbijate laenukulusid, mis tähendab, et see kahjustab majanduskasvu. Võlakirjade emissioon läheb Valge Maja jaoks kallimaks. "Aprilli lõpul, kui Venemaa müüs suures koguses võlakirju, tõusis kasumlikkus Ameerika turul järsult, põhjustades väärtpaberite endi hinna languse," märgib Zerich Capital Management analüütikaosakonna juhataja Nikolai Podlevskihh.

Minnes lõpuni

Kas Venemaa suudab vähendada investeeringuid USA riiklikesse võlakirjadesse nullini? Mõned analüütikud ei välista seda – praegu Venemaa Keskpanga bilansis olevat summat võib pidada sümboolseks.

"Venemaa on peaaegu USA valitsuse võlakirjade omanike nimekirjast juba praktiliselt väljas, olles 54. real," räägib Opening Broker finantsanalüütik Timur Nigmatullin.

Riigi võlakirjade edasine müük on seotud tulevaste sanktsioonidega, kuid ekspert märgib, et see on taktikaline samm: "Võlakirjadest tõenäolist vabanemist hakatakse ilmselt kompenseerima kulla ostmise ja lühiajaliste deposiitidega pankades."

Ameerika võlakirjadele eelistab Venemaa tõepoolest üha enam kulda — väärismetallide osakaal riigi reservis on jõudnud rekordilise 18% —ni, lähenedes jõudsalt dollariinvesteeringute osakaalule. Kullavarude suurendamine kaitseb nii valuutariskide kui ka sanktsioonide eest ja on ühtlasi teenimisvõimalus.

Tagid:
võlakirjad, väärtpaberid, poliitika, investeering, majandus, Venemaa Keskpank, USA, Venemaa

Peamised teemad