08:23 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Majandus
lühendatud link
6540

Eesti pensionifondide reaaltootlus oli eelmisel aastal -0,1 protsendiga Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liikmesriikide seas eelviimasel kohal ehk halvemuselt teisel tulemusel ning jääb seega inflatsioonile alla.

TALLINN, 23. oktoober — Sputnik. Mullu oli vaid Tšehhi pensionifondide tootlus oma —1,8 protsendiga Eestist veelgi kesisem. OECD rpensionifondide kaalutud keskmine reaaltootlus oli mullu 6,6 protsenti, vahendab Pealinn viitega BNS-le. 

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Даничев

Parim tulemus oli 14,5 protsendiga Poolal, millele järgnes USA 7,5% ja Austraalia 7,3%. Lätlastel õnnestus pensionäride raha kavatada 0,8 ja leedulastel 0,3 protsendi võrra, selgub OECD pensioniturgude aastaraportist.

Eesti pensionifondide tootlus ei ole ka pikemal perioodil parem olnud. Viimase 15 aasta reaalseks kahanemiseks on olnud 0,2 protsenti aastas ning viimase kümne aastaga on rahamass vähenenud 1,3% võrra aastas.

Kui vaadelda ainult viimast viit aastat, siis on see siiski kergelt positiivne ehk 2,1 protsenti aastas. 15 aasta võrdluses on lisaks Eestile ainsa riigina pensionifondide reaaltootlus negatiivne Lätis, kus see oli keskmiselt —0,5 protsenti aastas.

Eesti pensionifondide madal tootlus ei tulene ainult suurest hinnakasvust, sest ka nominaaltootluse poolest on Eesti OECD riikide seas viimaste hulgas. Möödunud 15 aasta keskmine nominaaltootlus oli Eesti fondidel 3 protsenti, ületades vaid tšehhide 2,35 protsendilist keskmist.

Eesti pensionifondide varade maht moodustab Eesti sisemajanduse koguproduktist (SKP) 17,5 protsenti ning on selle näitajaga OECD riikide keskmiste seas, kuid jääb siiski oluliselt alla OECD kaalutud keskmisele tasemele 133,6 protsendile. Läti pensionivarade maht on 13,8 protsenti ning Leedus vaid 7,2%. Nimekirja liider on 208,4 protsendiga Taani.

Eelmisel aastal kasvas Eesti pensionifondide varade maht aastaga 16,3 protsenti 4,04 miljardi euroni.

Samal teemal

Eestis protestiti tohutute aktsiiside vastu
Omavalitsused saavad tuge hooldekodude ehitamiseks
Tagid:
tootlus, negatiivne, pensionär, pensionifond, kahanemine, pensionärid, pensionisüsteem, pensioniiga, pension, OECD, Kogu maailm, Eesti, EL

Peamised teemad