11:34 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Majandus
lühendatud link
24 0 0

Tööandjate keskliidu* hinnangul on Eesti majanduses ebakõlad ning suurenemas on ka eelmise krahhi eel ilmnenud riskid.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Tööandjad annavad välja kvartaalset hinnangut majanduskeskkonnale ning võrreldes eelmise kvartaliga paranes enim ehitusettevõtete hinnang ehitustellimustele ning teadus- ja arendusinvesteeringutele, samuti kaubandusettevõtete hinnang müügimahule ja uute töötajate palkamise plaanidele, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

Tööandjad: tööjõuturul valitseb tööjõupuudus >>

Paranes ka ehitus- ja teenindussektori ettevõtete hinnang valitsuse tegevusele. Suurimaks piduriks on endiselt ettevõtjate üldine madal hinnang valitsuse majanduspoliitikale. 43 protsenti vastanutest pidas valitsuse otsuste mõju majandusele negatiivseks ja vaid 2 protsenti positiivseks.

"Maailmas on tunda tendentse, mis viitavad sarnastele mustritele, nagu kümne aasta taguse majanduskrahhi eel. Kiirus on justkui hea aga teine jalg on piduripedaalil ja maastik, kus sõidame, on konarlik ja ohte täis," ütles keskliidu juht Toomas Tamsar pressiteate vahendusel.

Ettevõtjate hulgas on rahulolematust tunda, kuigi üldiselt läheb meil ju hästi. Aga seda mitte enda tegevuse, vaid üldise tõusu tõttu maailmas. Suurimad murekohad on inimeste puudus ja vähene investeerimine," lisas Tamsar.

Eesti Tööandjate Keskliidu kvartaalsest tööjõupuuduse mõõdikust ilmneb, et tööjõuturul on endiselt puudus inimestest. Põud püsib, sõltumata valitsuse soovist näidata, et probleemiga tegeletakse, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti augusti lõpus.

Tööandjate Keskliit annab alates sellest aastast välja kvartaalset tööjõupuuduse termomeetrit. Tööandjate tööjõu termomeeter on analüütiline tööriist, mille abil tööandjad monitoorivad ja kommunikeerivad tööjõuturu olukorda.

Eestis napib programmeerijaid, kokkasid ja veoautojuhte >>

2018 II kvartali andmetel on termomeetri näit juba 36 kraadi, mis näitab, et tööjõuturul on inimestega tõsiselt kitsas. Selle järelduseni viivad nii tööandjate küsitlused kui tööturu statistika.

Selleks, et töötajad ja tööandjad teineteist lihtsalt leiaks, noored teaks valida, mida õppima asuda, vanemaealised ja tervislikel põhjustel tööturult eemale jäänud saaksid ennast täiendada ja leida uue väljundi tööturul, tehakse üha rohkem põhjalikke uuringuid ja prognoose, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti juuli algul.

Töötukassa koostab kaks korda aastas tööjõuvajaduse baromeetrit, millest on kasu nii tööandjale, kui tööotsijale. Baromeeter prognoosib lühiajalist tööjõuvajadust ametite lõikes.

2016. aasta sügisel oli baromeetri põhjal väga suur ülejääk sekretär-asjaajajatest ning sekretär-juhiabidest. Viimased andmed näitavad aga, et väga suurt ülejääki mõne ameti esindajatest täna enam polegi.

Suur ülejääk on aga ajakirjanikest, andmesisestajatest ja raamatupidajatest. Kolme aasta eest tegid selles kategoorias ilma advokaadid, prokurörid ja haldusjuristid ning äri- ja avaliku halduse tippspetsialistid.

*1917. aastal asutatud Eesti Tööandjate Keskliit on Eesti ettevõtteid ja majandusharuliite koondav katusorganisatsioon, mis esindab otse ja läbi haruliitude üle 1500 ettevõtte, mis on tööandjaks enam kui 145 000 töötajale.

Tagid:
riskid, tööandja, kriisieelne, kriis, majandus, Eesti Tööandjate Keskliit, Toomas Tamsar, maailm, Eesti

Peamised teemad