19:13 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
5510

Donald Trump teatas Venemaa soovist saada Ameerika Ühendriikidelt majandusabi. See uudis on juba iseenesest šokeeriv, sest Venemaa ja USA suhteid ei saa pidada sõbralikeks.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Pole üllatav, et need, kes iga meie (Venemaa – toim.) probleemi üle rõõmustavad (sealhulgas mõned meie kaasmaalased ja tunduv osa meedia- ja arvamusliidreid), pidasid seda Trumpi avaldust vaata et tõendiks Moskva tulevasest (või juba toimuvast või isegi toimunud) geopoliitilisest kapitulatsioonist.

Tegelikult on tegemist tüüpilise näitega poliitikust, kes armastab ja oskab väga hästi välja pakkuda soovitavat tegelikkuse pähe. Pole see esimene ega viimane kord, kui Trump teeb ebareaalseid avaldusi, mis lasevad teda valijatele positiivses valguses paista, seda enam, et Ameerika presidendil on praegu ees Kongressi ja Senati nn vahevalimised ja vabariiklased peavad need tõesti võitma.

Riigiduuma
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Sellistes olukorras võib tõesti rääkida mitte ainult Venemaa majandusabi palvest ja kaubandussõja kiirest võitmisest Hiinaga, vaid ka lubadusest vallutada Marss ja alustada gaasi tootmist Jupiteril. Neile, kes on unustanud, tasuks meenutame, kuidas Venemaa kunagi tõesti USA-lt majandusabi küsis. Abiks on 29. septembri 1999 teade, mis on muutunud meie (Venemaa – toim.) riikliku häbi sümboliks: "Venemaa palub USA-lt veel veidi toiduabi. Ameerika Ühendriigid said Venemaa ametliku taotluse täiendava toiduabi saamiseks aasta lõpuni, ütles USA põllumajandusminister Dan Glickman Washingtonis. RIA Novosti teatel uurib Ameerika pool praegu seda taotlust. Glickmani avalduses rõhutatakse, et USA valitsuse reaktsioon täiendava toiduabi taotlusele sõltub sellest, kui edukalt toimub praegune USA teravilja ja toiduainete tarnimine Venemaale."

See tsitaat tuleks ilmselt panna kõikidesse ajalooõpikutesse ja aeg-ajalt ajakirjanduses üle korrata – kasvõi selleks, et noorem põlvkond teaks, millise arengu riik viimase 20 aasta jooksul läbinud on.

Valimiseelsel miitingul Illinoisis ütles Trump: "Ja ärge unustage, et Venemaa tahab meilt majandusabi" (And don't forget — Russia wants our help economically.). Me oleme saavutanud sellise jõukuse ja ma olen teinud tõeliselt head tööd — 11,7 triljonit dollarit. Venemaa tahab meie abi, kõik tahavad meie abi."

Siinkohal tasub mõnd asja meenutada: Venemaal (erinevalt paljudest teistest riikidest, sealhulgas USA) ei ole märkimisväärset välisvõlga, ta ei vaja IMF laenude refinantseerimist, see tähendab seda, millega Washington tõepoolest aidata saaks.

Venemaa ja Ameerika Ühendriikide kaubavahetus ei ole märkimisväärne, et sellest saaks tuletada mingit Kremli tungivat soovi USA tariifide kaotamiseks. Ei saa rääkida ka toiduabist, sest Ameerika meedia tunnistab ise, et Venemaa teraviljaeksport on USA tarnijaid nende traditsioonilistelt turgudelt välja tõrjumas. Millised võimalikud variandid on veel jäänud?

Kui on tõesti suur soov asjas objektiivselt selgusele jõuda, võiks sellest Trumpi fraasist leida vihje, et Venemaa juhtkond sooviks sanktsioone tühistada. Esiteks, ei saa seda nimetada "abiks" ja teiseks, on Venemaa oma seisukohta korduvalt väljendanud ja see taandub valemile: "nemad on need kehtestanud, las nemad ise tühistavad, meie selles küsimuses läbirääkimisi ei pea."

Veelgi enam, mis puutub siia Ameerika presidendi avaldus, et ta on teinud suurepärast tööd ja et Ameerika Ühendriigid on 11 triljoni dollari võrra rikkamaks saanud? Kui käia Trumpi lausest üle Ockhami habemenoaga ("Ockhami habemenuga" ehk parsimoonia või ökonoomsuse printsiip — eelistada tuleb nähtuse kõige lihtsamat seletust – toim.), tuleb teha kaks järeldust.

Esiteks: Trump üritab publikut veenda, et Ameerika majanduses on kõik ilus ja see kasvab nii jõudsalt, et kõik, kaasa arvatud Vladimir Putin (kellega "suurepärasest kohtumisest" Trump samal valimisüritusel samuti kõneles), tahavad USA-lt abi.

Teine järeldus: Trump valetab oma majanduslike edusammude kohta ja Ameerika meedia on teda juba korduvalt tabanud valelt Ameerika enneolematust majanduskasvust ja rikkusest rääkides. Isegi praegune Ameerika president ise on öelnud (enne presidendiks valimist), et USA majandus on "vale" (sõnasõnaline tsitaat: "Meil on väga vale majandus" — "We have a very false economy."), kuid pärast seda pole seal midagi põhimõtteliselt muutunud.

Üldtunnustatud majanduskasvu mõõtmise viisiks peetakse SKT-d. Kuid Trump ei pea silmas mitte seda, sest USA sisemajanduse kogutoodang 2017. aastal oli 19,39 triljonit dollarit. Trump ei saanud seda füüsiliselt suurendada 50% võrra, ja see ilmneb kõigist olemasolevatest statistilistest andmetest.

Pealegi, vaatamata maksureformile ja tekkinud imporditariifidele, on välismaised otseinvesteeringud USA-sse 2018. aasta teises kvartalis negatiivsed, see tähendab, et investorid võtavad USA majandusest raha välja.

USA presidendi julgeolekunõuniku John Bolton sõjalennubaasil Andrews
© AP Photo / Andrew Harnik

Võibolla pidas Trump nendeks 11 triljoniks USA aktsiaturu kapitaliseerimise kasvu, mida oligarhist president kipub (põhjendamatult) pidama majanduskasvuks tervikuna, kuid siis on sellega seoses jälle mõned probleemid.

USA aktsiaturg langeb, ja viimaste kuudega on see kukkumine "ära söönud" kogu 2018. aasta kasvu. Mida siin siis kadestada on. Veelgi enam, Trump ise rõhutas kunagi, et turu mull on lõhkemas.

Peamine seisneb aga selles, et Ameerika Ühendriikide presidendi avaldused, mille kohaselt riigi võlakirjaturu kasv vähendab riigivõlga, on jama ja sellest on Ameerika meedia juba korduvalt kirjutanud ja Ameerika majanduseksperdid rääkinud.

Mitte Venemaa, vaid USA vajab välisriikide laenuandjate abi. Mitte Venemaal, vaid Ameerika Ühendriikides on investorid ja The Wall Street Journal ajakirjanikud paanikas, et välisinvestorid ei taha riigi võlakirju osta. Venemaa inforuumis on viimasel ajal moes skeptiliselt väita, et USA suur riigivõlg on Ameerika majanduse tõeliselt haavatavaks muutunud, kuid tegelikkust ei mõjuta see mitte kuidagi.

Piisab USA ametnike hinnangutest olukorrale riigivõlaga. Näiteks USA rahvusliku luureteenistuse direktor Dan Coates ütles, et "riigivõlg kujutab endast meie majanduslikule ja riiklikule julgeolekule kõige suuremat ohtu" ja rõhutas, et praegune riigivõlg "ei saa sellisel viisil jätkuda".

Sellises olukorras soovivad Ameerika Ühendriigid pigem ise teistelt riikidelt majandusabi. Lõppude lõpuks nutab Ameerika Ühendriikide president pidevalt Twitteris OPEC+Venemaa liidu otsuste pärast. See on just Ameerika Ühendriikide president, kes nutab Twitteris, et ei ole võimalik parandada kaubandusbilanssi riigis, kus pärast 20 aasta pikkust tootmise üleviimist teistesse riikidesse on unustatud, kuidas konkurentsivõimelisi kaupu toota.

Ameerika Ühendriikide president kurdab, et peamine oht Ameerikale on keskpanga intressimäärade tõstmine, sest Ameerika majandus on ülepeakaela võlgades ega suuda oma suuri võlgu refinantseerida. Kuid sellest kõigest ei saa Trump valimiskampaania ajal rääkida. Ja nii ei jäägi tal muud üle, kui rääkida olematutest edusammudest ja sellest, et kogu maailm tahab Washingtonilt abi ja Ameerika uut hiilgust puudutada. Kui Washington ei ole valmis probleeme tunnistama, siis ei saa nad kindlasti neid ka lahendada. Kogu ülejäänud maailm sellest ainult võidab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
majandusabi, ameeriklased, Donald Trump, USA, Venemaa

Peamised teemad