11:44 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
6020

Samal ajal kui Venemaa nautis esmaspäevale langenud riigipüha võrra pikenenud nädalavahetust (4. november on Venemaal riigipüha – rahva ühtsuse päev ja ka teisipäev oli puhkepäev – toim.), algas nädal maailma teises otsas vägagi energiliselt.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Kuni Iraani tuumakokkuleppe sõlmimiseni 2015. aastal Teherani vastu kehtinud USA sanktsioonid jätkusid. USA ametivõimud hoiatasid, et need, kes jätkavad äritegevust Iraaniga, võivad langeda teiseste sanktsioonide alla. Mõne päeva eest juhiti sellele individuaalselt SWIFT-süsteemi tähelepanu, millest väljalülitamine on viimasel ajal muutunud Venemaa majandust paratamatult hävitavaid surmavaid sanktsioone sümboliseerivaks meemiks. Vastuseks ameeriklaste sõnadele ja tegudele teatas Teheran, et jätkab naftamüüki ja paneb Washingtoni "kahetsema".

Jõustusid ameeriklaste Iraani-vastased sanktsioonid >>

Samal ajal ilmus maailma teises otsas – Hongkongi börsil — UC Rusal avaldus. Selles anti teada ettevõtte direktorite nõukogu otsusest loobuda äriühingu registreerimisest Jersey saarel ja registreerida see rahvusvahelise ettevõtte peakorter ümber Venemaale. "Pärast põhjalikku kaalumist otsustas direktorite nõukogu, et see vastab kõige paremini ettevõtte ja aktsionäride huvidele," öeldakse dokumendis.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

Samuti avaldas Rusal oma aasta üheteistkümne kuu tegevuse tulemused, mis osutusid üsnagi positiivseks. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas puhaskasum 98,1% ja moodustas 1,549 miljardit dollarit. Alumiiniumi müügi maht vähenes üheksa kuuga 5,4% võrra 2 794 miljoni tonnini, kuid kolmandas kvartalis suurenes see näitaja järsult – kompenseerides teise kvartali languse – 33,6% võrra 1,046 miljoni tonnini.

Tasub meenutada, et jutt käib ettevõttest, millele 2018. aasta aprillis kehtestatud sanktsioonid põhjustasid terve häiret andvate ja kahjurõõmsate prognooside laine – "kõik on läbi!" Asi jõudis sinnamaale, et tol ajal teatas Rusal tehnilisest maksevõimetusest ja mõne tunniga vähenes ettevõtte aktsia väärtus 46,9%. Kuid nagu näeme, midagi hirmsat ei juhtunud. Tehnilist maksuvõimetust ei tekkinud. Ettevõte kandis mõningast kahju ja on jätkuvalt mõningates raskustes (eriti kulutuste osas toorainele, toodangu transpordile, elektrihindade jm kulude suurenemisega), kuid jätkab alumiiniumi tootmist ja saab üsna suurt kasumit.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Samal ajal Rusali avaldusega esines Venemaa peaminister Dmitri Medvedev kõnega esimese Hiina rahvusvahelise importkaupade messi avamisel. Kõne säravaimaks hetkeks olid vaba konkurentsi ja maailmamajanduse liberaliseerimise põhimõtete kaitseks öeldud sõnad. Venemaa peaminister märkis, et sanktsioonid, protektsionism ja piirangud on muutunud tänapäeva maailmamajanduse reaalsuseks ja seda ei saa eirata.

Siiski rõhutas ta, et kaubandus peaks põhinema vabale konkurentsile ning kaupade ja teenuste vaba liikumise põhimõtetele. Muide, selles langeb Moskva positsioon täielikult kokku Hiina omaga. Viimasel ajal Ameerika Ühendriikide rakendatud vaba kaubandusele piirangud, mis neid põhimõtteid rikuvad, on muutunud Pekingi retoorikas tavapäraseks.

Kõige üllatavam viimase aja maailmamajandust käsitlevates uudistes on see, et olukord ei üllatagi enam kedagi. Ühendriigid ähvardavad SWIFTiga, millest väljalülitamine mõjus Iraanile eelmisel korral tõepoolest rängalt, hoiatades, et nüüd võivad probleemid tekkida tema partneritel ja satelliitidel, kes varem on tingimusteta korraldustele allunud. Kusjuures sõnastus "võivad tekkida" on üsna ettevaatlik, sest Ühendriikidel on juba olnud probleemid, kus Euroopa on asunud ausalt öeldes "õõnestavale" positsioonile. "Allumatuse pidupäev" laieneb ja on muutumas rutiinseks.

Rusali head majandustulemused on loomulikult meeldivad, kuid — olgem enda vastu ausad – erilist kahtlust, et Venemaa alumiiniumihiiglane tuleb sanktsioonide survega toime, enamusel polnud. Ja ka tema juriidiline tagasipöördumine Briti maksuparadiisist koju Venemaale tundus pidevalt aktiviseeruva suundumuse valguses vältimatu. Küsimus oli ainult selles, millal see toimub.

Venemaa ehmatab USA-d teraviljarekorditega >>

Venemaa ja Hiina kaitsevad valjuhäälselt vabaturu põhimõtteid ja süüdistavad — täiesti õigustatult — Ühendriike, kes hävitavad nüüd mitmeski mõttes nende endi poolt ülesehitatud ülemaailmset majandussüsteemi. Veel hiljaaegu tundus see ebateadusliku fantaasiana, kuid nüüd on see igasuguse originaalsuse kaotanud rutiin. Kuigi arusaam, et kõik see toimub sellepärast, et endised nõrgad ja sõltuvad tegijad on õppinud ise kasu saama ja võitma neile peale surutud ebaõiglaste mängureeglite järgi mängides neid, kes selle mängu lõid, soojendab endiselt südant.

Mineviku suuremahulisi protsesse uurivad ajaloolased toovad välja pöördepunktid, mis võimaldavad pidada ajaarvestust "enne ja pärast". Ometi, olles tänapäeval nii mõnegi suure muutuse tunnistajaks, polegi seda momenti nii lihtne määratleda, et mõista — oleme me ikka veel "seal" või juba sisenenud millessegi fundamentaalselt uude. Laused maailmas käimasolevast poliitilisest ja majanduslikust muutumisest tarduvad huulil, kuid ei ole muutunud sellest õigemaks.

Me näeme seda igapäevastes uudisvoogudes, me tunneme seda oma kogemustest — me teame, et see tõepoolest toimub. Kuid meie jaoks on murrangul kestev iseloom, kus iga päev midagi pisut muutub. Meie, erinevalt tuleviku ajaloolastest, ei saa ühemõtteliselt ära märkida punkti, mis hiljem läheb õpikutesse kui "just see". Me ei tea, kas see punkt oli juba, või alles tuleb. Kuid siiski on olemas marker, mille põhjal me saame otsustada, kui sügavale ja kaugele on need muutused arenenud: need seisnevad selles, et inimesed ei imesta enam sündmuste ja protsesside üle, mis alles hiljuti olid (mitte ei tundunud, vaid olid) mõeldamatud.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
alumiinium, majandus, sanktsioonid, Rusal, SWIFT, Iraan, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad