03:28 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Majandus
lühendatud link
16 0 0

Tarbijahinnad olid oktoobris eelmise kuuga võrreldes 0,5% ja aastataguse ajaga võrreldes 4,4% kõrgemad.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Palgakasvuga seotud teenuste kallinemine on hakanud jõulisemalt hindu kergitama ja Eesti Pank prognoosib, et selle aasta keskmine hinnatõus ületab 3%.

Oktoobris toetas kiiret hinnakasvu kütuste kallinemine, mille mõju on kestnud juba rohkem kui aasta. Viimastel kuudel on energia kallinemine muutunud laiapõhjaliseks; selle taga on peamiselt nafta varasema hinnatõusu järelmõjud, kommenteerib hinnatõusu Eesti Pank.

Peale kütuste on kallinenud ka elekter ja eluasemete küttekulud tõusid oktoobris kuuga 3% võrra.

Edasist inflatsioonisurvet vähendab see, et nafta hind maailmaturul on pööranud langusse. Samal ajal on jõulisemalt hakanud hindu kergitama teenuste kallinemine, mis ulatus oktoobris ligi 5%ni. Osa teenuste kallinemisest tuleneb transpordi, eelkõige lennupiletite suurest hinnakõikumisest.

Keskpank: finantssektori väiksem seotus Põhjamaadega toob uut tüüpi riske>>

Kiire palgakasv on mõjutanud ka teenuste hindu. Tööjõupuudus teenuste sektoris on ettevõtete hinnangul praegu sama suur kui kümne aasta taguse majandusbuumi ajal ja on muutunud palgasurvete allikaks.

2018. aasta keskmine tarbijahindade kasv kujuneb kiireks ja ületab 3%

Tarbijahinnaindeksit mõjutas oktoobris enim transport

Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2018. aasta oktoobris võrreldes septembriga 0,5% ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga 4,4%, teatab Statistikaamet.

Kaubad olid 2017. aasta oktoobriga võrreldes 3,7% ja teenused 5,7% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta oktoobriga võrreldes tõusnud 9,1% ja mittereguleeritavad hinnad 3,1%.

Eesti pangad on nüüdsest kohustatud oma klientidele kõik viimseni teada andma>>

2017. aasta oktoobriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim transport, mis andis kogutõusust ligi kolmandiku. Kolmveerandi sellest andsid kallinenud bensiin ning diislikütus. Elekter, soojusenergia ja küte andsid indeksi kogutõusust ligi viiendiku.

Eelmise aasta oktoobriga võrreldes on kodudesse jõudnud elekter kallinenud 11,7%, tahkekütused 24,5%, soojusenergia 3,4% ja gaas 8,9%.

Eesti Pank: Majanduse stimuleerimine eelarve kaudu oli viga>>

Toit ja mittealkohoolsed joogid andsid kogutõusust seitsmendiku. Toidukaupadest on mulluse oktoobriga võrreldes enim kallinenud külmutatud puuvili ja marjad (26%), värske köögivili (21%), munad (19%) ning odavnenud suhkur (21%).

Tagid:
tarbijahinnaindeks, teenused, hinnad, Statistikaamet, Eesti Pank, Eesti

Peamised teemad