05:27 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
44 0 0

Juhul kui Nord Stram 2 täisvõimsusel tööle hakkab, jääb ruumi ameerikaste LNG-le Kesk-Euroopasse napimaks - see oli põhiline põhjus, miks projekti negatiivselt suhtuti, arvab Tšehhi energiaekspert Vladimír Štěpán.

TALLINN, 8. november — Sputnik. USA energeetikaminister Rick Perry kavatseb sel nädalal külastada Ukrainat, Poolat, Ungarit ja Tšehhit. Ta kohtub Ida-Euroopa riikide esindajatega arutamaks küberjulgeoleku ja tuumaenergeetika probleeme. USA energeetikaminister tahab ühtlasi pakkuda neile riikidele alternatiivi Venemaa gaasile ja kivisöele. Sputnik Česká republikа-le kommenteris teemat ettevõtte ENAS energiaekspert Vladimír Štěpán.

On hästi teada, et kivisöe-elektrijaamad USA-s suletakse. Kivisöe kasutamine väheneb. Mis te arvate, kas Trump otsib omaenese kivisöele välisturge?

Seda muidugi ka. Tõenäoliselt kujuneb see probleemiks, kuna siin kahaneb kivisöe tarbimine samuti ja samaviisi kehtestatakse uusi heitmepiiranguid, millest kivisöel töötavad elektrijaamad kuidagi kinni pidada ei suuda. See tähendab, et näiteks kõik Slovakkia elektrijaamad lähevad kivisöelt üle gaasile. See protsess kulgeb ka Tšehhis. Paistab, et strateegiliseks toormeks saab gaas.

Ameerika Ühendriigid kavatsevad müüa oma LNG-d Euroopasse Kreeka ja Baltikumi terminalide kaudu. Milline lõpphind võib sellel gaasil olla? Kas osutub ta konkurentsivõimeliseks torujuhtmeid pidi transporditava vene gaasiga?

Teoreetiliselt on see võimalik, kuivõrd kildagaasi kaevandamiskulud on madalad ning kaevandamise tempu tõuseb pidevalt. Kõige suuremaid kulutusi nõuavad USA veeldamisterminalid. Transpordikulud ja vastuvõtukulud juba eriti suured ei ole.

Juhul kui USA tahaks, võiks ta konkureerida, eriti kui gaasihinnad kerkivad. Sel juhul oleks huvitav tarnide mitte ainult Euroopasse, vaid ka Aasiasse. Ainult et mida ütleb Aasia olukorras, kus USA hakkab müüma talle gaasi märgatavalt kõrgema hinnaga kui Euroopasse.

Rick Perry visiit Euroopasse kätkeb endas tuumaenergeetika ja küberjulgeoleku teemade arutamist. Kas te saate kommenterida, mida neilt läbirääkimistelt võib oodata?

Tuumaenergeetika vastu, ma usun, näidatakse üles suurt huvi, eriti Visegrádi grupi poolt, kes on huvitatud selle tööstusharu arengust. Meil Tšehhis saab see iseenesest peateemaks. Niipalju kui ma tean, ei peeta meie riigis ameeriklaste tuumatehnoloogiaid just parimateks. Sii n hinnatakse rohkem Lõuna-Korea või Venemaa tuumaenergeetikat.

Ma ei tea, mida siin võib oodata, kuid mingisugused läbirääkimised kahtlemata tulevad, iseäranis seoses tuumaküsimustega. Mis puudutab küberturvalisust, siis see pigem hirmutas, millest peaminister Andrej Babiš eile kõneles. See ei ole olulisim, põhiprobleemiks on terrorism, aga küberjulgeolek – see on teisejärguline küsimus. Paljud poliitikud ülehindavad Tšehhit tabava küberrünnaku võimalikkust.

Mispärast teie arvates ei ole Nord Stream 2 kantud USA energeetikaministri Euroopa-kohtumiste teemade nimekirja?

Gaasijuhe elab oma elu. Projekt on välja töötatud ja ja seda viiakse järjepidevalt ellu. Sakslased tegutsevad alati kuidagi vaikselt, neile ei meeldi sääraseid asju avalikustada. Praegu ei takista seda (Nord Stream 2 – toim.) tegelikult mitte miski. Ma lihtsalt ei tea, kas Taani andis oma nõusoleku või mitte. Siin on kliima selleks juba küps. Ei tea, mida veel siin arutada võiks. Kõik riigid, sealhulgas Slovakkia, on võtnud teadmiseks, et see saab teoks ja on juba kokkulepped sõlminud.

Ma ei mõista, miks Nord Stream kedagi veel huvitab. Küsimus seisneb pigem selles, et juhul kui Nord Stram 2 täisvõimsusel tööle hakkab, jääb ruumi ameerikaste LNG-le Kesk-Euroopasse napimaks. See oli põhiline põhjus, miks projekti negatiivselt suhtuti. Ent Euroopa hindas seda lepingt teisiti ja kõik Lääne-Euroopa riigid on sellega ühinenud. Ma ei tea, millest siin veel võiks rääkida.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
energeetika, gaasijuhe, gaas, majandus, ENAS, Nord Stream 2, Rick Perry, Vladimír Štěpán, USA, Tšehhi, Venemaa

Peamised teemad