02:00 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Rahvuslikud valuutad dollari vastu: rubla läheb pealetungile, illustreeriv foto

Rahvuslikud valuutad dollari vastu: rubla läheb pealetungile

© Fotolia / Rrraum
Majandus
lühendatud link
72 0 0

Moskva ja Peking on valmis dollarile ütlema: "Hüvasti, kui midagi on, anname teada." Washington on ise süüdi – polnud vaja kasutada oma rahvuslikku valuutat hirmutusvahendina.

Oleg Obuhhov, raadio Sputnik

Katsed on tunnistatud edukateks. Venemaa majanduse ekspordisissetulekute osakaal dollarites vähenes. Deposiitide maht USA valuutas on samuti vähenenud nii eraisikutel kui ka ettevõtetel. Kaubavahetus Hiinaga rublades ja jüaanides kasvab kiiresti. Wall Street Journal eksperdid möönavad, et Venemaa majanduse de-dollariseerumine on läinud edukalt.

Nõdrameelsus ja kangelaslikkus: Washington läheb kaubandussõjas täispangale >>

Seda suundumust kommenteerivad analüütikud süüdistavad Washingtoni, kes hirmutab üha enam kõiki oma välispoliitika ettearvamatusega. Seejuures kasutab Valge Maja oma riigi valuutat hirmutamisvahendina. Ameerika Ühendriigid levitavad kahtlus — kas tasub dollarit piiritult usaldada nagu varem? See trend kogub aina hoogu.

Veelgi enam, Lääs ise stimuleerib Venemaad peaaegu iga kuu soovimatuid ja sõnakuulmatuid uute sanktsioonidega "õnnistades". Need puhtpoliitilised tegurid süvendasid Moskva ja Pekingi soovi öelda dollarile: "Hüvasti, kui midagi on, anname teada."

Lisaks konstateerivad majandusteadlased: kui võrrelda erinevate riikide SKT nominaalväärtust USA dollarites, siis on Ameerika Ühendriigid loomulikult maailma suurim majandus.

Kui aga võrrelda riikide ostujõu pariteeti, siis on esikohal juba ammu kinnistunud Hiina. Ja kolmandal kohal on, muide, India. Seda ei arvutanud, muide, lihtsalt keegi, vaid Maailmapank. Samuti on oluline küsimus, kes saab järgmistel aastatel olema maailmas juhtpositsioonil. Selles mõttes on Moskva jaoks oluline kaaluda, kellega on Venemaal kasulikum arendada mitte ainult poliitilisi, vaid ka kaubanduslikke partnersuhteid. Siit ka prioriteedid – Hiina ja India. Miks peaks Venemaa nendega arveldama mõne kolmanda riigi valuutas?

Tõsi, dollarist loobumine ei ole lihtne ülesanne, sest USA valuuta on endiselt maailma peamine reservvaluuta ja seetõttu on seda riikidevahelistes arveldustes mugav kasutada. Kui nad hakkaksid arveldama rahvuslikes vääringutes, oleks see mõneti ebamugav. Oletame, et Venemaa kaupleb Türgiga ja Venemaa eksport on suurem kui import. Siis hakkavad Türgi liirid Venemaal kuhjuma. Kulutada aga saab neid ainult Türgis. Pole eriti mugav.

Saame hakkama ka dollariteta — Ameerika valuutast loobumine kiireneb >>

Seepärast oleks ideaalne, kui riikide eksport ja import oleks võrdne, täpsustavad majandusteadlased, kuid see on praktiliselt võimatu. Seega tuleb otsustada, mida teha konkreetse riigi valuuta ülejäägiga. Selle rahaga võib näiteks maksta kolmandalt riigilt ostetud kaupade eest, kui tal just seda valuutat peaks vaja olema (varem, enne maailma reservvaluutade ilmumist nii tehtigi). On ka muid võimalusi — lõppude lõpuks on oluline, et teil see raha on. Igal juhul on see kindlam, kui siduda end ettearvamatute ameeriklastega.

Tegelikult ongi see kõik, mida ameeriklased oma sanktsioonide ja ähvardustega kogu maailmas saavutasid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kaubavahetus, majandus, de-dollariseerumine, dollar, USA, Hiina, Venemaa

Peamised teemad