16:52 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Majandus
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
40 0 0

Taani suurima panga Danske Eesti haru endise töötaja ja vilepuhuja Howard Wilkinsoni sõnul eiras pank sihilikult tema hoiatusi läbi filiaali käinud suurest rahapesuskeemist.

TALLINN, 19. november — Sputnik. "Tööle hakkas suur suitsualarm, aga (Danske) üritas aktiivselt suitsualarmi välja lülitada," rääkis Danske Eesti haru endine töötaja ja vilepuhuja Howard Wilkinson, vahendas Pealinn

 "Mõnikord hakkab alarm tööle, kui keldris on tulekahju, mida keegi ei näe," lausus Wilkinson Taani parlamendis. Wilkinson töötas Eesti filiaalis 2007.-2014. aastani.

Tema sõnul kirjutas ta mustast rahast neli raportit. Wilkinson lisas, et Taani finantsjärelevalve reageeris alles üheksa aastat pärast seda, kui ta oli neid esmakordselt teavitanud, et midagi on valesti.

Danske tunnistas septembris, et panga kontosid läbis 2007.-2015. aastal umbes 200 miljardit eurot. Teate järel astus panga tegevjuht tagasi. Taani finantsjärelevalve taasavas uurimise ning Taani prokurörid käivitasid kriminaaljuurdluse.

Taani finantsjärelevalveameti juht Jesper Berg tunnistas, et amet ei alustanud uurimist enne, kui Taani päevaleht Berlingske viitas veebruaris oma uudises Danske siseraportile. "Kui vaatad täna kogu teavet, siis võib imestada, miks rohkem ei tehtud," lausus Berg.

Tema sõnul uskus ta, et Danske panga Eesti filiaalis oli mingi üksus, "mis tegi kõik nende tehingute varjamiseks". "Seepärast oli seda raske tuvastada, ka meie Eesti ametivendadel," lisas ta.

Panga Eesti harus oli 15 000 kahtlast klienti, lisas ta. Suurem osa neist Venemaalt, kuid ka Ühendkuningriigist ja Neitsisaartelt. "Me ei teadnud, kellega meil tegemist oli," ütles Nielsen.

"Venemaa räpane raha" võib Taani uputada >>

Enne parlamenti ilmumist ütles Wilkinsoni advokaat Stephen Kohn, et Wilkinson tegi seda "hoolimata tsiviil- ja kriminaalsüüdistuste ohust, mis lähtuvad pangasaladuste seadustest ja teistest Euroopas vilepuhumisõigusi piiravatest reeglitest.

Danske panga ümber puhkenud skandaali tõttu alustas Eesti prokuratuur 1. juulil Danske panga Eesti filiaali töötajate võimaliku rahapesu asjaolude uurimiseks kriminaalmenetlust.

Taani riigiprokurör: tegemist on ühe tõsisema Euroopa rahapesuskandaaliga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Venemaa teavitas juba 2007. aastal Danske panka, mis on nüüdseks sattunud Eestis toimunud võimalikku rahapesuskandaali, kahtlastest tehingutest ja klientidest panga Eesti filiaalis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Sellest teatas kolmapäeval ajaleht Berlingske viitega pangas läbi viidud uurimise tulemustele. Väljaanne märgib, et 2007. aasta juunis saatis Venemaa Keskpank Taani poolele kirja, milles väljendati muret mitteresidentidest klientide tegevuse pärast Sampo panga Eesti filiaalis, mis veel samal aastal läks Danske panga koosseisu.

Danske Bank asutati 1871. aastal Kopenhaagenis. See on Taani suurim pank ja Põhja-Euroopa oluline pangandusettevõte, millel on filiaalid ka piirkonna teistes riikides. Pangal on rohkem kui 5 miljonit klienti.

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)
Tagid:
majandus, pangandus, rahapesu, Danske Bank, Howard Wilkinson, Eesti, Taani

Peamised teemad