08:34 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Majandus
lühendatud link
24 0 0

Detsembris Poolas peetava kliimakonverentsi eel avaldatud raportis märgitakse, et rahvaarvu kasvades on vaja suurendada toidutootmist, kuid põllumajandustoodangu kasvatamine on piiratud ressursside tõttu keerulisemaks muutunud.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Inimeste toitmine on kliimamuutuse ja maa- ja muude ressursside ammendumise tõttu muutumas aina raskemaks, vahendas Pealinn viitega BNS-le ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsiooni.

"Pärast aastakümneid näljaga võitlemist on see tõsine tagasilöök ja FAO ning teised ÜRO agentuurid on koos liikmesriikide valitsustega ja teiste partneritega väga mures," sõnas FAO peadirektor José Graziano da Silva.

Da Silva ütles, et nälja ja alatoitumise all kannatavate inimeste hulk on maailmas kasvanud tasemeni, mida viimati nähti eelmisel kümnendil.

California kuberner: kliimamuutused on meid juba kätte saamas >>

Raportis tuuakse välja, et kuigi näljahädad on kõige tõsisemad Aafrikas, siis arvuliselt enim on alatoitunud inimesi Aasia ja Vaikse ookeani regioonis. Olukorra parandamiseks soovitati raportis muuta poliitikaid ja võtta kasutusele uusi tehnoloogiaid.

Aastatel 2013-2050 peaks FAO hinnangul globaalne toidunõudlus kasvama poole võrra. Põllumehed saavad oma põllumaid probleemi lahendamiseks suurendada, kuid see variant on keeruline regioonides nagu Aasia ja Vaikne ookeani piirkond. Probleemi süvendab ka linnastumine, mis võtab enda alla maad, mida oleks kunagi saanud kasutada põllumajanduseks.

Samal ajal hoiatati raportis ka põllumaade jätkusuutmatu suurendamise eest, mis võib teha jäädavat kahju ökosüsteemidele ja viia probleemideni nagu erosioon ja saaste.

FAO raportis kirjutatakse ka, et maailmas on umbes 820 miljonit alatoitumise all kannatavad inimest ja toidujulgeolekut ohustavad enim vaesus, kuid ka poliitiline ebastabiilsus ja konfliktid.

Toidu teema muutub iga aastaga järjest vastuolulisemaks – kogu maailmas tõuseb nii nälgivate kui ülekaaluliste inimeste arv, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu sügisel.

Kliimaliidrid varjavad räpase energia investeeringuid >>

"Kõige rohkem muret ei tekita mitte toidu puudus maailmas, vaid kasvav ebavõrdsus. Samal ajal kasvavad nii nälg, ülekaalulisus kui toidu raiskamine. On selge, et samamoodi edasi minna ei saa, maailm vajab väga suuri muutuseid toidu toomises ja tarbimises," ütles MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ) huvikaitse ekspert Anni Jatsa.

Maailmas visatakse aastas ära 1,3 miljonit tonni toitu. Samas on kahe viimase aasta jooksul tõusnud nälga kannatavate inimeste arv 11% võrra, 815 miljoni inimeseni 2016. aastal. Samuti näitab tõusu ülekaaluliste täiskasvanute arv, mis jõudis 2014. aastal 600 miljonini.

"Kolmandik maailmas kasvatatud või toodetud toidust läheb raisku juba tootmise käigus. Raiskamise vähendamine 25% võrra aitaks näljast päästa ligi 430 miljonit inimest ning aeglustada kliimamuutuseid. Maailmas igal aastal ära visatav toit põhjustab 3,3 miljardit tonni kasvuhoonegaase (7% kogumahust)," selgitas Jatsa.

Tagid:
kliimamuutused, rahvaarv, toit, põllumajandus, vaesus, FAO, ÜRO, maailm, Poola

Peamised teemad