02:46 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
4220

Kaubandussõjast põhjustatud kahjud ulatuvad juba miljarditesse. Soovimata kanda täiendavaid kahjusid, on ettevõtted välja mõelnud, kuidas tollidest kõrvale hiilida ja ostavad Hiina toodangut jätkuvalt.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Washingtoni ja Pekingi vahelise kaubanduslik vastasseis on teravnenud viimse piirini. Valge Maja ähvardab juba, et kui Hiina oma käitumist ei muuda, satub ta külma sõtta Ameerika Ühendriikide ja tema partneritega. Kuid äriringkondade esindajad ei poolda Trumpi administratsiooni kasvavat agressiivsust sugugi, kirjutab RIA Novosti

Juba augustis, kui eelseisvatest piirangutest teada anti, palusid Ameerika ettevõtted armu – uued tariife pidurdasid nende äritegevust ja tõid kaasa hinnatõusu kõigele, jalgratastest ja autoistmetest külmikuteni. 

Nõdrameelsus ja kangelaslikkus: Washington läheb kaubandussõjas täispangale >>

Ligi 400 suurema Ameerika ettevõtte juhid püüdsid saata kaubandusesindajate kaudu Trumpi administratsioonile oma sõnumi palvega jätta oma tooted lõplikust tollitariifidega maksustatavate toodete nimekirjast välja.

Viimastel aastakümnetel on suurem osa ülemaailmsetest tarneahelatest levinud väljapoole Ameerika Ühendriike. Seetõttu ei ole ettevõtetel lihtsalt muud valikut, kui kasutada välismaiseid, sealhulgas Hiinas toodetud materjale ja komponente. Seda püüti kaubandusesindajale selgitada.

"Me toetame presidenti tema püüdluses kaitsta Ameerika ettevõtteid, kiirendada majanduskasvu ja suurendada töökohtade arvu Ameerika Ühendriikides," ütles ühe ettevõtte juht juulis, "kuid kavandatav tariifide suurendamine viib vastupidisele tulemusele."

Administratsioon aga osutus kõigutamatuks. Trumpi läbirääkimiste taktika on kehtestada uued tollitariifid, et sundida Hiinat oma kaubandustõketest loobuma, selgitasid ametnikud segaduses ärimeestele.

USA-s leiutati totaalse kontrolli süsteem Hiinas
© Sputnik / Максим Богодвид

Septembri lõpus jõustusid kümneprotsendilised tollitariifid Hiinast pärit kaupadele, mille impordi maht oli 200 miljardit dollarit aastas. Vastuseks kehtestas Peking USA impordile 10,5 protsendilise tollimaksu kogumaksumusega 60 miljardit dollarit.

Võiks arvata, et Ameerika ettevõtjatel jääb vaid kahjud kokku lugeda, kuid majanduslik huvitatus sunnib alati leidlikkust ilmutama. Selgus, et ärimaailm suudab üsna edukalt 25-protsendilisest tollimaksust, mille Trump juunis Hiina kaupade impordile kogumahus 34 miljardit dollarit kehtestas, kõrvale hiilida.

Šveitsi UBS pank tegi kindlaks, et paljud USA ettevõtted "leiutasid geniaalse meetodi" — nad viivad tootmisahela üksikud lülid Hiinast teistesse riikidesse ja väldivad nii tollitariifide maksmist.

Rahvuslikud valuutad dollari vastu: rubla läheb pealetungile >>

UBS Wealth Management peaökonomist Paul Donovan selgitas, et ettevõtted impordivad Ameerika Ühendriikidesse Hiina toodangu tõenäoliselt välismaal, näiteks Kanadas asuvate tütarettevõtete kaudu. See võimaldab neil endiselt Hiina toodangut saada, kuid vältida seejuures uusi makse.

"Hiina elektrilüliteid importiv USA ettevõte peab maksma uut kaubandusmaksu, kuid Ameerika ettevõte, mis impordib midagi Kanadast, kus on ka Hiina elektrilüliteid, ei pea midagi maksma," tõi majandusteadlane näite.

Seega impordib ettevõte samapalju Hiina lüliteid, kui varem, kuid mitte Hiinast, vaid mingist kolmandast riigist. Panga majandusteadlased rõhutavad, et kindlaid tõendeid selle kohta, et Ameerika ettevõtted selliseid skeeme kasutavad, tegelikult ei ole, kuid on mitmeid "ilmseid märke" sellest, et just nii see toimub.

Muuhulgas kasvas Ameerika Ühendriikide uute tollimaksude kehtestamisega järsult nende samade Hiina lülitite eksport Kanadasse, samal ajal tarned Ameerika Ühendriikidesse langesid.

"Samasuguseid nõudluse hüppeid Kanada turul täheldati ka teiste Hiina kaupade osas. Pärast juunikuiseid kaubanduspiiranguid tekkinud kaubandusmudelid sunnivad järele mõtlema," rõhutavad UBS analüütikud ja lisavad, et USA firmade kasutatavaid tariifimanöövreid on üsna raske kindlaks teha.

Sellised skeemid on kõige tõhusamad Ameerika Ühendriikides asuvate rahvusvaheliste korporatsioonide jaoks, mille kontorid ja tootmisettevõtted on laiali kogu maailmas. Nende jaoks on väikeste toodanguelementide liigutamine erinevate tehaste vahel üsna lihtne protsess, mida on väga raske jälgida.

Huvitaval kombel kavatseb Ameerika Kaubanduskoja uuringu kohaselt enam kui 70 protsenti Lõuna-Hiinas tegutsevatest ettevõtetest viia oma tootmisliinid väljapoole riiki, kuid ainult üks protsent nendest on valmis need tooma Ameerika Ühendriikidesse.

Uuring viidi läbi 21. septembrist 10. oktoobrini — vahetult pärast seda, kui Trump kehtestas Hiinale importtollimaksud mahus 200 miljardit dollarit aastas. Uuring hõlmas 219 ettevõtet kogu maailmas, millest umbes 95% tegutseb Hiinas.

Saame hakkama ka dollariteta — Ameerika valuutast loobumine kiireneb >>

Peaaegu pooled vastanutest teatasid, et nad kaotasid kaubandussõja tõttu turuosad teistes riikides. Ameerika ettevõtted tunnistasid muuhulgas, et nad hakkasid kaotama konkurentidele Vietnamis, Saksamaal ja Jaapanis.

Uuring näitas, et just Ameerika ettevõtted peavad ennast peamisteks kaubandussõja ohvriteks. Nüüd ähvardab Trump juba kehtestada tollimaksud kogu Hiina impordile mahus umbes 500 miljardit dollarit aastas. Loomulikult peavad ettevõtjad leiutama uusi trikke, et edasisi kahjusid vältida.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kaubandussõda, tollitariif, ettevõtja, kaubandus, äri, majandus, ettevõtlus, Donald Trump, Hiina, USA

Peamised teemad