02:58 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
12821

Saksa majandus hakkas pisut tõrkuma. Tegelikult on langus väike (ainult 0,2%), aga arvestades, et riik on kogu EL majanduse mootoriks, mõjutab see valulikult kogu euroala makromajanduslikke näitajaid.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Saksa majandus hakkas pisut tõrkuma. Igatahes just nii esitavad juhtivad Euroopa majandusteadlased sõnumit, et esimest korda 2015. aastast on Saksamaa SKT kvartali arvestuses langenud.

Majandusteadlastele sellest uudisest teatanud Saksamaa Föderaalse statistikaameti esindajad üritavad mitte häiret anda. Nende ametlik versioon SKT languse põhjustest on Saksamaa autode järsk müügilangus käesoleva aasta kolmandas kvartalis.

Merkel kinnitas Kiievile, et Euroliit kontrollib uut Nord Streami >>

Et mis teie siis arvasite, Euroopa Liit kehtestas septembrist uued heitgaaside kontrollimise eeskirjad, mille tõttu on uute sõiduautode müük riigis langenud enam kui 30 protsenti. Sellega seoses vähenes Saksamaa eksport peaaegu ühe protsendi, samas kui import kasvas rohkem kui ühe protsendi võrra.

USA president Donald Trump
© Sputnik / Сергей Гунеев

Saksa ajakirjanduse ja juhtivate majandusteadlastele tunduvad need seletused põhimõtteliselt igati usaldusväärsed, milles pole põhjust kahelda. "Saksamaal pole majandusprobleeme, tal on autoprobleemid," kordavad ametnike järel ka mõned finantsanalüütikuid. Ebaselge on vaid see, miks need samad analüütikud ei suutnud seda langust varem ette näha?

Tehti ju Euroopa Liidu otsus uute heitgaaside kontrollieeskirjade kehtestamiseks, milles heitekoguste lubatud piirmäärasid on karmistatud, juba aasta tagasi ja sellest anti ette teada. Seetõttu oleks eeskirjade mõju Saksamaa majandusele olnud võimalik eelnevalt välja arvutada, kuid praktiliselt mitte keegi ei suutnud SKT langust selles kvartalis prognoosida.

Veelgi enam, kolm nädalat tagasi teatas Saksamaa kantsler Angela Merkel videoläkituses rahva poole pöördudes suurepärastest majandustulemustest. Ta ütles, et riigi SKT kasvab eelarveaasta lõpuks 1,8 protsenti ja "majanduskasvu aastakümme" jätkub, rõhutades eriti ekspordi rolli selles kasvus.

Berliin ja Pariis on sanktsioonide karmistamise vastu >>

Pangem tähele, Merkel ütles seda novembris, kui Saksamaa autotööstuse septembri-oktoobri mitte kõige optimistlikumad tulemused olid talle ilmselt juba teada. Kuid oma kõnes ta isegi ei vihjanud võimalikule majanduslangusele. Nii et tõenäoliselt polegi asi mitte ainult autotootjate prognoositavates probleemides.

Saksamaa välisminister Heiko Maas
© Sputnik / Григорий Сысоев

Saksamaa valitsus on tänavu majanduskasvu prognoosi vähendanud juba 0,5% võrra ja järgmiseks aastaks 0,3% võrra. Seejuures kutsutakse üles paanikat mitte tekitama, seletades majanduse aeglustumist terve rea probleemidega — nii Brexit'i ohu, kui Ameerika Ühendriikide protektsionismipoliitikaga ja demograafilise olukorraga riigi.

Mõned analüütikud osutavad aga ohule, et majanduslangus Saksamaal on palju tõsisem ja seega ka Euroopa Liidus tervikuna. Saksa majanduse kurvastavate näitajate avalikustamine on juba langetanud euro kurssi dollari suhtes. Majandusteadlased on sunnitud tunnistama, et euroala majanduskasv osutus 2018. aastal "ootamatult nõrgaks".

Kuigi kõik loodavad jõulupühade lähenedes hooajalise sisenõudluse kasvu, on õhus kahtlus, et aasta tulemused osutuvad eurooplastele oodatutest oluliselt kehvemateks.

Kuid selles on ka positiivseid signaale. Igal juhul Venemaa jaoks. Saksa analüütikud püüavad majanduslanguse põhjuste selgitamisel igati vältida Venemaale kehtestatud majandussanktsioonide teemat. Parimal juhul on Saksamaa välisminister Heiko Maas nimetanud neid ühes "paketis" koos teiste sanktsioonidega.

Euroopa Komisjon kahtlustab Saksa autotoojaid kartellileppes >>

Tõepoolest, USA ja Hiina vahelisest kaubandussõjast tingitud maailmamajanduse võimalike kahjude taustal ei tundu Euroopa ja Saksa ettevõtjate kahjud Venemaale kehtestatud sanktsioonide tõttu eriti suured. Võib küll jätta tähelepanuta minimaalsed kahjud stabiilse majanduskasvu tingimustes, kuid majanduslanguse tingimustes penne lugedes hakatakse otsima iga võimalust kulude minimeerimiseks.

Saksamaa ettevõtjad üritavad igati valitsust survestada, et sanktsioonipoliitikat nõrgestada. Suvel tühistas Berliin Türgi vastu 2016. aastal kehtestatud sanktsioonid (mis olid üsna sümboolsed).

Saksa eksportööride murelikud hääled, et Venemaale kehtestatud sanktsioonidest võidavad vaid Aasia tootjad, kostavad juba ammu. Arvestades Saksamaa tungivat vajadust oma ekspordinäitajaid parandada, on tema jaoks hädavajalik säilitada Venemaa turg ja mis tootjatele kõige tähtsam — Nord Stream.

Prognoositavate ja kindlate kanalite kaudu tarnitava odava tooraine kättesaadavus muutub Saksamaa toodangule oluliseks ka selle konkurentsivõime seisukohalt välisturgudel. Sellepärast üritab Merkeli valitsus, Venemaa suhtes karmi retoorikat säilitades, meeleheitlikult vastu seista USA survele ja gaasiprojekti kaitsta. Selle asendamine kallima Ameerika veeldatud gaasiga ei lahenda probleemi vaid süvendab seda veelgi.

Mida teravamalt ilmnevad Saksamaa majanduskasvu aeglustumise ja Saksamaa ekspordi vähenemisega seonduvad probleemid, seda meeleheitlikumaks muutub vastuseis Ameerika diktaadile. Nii et Saksamaa föderaalstatistika väljaöeldud mitte kõige rõõmsamad majandusnäitajad ei tohiks meid (Venemaad) kindlasti häirida. Pigem vastupidi.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
kaubavahetus, langus, majandus, sanktsioonid, auto, eksport, Statistikaamet, EL, Angela Merkel, Saksamaa

Peamised teemad