21:37 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Majandus
lühendatud link
31635

Eesti ja Soome on peaaegu sugulased ja seetõttu on nendevahelised suhted täis paradokse. Ning mitte niisama lihtsaid ja rahumeelseid, nagu esmapilgul paistab, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Vladimir Barsegjan.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Esmalt pahandasid soomalsed eestlasi — kae kuidas joovad. Nüüd on eestlased soomlasi pahandanud — kae kui matslikud. Ja ongi Soome kodanikud sõitnud oma rahaga teistesse riikidesse. Süüdi aga on kõiges NSVL.

Justsama neil päevil võtsid soomlased eestlasi pahandada. Soome ajalehes Ilta-Sanomat ilmus artikkel, kus ajakirjanikud võtsid koku oma lugejate seas korraldatud küsitluse tulemused. Lugejatelt küsiti, mispärast nad Eestis käivad (kui käivad) ja kuidas Soome elanikud praegu eestlastesse suhtuvad.

Soome turistide arvu tabas langus >>

Soomlasi on meie riigis seni veel palju – iga päev astub neid Tallinnas silduvatelt parvalaevadelt maha mitu tuhat. Tõsi küll, tegemist on üsna lühikeste külaskäikudega – pisutiseks lõõgastumiseks täiesti talutava hinna eest. Aga viimasel ajal on Eesti tänavatel soome keelt kuulda märgatavalt vähem kui varasematel aastatel. Mis on selle põhjuseks?

Leheküsitluse andmeil on ilmnenud, et paljud soomlased peavad tänapäevast Eestit väga kõrgete hindadega riigiks, kus elavad ülbed inimesed. Turistide teenindamist nimetasid nad eemaletõukavaks, üleolevaks ja ebasõbralikuks. Veel üheks miinuseks lugesid põhjanaabrid sedagi, et noored eestlased hotellide ja teeninduspersonalis ei oska soome keelt. Ehkki see on muidugi nonsenss: on ju soome ja eesti keel sugulaskeeled ja teineteisele küllaltki sarnased.

Võimalik, et äkitselt tekkinud probleemi juured lähtuvad kaugetest aegadest. Eesti on alati ja kõiges võrrelnud end põhjapoolse suguõega ja seda teataval määral ebaterve kadedusega. Nõukogude ajal, mil iga enesest lugupidav eestlane vaatas Soome televisiooni, meenutas see pilguheitmist jõuka kodu valgustkiirgavatesse akendesse. Nüüd on kõik üksjagu teisiti, meiegi ehitame helget kapitalistlikku tulevikku, aga välja kukub see meil veidi viletsamalt. Ning seetõttu püüavad meie elanikud esimesel võimalusel "Sommimaale" tööle ja elama sõita.

On teisigi tegreid, mis eestimaalastele visalt kinnitavad, et seal teispool lahte on kõik kuidagi magusam, jõukam ja paremini. Alateadlikult sunnib see pidama iseenaast hiiglaste kõrval elavaiks kääbusteks ja nõuab mingisuguse mehhanismi loomist, tänu millele saaks seda rahvuslikku alandust mõnevõrra kompenseerida.

Nõukogude aja meenutamine on eestlastele raske >>

Meile ju tundub, et kogu see rikkus on Soome elanikkonnale teenimatult osaks saanud ning meiega võrreldes on soomlased laisad, harimatud ning takkapihta armastavad liiga palju juua, kusjures eelistavad seda teha Eesti baarides ja restoranides. Seda, et nad pole kaugeltki alati purjus ja on suutnud luua tõhusa majanduse ning oskavad ka naabritega rahujalal elada, tülitsemata, kemplemata – seda arvesse ei võeta. Vaat kui nende raha juba meie käes oleks… Ja hakabki eestimaine tavakodanik mõtisklema nõndaviisi, et "kui kõiki neid kusid ja agasid poleks, küll siis supleksime meiegi külluses…"

Eriti lohutavad siinmail mõtisklused sellest, et kui Eestimaa ajaloos poleks olnud nõukogude aega, vaat siis oleks meie riik… ehmatav ette kujutadagi, kui kaugele ta oleks jõudnud. Lausa kogu maailmast, mitte ainult mingitest soomlastest ettepoole. Tõsi küll, argumente, mispärast olnuks nii ja mitte teisiti, keegi esile ei too. Aga see pole ka oluline, tähtis on toita unistustega rahvuslikku eneseuhkust.

Seepeale järgnevad tavaliselt pikad-laiad pajatused sellest, kus ja milliste näitude osas me soomlasi oleksime edestanud, millised palgad ja pensionid meil võiksid olla… Ja meist unistustest hakkab pea ringi käima ning paistab, et mõned eestlased hakkavad neisse lausa uskumagi ja nende soomlaste suhtes, kes Eestit külastama tulevad või õigemini tulid, mitte just päris adekvaatselt käituma. See kajastub juba siinsete kaupmeeste ja restoranide sissetulekutes, Soome elanikud aga sõidavad sinna, kus nende üle rõõmustatakse.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda

Tagid:
sugulased, poliitika, küsitlus, ühiskond, majandus, Ilta-Sanomat, Soome, Eesti

Peamised teemad