17:12 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
5320

Euroopa töösturid näitavad üles rahulolematust tulemustega Brüsseli püüdluste puhul kaubandusuhetes pingete vähendamiseks USA-ga kokkuleppele jõuda ja peavad Euroopa Liidu reeglitest hoolimata president Donald Trumpiga separaatseid läbirääkimisi.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Brüssel näitab üles rahulolematust Saksamaa autotootmisettevõtete katsega Washingtoniga iseseisvalt, ilma tema osaluseta Vana ja Uue maailma kaubanduskonflikti lahendamiseks kokku leppida. Eelnevalt kutsus Euroopa Komisjon Euroopa juhtivad ärimehed kinnisele kohtumisele ja kõneles nendega üksmeelest ja teineteisemõistmisest.

Euroopa Komisjon kahtlustab Saksa autotoojaid kartellileppes >>

Brüsselil on kahtlusi juhtivate saksa autotootjate Volkswagen, Daimler ja BMW 4. detsembril Washingtonis Donald Trumpiga toimuva kohtumise tagamaades ja ta tuletab meelde, et ainult Euroopa Komisjonil on õigus ja volitused pidada väliskaubandusalaseid läbirääkimisi pidada ning kokkuleppeid ja tollitariife arutada. Jääb selgusetuks, kas Euroopa Komisjoni oli üldse saksa töösturite visiidist Valgesse Majja ametlikult teavitatud.

Saksa majandus hakkas pisut tõrkuma, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Кузнецов

Juhtivate saksa autotööstusettevõtete juhtkond lubas 4. detsembri kohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga investeerida riigi majandusse rohkem vahendeid, juhul kui Washington ei kehtesta Euroopa autodele kõrgemaid tollitariife.

Läbirääkimiste tulemustest teavitab Saksamaa riiklik ringhäälingukompanii DW, märkides, et Volkswageni, Daimleri a BMW peadirektorid on vaimustatud kohtumisest Ameerika Ühendriikide riigipeaga, kes taotleb Euroopa Liidu "ebaõiglase" suhtumise revideerimist USA kaubanduse asjus ning ligi 30-miljardilise tasakaalunihke vähendamist USA ja Saksamaa vahelises autokaubanduses.

Ärimaailm on valmis Ameerika turu eest rohkem maksma

Saksamaa ettevõtted on valmis oma Amerika ettevõtetesse rohkem raha panustama, nagu kirjutab näiteks Volkswagen, teavitades läbirääkimistest alles kohtumise päeval, aga mitte selle eel, nagu on kombeks toimida. Ettevõtte juhtkond teatab, et mõistab Ameerika turu tähtsust ja on valmis suurendama investeeringuid USA-sse, kuid tahaks teada, millistest summadest ja millisest haardeulatusest jutt käib.

Saksamaa ei loobu Kertši intsidendi pärast Nord Stream 2-st >>

Korporatsioonide pressiteenistuste teadaannete põhjal otsustades kohtus Volkswageni, Daimleri ja BMW tippjuhtkond Donald Trumpiga, püüdes jõuda kokkuleppele selles, et too loobuks mõttest kehtestada Euroopale autode osas kõrgemad imporditollid. President Donald Trump, nagu Sputnik Eesti on kõnelnud, ähvardas varem Brüsselit säärase kaubanduskonflikti kujunemisvõimalusega sel juhul, kui EL ei lähe läbirääkimistes USA-ga järeleandmistele.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker siirdus juulis otsekohe USA-sse ja justkui jõudis Trumpiga kokkuleppele vastastikuste sanktsioonide järgmine voor täiendavate läbirääkimiste pidamiseks ja omavaheliste pingete leevendamiseks edasi lükata. Kuid sündmuste arengu põhjal otsustades hindab Euroopa ettevõtlus nende läbirääkimiste tulemusi ja neid kureeriva EL-i kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmi jõupingutusi skeptiliselt.

Saksamaa välisminister Heiko Maas
© Sputnik / Григорий Сысоев

Washington lööb kiilu Brüsseli ja äritegevuse vahele

Varem on Brüssel Euroopa tööstuseliidile teatanud, et Donald Trumpi Ameerika Ühendriigid ei taha näha EL-i ühtsena ning külvavad võimude ja ettevõtjate vahele erimeelsusi, teatab viitega tundmatuks jääda soovinud allikatele hästiinformeeritud Brüsseli väljaanne Euractiv.

Juba 27. novembril Euroopa Liidu pealinnas toimunud konfidentsiaalsel kohtumisel BusinessEurope grupiga rääkis Euroopa Komisjoni juhtkond teadaolevalt vajadusest säilitada kaubanduskonfliktis Washingtoniga ühtsust ja kaitsta ühiseid eesmärke. Tõenäoliselt usub Brüssel, et USA Euroopa-vastane aktiivsus kasvab vastavalt maikuiste Euroopa Parlamendi valimiste lähenemisele, mida Lääne-Euroopa hindab Euroopa Liidu tuleviku suhtes kõige olulisemaks.

EL-i kaubandusvolinik Cecilia Malmström, nagu kirjutab Euractiv, ütles ettevõtjatele novembris toimunud kohtumisel, et Brüssel püüab parandada suhteid Washingtoniga, "kuid tunneli lõpus valgust ei näe".

Tuleb arvata, et need sõnad ei innustanud eriti Euroopa tööstureid ja iseäranis autotootjaid, keda ähvardavad mitmemiljardilised tulukaotused juhul, kui USA kehtestab nende toodangule kõrgendatud tollitariifid.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
autotootja, poliitika, läbirääkimised, majandus, Volkswagen, Daimler, BMW, EL, Donald Trump, Brüssel, Saksamaa, USA

Peamised teemad