16:53 30. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Majandus
lühendatud link
4510

Maailmapanga eksperdid esitasid aruande, mis ennustab järgmise kolme aasta Brenti toornafta keskmiseks hinnaks 71 dollarit barrelist. Venemaa valitsus lähtub aga eeldusest, et must-kulla hinnatase ei ületa keskpikas perspektiivis 55 dollarit.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Millest selline lahknevus tuleneb ja miks Majandusarenguministeerium oma hinnangutes nii ettevaatlik on – sellest RIA Novosti uudises.

Kostku see teie suust Jumala kõrvu

Maailmapanga aruandes märgitakse, et 2018. aasta jooksul iseloomustas naftahindu suur volatiilsus: Brenti seguga kaubeldi vahemikus 59 — 86 dollarit barreli kohta. Ekspertide sõnul on üheks peamistest põhjustest Venemaa rekordiline naftatootmine — 11,4 mln barrelit päevas.

Samal ajal põhjustasid Lõuna- ja Põhja-Ameerika uudised hinnahüppe 84 dollarini. Alguses vähendas Venezuela toodangut lootuses luua turul kunstlik puudujääk ja teenida seeläbi riigi jaoks äärmiselt raskel ajal lisatulu.

Trumpi konksu otsas: miks saudid OPEC-i reetsid>>

Seejärel tõstis hinda USA Iraani tuumaleppest väljumine, mil Teherani nafta vastu suunatud sanktsioonid tekitasid musta kulla puudujäägi ohu.

Varsti järgnes aga langus. Maailmapank selgitab seda OPECi suurenenud tootmismahtudega, USA aga lisas, et sanktsioonid Iraani nafta suhtes ei puuduta kaheksat riiki, mille hulgas on ka suurimad ostjad — Hiina ja India.

Maailmapanga analüütikute arvates on nende tegurite mõju lõppemas, mistõttu naftahind järgmisel aastal tõuseb, ületades 70 dollarit barreli kohta. Venemaa ametnikud seda optimismi ei jaga.

Novembri lõpus kiitis Venemaa valitsus heaks majandusarengu ministeeriumi koostatud sotsiaalmajandusliku arenguprognoosi aastani 2036, kus arvestatakse lähiaja naftahindadega tasemel 50-55 dollarit barrelist.

Niisuguse sammu põhjus on arusaadav: keegi valitsuskabineti liikmeist ei soovi 2014-2016. aasta sündmuste kordumist, mil hind kukkus 106-lt 32-le dollarile ja riigil, mille eelarves oli süsivesinike ekspordil oluline koht, tuli mõelda, kuidas oma sõltuvust nafta hinna dünaamikast vähendada.

Seega on parem lähtuda naftahindade konservatiivsetest prognoosidest. Tõepoolest, järjekordse naftakriisi korral laiutavad Maailmapanga analüütikud lihtsalt käsi, kuid Venemaal tuleks uuesti kriisivastaseid programme luua.

Küll aga ei tähenda see, et Venemaa valitsuse majandusblokk naftaekspordi tulud pikaajalistest plaanidest välja on jätnud. Endiselt jääb jõusse eelarvepõhimõte, mille kohaselt kõik nafta lisatulud Rahvusliku Jõukuse Fondi suunatakse.

Ekspert selgitas, miks nafta hind kõigub>>

Naftahindade pikaajaline langus allapoole Venemaa valitsuse poolt eeldatud 50-55 dollarit barrelist on väga ebatõenäoline. Kui aga Maailmapangal on õigus ja vene naftaeksport jätkub praegusel tasemel, kasvab Venemaa turvapadi 3,3 miljardi dollari võrra kuus.

Turu stabiilsus on küsitav

Kelle prognoos osutub täpsemaks – kas Venemaa või Maailmapanga – seda näitab aeg. Ei tohiks unustada, et võimalikke stsenaariume mõjutab suur hulk tegureid – nii poliitilisi kui ka sellest sõltumatuid.

Üks olulisemaid on OPECi ja OPEC+ eelseisvad tippkohtumised, kus juba lähipäevil otsustatakse naftatootmiskvootide saatus. Saudi Araabia pakkus välja, et kõik kartelli liikmed vähendaksid toodangut oktoobri maksimumist 3-3,5% võrra.

Analüütikud arvavad, et juhul kui keegi nende nõuetega ei nõustu, võib nafta odavneda 55 dollarini barrelist. Kui kartelliosalised suudavad tootmise vähendamise osas kokkuleppele jõuda, võivad hinna juba aasta lõpuks tõusta kuni 65 või enama dollarini.

Trump lendab Putini juurde: USA vajab väga Venemaa naftat>>

Keskpikas perspektiivis muudavad praegused madalad hinnad uute maardlate luure kahjumlikuks ning järgmise aastakümne keskpaigaks võib maailmamajandus silmitsi seista tooraine puudujäägi ning naftahindade järsu tõusuga. Seda meelt on Goldman Sachsi analüütikud.

"Ainult vähesed nafta- ja gaasiettevõtted suudavad uute leiukohtade arendamisse investeerida, seega seisab maailm kahekümnendatel aastatel silmitsi naftapuudujäägiga," ütles hiljutises intervjuus CNBC-iga Goldman Sachsi Euroopa energiauuringute osakonna juhataja Michele Della Vigna. See tähendab, et naftahinnad võivad Maailmapanga analüütikute prognoose oluliselt ületada.

Tagid:
nafta, OPEC, USA, Venemaa

Peamised teemad