20:09 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
3520

Maailma Kaubandusorganisatsioon kuulas ära Venemaa, Hiina ja Euroopa riikide pretensioonid USA vastu – loodi üheksa arbitraažigruppi Ameerika Ühendriikide kevadel kehtestatud terase- ja alumiiniumitollide vaidlustamiseks.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. Millega menetlus lõpeb, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Kõik ühes

Nõude USA terase- ja alumiiniumitollide tühistamiseks esitasid Venemaa, Euroopa Liit, Kanada, Hiina, Mehhiko, Norra, Türgi, Šveits ja India. WTO tunnistas Washingtonile esitatud pretensioonide põhjendatust ja nõustus looma arbitraažigrupid kaubandusvaidluste lahendamiseks.

Washington omakorda andis sisse vastuhagid USA terase- ja alumiiniumitollide vastu rakendatud vastumeetmete vastu. Juba on loodud neli vahekohtu töörühma – Kanada, Hiina, Mehhiko ja Euroopa Liidu vastu, kes on tõstnud tollitariife Ameerika Ühendriikide kaupadele kogusummas 24 miljardi dollari ulatuses.

Trumpi meeskond võttis Hiina miljardäri tütre pantvangi>>

Möödunud teisipäeval algatas USA viie niisuguse grupi loomiseks – Venemaa vastu, kes suvel kehtestas kõrgendatud tollimaksud (25 kuni 40%) teedeehitustehnika, nafta- ja gaasiseadmete ning kiudoptiliste seadmete sisseveole Ameerika Ühendriikidest. Moskva tõkestas tolle ameeriklaste algatuse. Kuid Washingtonil on WTO reeglite kohaselt õigus uuesti nõuda arbitraažirühma moodustamist, ja siis luuakse see automaatselt.

Lisaks sellele kavatseb USA ette võtta arveteklaarimise Türgiga, kes on kehtestanud imporditollid Ameerika Ühendriikide autodele, alkoholile ja tubakatoodetele. Kõige hämmastavamaks selles loos on USA argumentatsioon: Washingtoni kinnituse kohaselt rikuvad vastumeetmena rakendatud tollid WTO reegleid, kuna on kehtestatud ainult "kättemaksu" eesmärgil. Seevastu ameeriklased ise olevat alumiiniumi ja terase importi piirates juhindunud "riikliku julgeoleku huvidest".

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Samas lubab WTO põhikiri imporditollide tõstmist "riikliku julgeoleku kaalutlustel" üksnes erandjuhtudel – näiteks juhul, kui riik on sõjaseisundis. Kuivõrd USA ametlikult kellegagi ei sõdi, ei ole osundused riiklikule julgeolekule õigustatud ja kannatada saanud riikidel, kaasa arvatud Venemaal on õigus peegelvastuseks.

Õiglust oodatakse kolm aastat

Asjatundjad nendivad, et mingisuguseid kardinaalseid lahendusi vahekohtumenetluse raames tõenäoliselt ei tule. Kui vahekohtunikud tunnistavad, et Washingtoni poolt terase- ja alumiiniumitollide kehtestamine on rahvusvahelise kaubanduse reeglitega vastuolus, siis algatab WTO vaidluste lahendamise standardmenetluse, mis on rikkujate suhtes ülimalt leebe.

Trump kutsus kõiki riike üles kaubandusbarjääridest ja maksudest vabanema>>

Esialgu antakse Ameerika Ühendriikidele tähtaeg rikkumiste kõrvaldamiseks, see tähendab tollitariifide langetamiseks endise tasemeni. Juhul kui Washington selle aja jooksul uutest tariifidest ei loobu, nõuab WTO hüvitisi kannatanud riikidele. Ent need ei ole ette nähtud mitte rahalisel kujul, vaid järeleandmistena teiste tollide osas.

Juhul kui rikkuja sedagi nõudmist ei täida, annab organisatsioon kannatanud riikidele õiguse kehtestada "kostja suhtes sümmeetrilised meetmed". Mis tähendab vastustolle ameeriklaste kaupadele. Nagu asjatundjad nendivad, võtab kogu protsess – alates arbitraažigruppide moodustamisest kuni vastusanktsioonide rakendusõiguse tunnistamiseni – keskeltläbi kolm aastat aega.

Samas on tollid kõigi vaidluspolte poolt juba kehtestatud, jutt käib tegelikult vaid nende legaliseerimisest WTO reeglistiku raames. Ning kuni vahekohtunikud vaidlema asuvad, tuleb kahjukannatanud riikidel oma ekspordi kahanemisest tulenevate negatiivsete tagajärgedega iseseisvalt hakkama saada.

Muud võimalust ei ole

See lugu ilmestab eredalt Maailma Kaubandusorganisatsiooni ebatõhusust, mille üle kurdavad tegelikult kõik tema liikmed. Seda mainis muuhulgas ka Venemaa president Vladimir Putin Suure Kahekümne kohtumisel Argentinas.

G20 tippkohtumine Buenos Aireses>>

"Me rääkisime sellest, et tänasel päeval ei vasta WTO täiel määral nendele ülesannetele, mille nimel ta loodi," märkis Venemaa riigipea pressikonverentsil Buenos Aireses. "Aga me leppisime kokku, et järgmiseks Suure Kahekümne tippkohtumiseks on ette valmistatud ettepanekud WTO toimemehhanismide täiustamiseks."

Hiina ja Venemaa presidendid G20 tippkohtumisel Buenos Aireses
© Sputnik / Владимир Астапкович

Möödunud esmaspäeval väitis Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov Venemaa Välisministeeriumi Moskva Riiklik Rahvusvaheliste Suhete Instituudi üliõpilaste ees esinedes, et Maailma Kaubandusorganisatsioon on oma tõhususe sisuliselt kaotanud, seda eeskätt USA-poolse "igivana protektsionismi" tõttu.

Saksa suurettevõtted peavad Washingtoniga separaatseid läbirääkimisi>>

"Nüüdseks on WTO selle taustal, mida teevad Ameerika Ühendriigid, paljuski tarbetuks muutunud, sest need reeglid ei toimi," märkis ta, lisades, et protektsionism, millest USA on teinud oma "poliitika absoluudi", annab ühest küljest nende majandusele kasvuhoogu, ent teisalt "lõhub kogu majandussuhete süsteemi".

Samas tunnistavad sõnades kõik, et WTO on tänapäeval ainsaks platvormiks, mille pinnal on võimalik arutada suurte majanduste vahelisi kaubandusvaidlusi. Ehkki juba juulis koostas Trumpi administratsioon seaduseelnõu, mis lubab WTO otsuseid eirata, juhul kui need ei vasta riiklikele huvidele. Valge Maja peremees ise teatas suvel Bloombergile antud intervjuus, et USA on valmis organisatsioonist lahkuma, kui too "oma tööd ei paranda".

"Kogu rahvusvahelise kaubanduse süsteem on kriisiseisundis," tunnistas WTO peadirektori asetäitja Karl Brauner sel nädalal Wolfsburgis autotööstusnõupidamisel esinedes. "Kõigile on tarvis õiguskindlust ja ettearvatavust, aga kui igaüks teeb seda, mis talle pähe tuleb, siis on kõigel lõpp."

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
tollid, hagi, Maailma Kaubandusorganisatsioon, WTO, USA

Peamised teemad