15:32 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Majandus
lühendatud link
7840

Kui jälgida infosõda, mida Ameerika propagandamasin peab mistahes katsete vastu vaidlustada USA dollari hegemooniat, ei saa jätta tähelepanuta üht fundamentaalset erinevust Venemaa ja Euroopa Liidu vahel

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor agentuurile RIA Novosti

Kui Venemaa dollarist vabanemise plaan kannab märget "ametialaseks kasutamiseks" ja on siiani jäänud saladuseks, siis Euroopa dedollariseerimise kava (sealhulgas selle tehniline lisa) "lekitasid" Euroopa Ameerika-meelsed ametnikud Bloombergi agentuurile juba nädal aega enne selle lõplikku vastuvõtmist.

Euroopa Liidu olukord on muidugi masendav, kuid kui see plaan ellu viia õnnestub, siis ei aita Ameerika Ühendriike enam ka Euroopa juhtkonnas märkimisväärsel hulgal "Uncle Sami" poolehoidjate olemasolu.

Brüssel kavatseb euro maailmarahaks muuta >>

Isegi kui teha mööndusi Euroopa bürokraatliku masinavärgi legendaarsele kohmakusele, siis on isegi see dollariga võitluse pikaajaline kava, mida Euroopa Komisjoni strateegilistes dokumentides kirjeldatakse, naftadollari-süsteemile selle praegusel kujul suisa hukatuslik.

Euroopa Komisjoni plaani tähelepanuväärne punkt on, et ilma Venemaata see plaan ei toimi, mis tähendab, et Pariis ja Berliin peavad ilmselt veidi oma Venemaa-vastaseid ambitsioone talitsema, sest nad vajavad eluliselt olulistes küsimustes koostööd Moskvaga.

Euroopa dedollariseerimise ja euro ülemaailmse rolli suurendamise kava koostasid ilmselt mitte poliitikud, vaid rahandusetegelastest praktikud. Võib-olla osales selle väljatöötamises koguni Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker isiklikult. Tal on suured kogemused Euroopa eduka maksuparadiisi — Luksemburgi hertsogiriigi juhtimises ja ta tunneb dollarisüsteemi valupunkte hästi.

Programmi põhipunkt seisneb selles, et Euroopa energiaimpordi eest tuleks tasuda mitte dollarites, vaid eurodes. See on vajalik, et end sanktsioonide eest kaitsta, ning selles punktis ei ole vaja pead murda, kelle sanktsioonide eest kaitsmist EL juhid silmas peavad.

Energiaprobleemi hind on umbes 341 miljard dollarit aastas – just niipalju maksab aastane energia sissevedu Euroopa Liitu. Lisaks on dedollariseerimise küsimus dokumendis püstitatud "Euroopa suveräänsuse" taastamisena ja seda vaatamata asjaolule, et igaüks teab, kui valuliselt Washington sellisele retoorika reageerib.

"Hiljutised väljakutsed rahvusvahelistele kaubandusreeglitele on Euroopa Liidule äratuskellaks majandusliku ja rahandusliku suveräänsuse mõttes," väidavad EL strateegia autorid.

Probleem on selles, rahvusvahelise kogukonna mälust ei ole veel kustunud kahe oma riike naftadollarite süsteemist välja tõmmata ja majanduslikku ja rahanduslikku suveräänsust saavutada üritanud poliitiku — Muammar Gaddafi ja Saddam Hussein traagiline saatus.

Muidugi ameeriklased (vähemalt praegu) Pariisi või Berliini pommitama ei hakka, kuid väikese putši või värvilise revolutsiooni korraldada — miks mitte?

Saame hakkama ka dollariteta — Ameerika valuutast loobumine kiireneb >>

Kuna Euroopa dollariga võitlemise kava on koostanud just rahandusspetsialistid, mitte poliitikud, siis keskendub see konkreetselt turu infrastruktuurile, mida on selle elluviimiseks vaja ja mis muutub eriti oluliseks Brexit'i kontekstis, sest koos Ühendkuningriigiga lahkub Euroopa Liidust ka Euroopa peamine finantskeskus.

Üldiselt taanduvad Euroopa Komisjoni strateegide ettepanekud sellele, et otsekohe tuleb "käepärastest vahenditest" luua Londoni finantskeskuse analoog ja seadistada see tulevase "naftaeuro" teenindamiseks.

Selleks tuleb käivitada oma börsiplatvorm naftaga kauplemiseks (praegu Euroopa Liidu mandriosas seda lihtsalt pole, sest peaaegu kogu Euroopa energiaimpordi teenindamise finantsinfrastruktuur asub Londonis), luua oma nafta futuuridega eurodes kauplemise süsteem valuuta- ja intressimäära riskide maandamiseks, samuti teatud "täielikult integreeritud" maksete süsteem, mis hõlmaks ka elektroonilised ja pangakaartidega tehtavad maksed, et tagada Euroopa finantssüsteemi täielik operatiivne sõltumatus.

Torkab silma, et sisuliselt valmistab Euroopa Liit ette umbes samasugusteks sanktsioonideks, mis on kehtestatud ja milleks valmistub praegu Venemaa finantssüsteem.

Eurooplased püüavad luua oma "SWIFT"i analoogi" (kusjuures SWIFT on formaalselt Euroopa organisatsioon, kuigi seda kontrollib USA), samuti oma "MIR'i" analoogi (võib-olla ainult maksete tegemiseks, mitte uue kaardi brändina), püüavad oma pangasüsteemi ette valmistada dollarirahastamise ja dollarisüsteemile juurdepääsu lõpetamiseks.

VTB juhi neljapunktiline plaan dollarist loobumiseks >>

Kui tõlkida need finantsmeetmed diplomaatia ja sõjaliste küsimuste keelde, siis on see sama, kui käskida EL riikide suursaadikutel USA-s asjad kokku pakkida ja samal ajal viia Atlandi ookeani rannikul olev õhutõrje lahinguvalmidusse.

On selge, et kõiki Euroopa Komisjoni strateegilises kavas nimetatud meetmeid ei saa ellu viia kiiresti, kuid nende vastuvõtmise fakt iseenesest näitab, et Atlandi-ülesed konfliktide vaid süvenevad ja et Euroopa Liidu ladvik häälestab end pikaks ja väga tõsiseks vastasseisuks Ameerika Ühendriikidega.

Tuleb märkida, et kogu Euroopa kava ei hakka toimima ilma Euroopa Liidu peamiseks energiatarnijaks oleva Venemaa abita.

Brüsseli unistajate mõtted Euroopa suveräänsuse taastamiseks ilmusid just õigel ajal selles mõttes, et nagu Vladimir Putin õigesti märkis, "meie eesmärk ei ole lahkuda dollarist, dollar lahkub meist."

See loob tingimused, et Venemaa saab energia ekspordil üle minna arveldustele Euroopa valuutas: Venemaa nafta- ja gaasiettevõtted nõuavad juba praegu välispartneritelt pikaajaliste lepingute järgsete maksevääringute muutmist.

Arvestades, et Ameerika majandusele ja finantssüsteemile on "dollaritsooni" vähenemine kõige otsesemas mõttes eksistentsiaalne oht, võib oodata Ameerika Ühendriikide teravat reaktsiooni.

Ameerika püüab demonstreerivalt karistada neid, kes üritavad ilma jätta Washingtoni "ülemäärastest privileegidest" (Ameerika majandusteadlaste kõnepruugis "exorbitant privilege"), st "riigi erakorralistest majanduslikust eelisest – maailmamajanduse reservvaluutat emiteerida.

Kui kummaline see ka pole, aitab selline Ameerika reaktsioon vaatamata kõigile olemasolevatele vastuoludele kaasa EL ja Venemaa suhete paranemisele. Miski ei liida nii nagu ühine mure metsiku "Uncle Sam"i" näol, kes nõuab, et dollari ülemaailmne hegemoonia jäetaks rahule.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
infosõda, poliitika, majandus, euro, valuuta, dollar, EL, Venemaa, USA

Peamised teemad