20:55 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
45 0 0

Kaitseministeerium toetab ligi poole miljoni euroga seitset tänavusest kaitsetööstuse arendusprojektide konkursist osa võtnud relvastuse ja lõhkeainete arendustega tegelevat Eesti ettevõtet.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Kaitseminister Jüri Luik tõdes, et meede on osa Kaitseministeeriumi soovist arendada relvastuse ja laskemoona tootmist Eestis, edastas Kaitseministeeriumi pressiteenistus.

"Võimaluse selliseks tootmiseks annab oluline tänavu 1. juulil jõustunud relvaseaduse muudatus, mis võimaldas esmakordselt Eesti kaitsetööstusettevõtetel käidelda sõjarelvi, laskemoona ja lahingumoona," ütles Luik.

Toetust saavad projektid on:
• Threod Systems OÜ/ Eesti Arsenal OÜ lõhkedroonid
• Nordic Armoury OÜ 76mm treening-suitsumürsk
• Eesti Arsenal OÜ droonide-vastase raketisüsteemi arendus
• Krattworks OÜ tark miinisütik
• Nord Arms OÜ 9mm automaat
• Penhouse Studio OÜ miiniväljade demineerimise treeningseade
• Asymmetric Systems OÜ jalaväe mineeritud soomukitõke

Kaitseminister Jüri Luik ütles, et konkursi teine eesmärk oli anda tõuge Eesti kaitsetööstusettevõtete arendamisse.

"Eesti kaitsetööstusettevõtjad on tõestanud end kiiresti arenevate ja konkurentsivõimelistena," märkis Luik.

Ta lisas, et kohaliku kaitsetööstuse arendamine on eeskätt oluline riigikaitse seisukohast, kuid elavdab ka majandust tugevdades meie ekspordivõimet.
Arendusprojektid saavad toetust kokku 437 503 eurot. Kaitseministeeriumi toetuse suurus ühele arendusprojektile moodustab 25-45 protsenti projekti kogukuludest, toetuse maht sõltub toetatava ettevõtte arendusprojekti potentsiaalist.

Tänavusele konkursile esitati kümme taotlust kogumaksumusega 1,6 miljonit eurot. Konkursi võitjatele pakub Kaitsevägi sõjalist ekspertiisi toote testimisel ja arendamisel.

Eestisse võidakse rajada relvatehaseid>>

Tõuke sektorisse uute lahenduste leidmiseks andis ka Eesti esimene tänavu toimunud kaitsehäkaton Defence Makeathon. Arendusprojektide konkursil osales ja sai toetust kaks ka kaitsehäkatonil osalenud meeskonda.

Peaminister Jüri Ratas külastas Eesti Kaitsetööstuse Liitu (EKTL)
© Фото : Riigikantselei / Jürgen Randma

Relvaseaduse muudatused jõustusid selle aasta 1. juulil.

Eesti Kaitsetööstuse Liidu juhi Ingvar Pärnamäe sõnul on Eestis olemas ettevõtted, kes omavad tootmis- või teenusepakkumise võimekusi ja oskusi. Pärnamäe lisas, et seadusemuudatusest saavad koheselt kasu neli valdkonda – käsitulirelvade ja laskemoona ning lõhkeaine tootmine, erinevate autonoomsete süsteemide sidustamine relvasüsteemidega ning relvade remont ja hooldus.

Eesti Kaitsetööstuse Liidu hinnangul on muudatuste tulemusena võimalik Eesti ettevõtjate baasilt tulevikus saavutada käibemaht umbes 60 miljonit eurot aastas ja luua 150 uut töökohta, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu sügisel.

Kaitseinvesteeringute keskus sõlmis 180 hankelepingut >>

2017. aasta 1. jaanuaril alustas tööd Riigi kaitseinvesteeringute keskus. Keskus korraldab hankeid kaitseministeeriumi, kaitseväe ja teiste valitsemisala asutuste tarbeks, kavandab ja viib ellu taristu, sealhulgas harjutusalade arendust ning haldab kinnisvara.

Tagid:
kaitsetööstus, ettevõte, kaitseministeerium

Peamised teemad