07:28 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Majandus
lühendatud link
37 0 0

Lõppenud aastal kasvas Eestis lühiajalise registreeritud töötajate arv võrreldes tunamulluse aastaga üle 2,6 korra pea 20 000 inimeseni, suure osa nendest moodustasid ukrainlased.

TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. Kui 2016. aastal oli lühiajalise töötajana registreeritud 1762 inimest, siis järgneval kahel aastal on see arv hüppeliselt kasvanud. Jõudes 2017. aastal 7510 ja 2017. aastal 19 858 töötajani, vahendas Pealinn viitega BNS-le politsei- ja piirivalveameti (PPA) statistikat.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam >>

Seejuures on lühiajalise registreeritud töötajate seas kõige enam Ukrainast pärit inimesi. 2016. aastal moodustasid nad 68,8 protsenti ja 2017. aastal 74,4 protsenti kõikidest lühiajaliselt registreeritud töötajatest.

Lõppenud aastal kasvas ukrainlaste osakaal aga 78,2 protsendini, kokku oli neid mullu registreeritud 15 524.

"Lõppenud aasta rändestatistikat iseloomustab töörände suurenemine olulisel määral ning registreeritud lühiajalise töötamise väga suur arv. PPA jaoks tähendab see suuremat teeninduse ja menetluskoormust, mis inimeste jaoks põhjustab pikemaid järjekordi ja menetluse aegu," ütles ameti identiteedi ja staatuste büroo nõunik-ekspert Liis Valk BNS-ile.

Euroopa Liidus võib ebaseaduslikult tööl olla kuni 10 miljonit ukrainlast, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Lähima aasta jooksul ei ole tema hinnangul töörände vähenemist ette näha ning eelkõige toidab lühiajaliste töötamiste arvu ehitussektor.

Teeninduste ja menetluskoormuste leevendamiseks arendab PPA IT-partner edasi ameti e-teenindust, kus praegu saab taotleda ID-kaarti.

"Taotluste suure arvu tõttu on hädavajalik, et iseteeninduses oleks võimalik esitada ka lühiajalise töötamise registreerimise taotlust, mis täna toimub valdavalt e-posti teel. Samuti loodame alanud aasta jooksul iseteenindusse viia elamisloa kutsed, mida esitavad õppeasutused ja tööandjad," rääkis Valk.

Välismaalase lühiajaline Eestisse tööle registreerimine on üldjuhul tööandja jaoks kõige lihtsam ja kiirem. Nimelt saab sel juhul välismaalt tulnud inimene siin töötada kuni 12 kuud.

Illegaalse tööjõu kasutajate trahvid tõusevad mitu korda >>

1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on Eestis praegu kohalikest ehitajatest nii suur puudus, et ilma tuhandete võõrtöölisteta oleks nii hinnad kui valmimistähtajad täiesti kontrolli alt väljas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Самарин

Martin Vahteri sõnul oleks Eesti ehitusturg ilma Ukraina, Moldova, Poola ja teiste peamiselt endistest idabloki riikidest saabuvate ehitajateta käpuli.

"Ega võõrehitajad pole kehvemad mehed kui eestlased, kes Soomes käivad. Välismaalased teevad pikad tunnid tööd ja küsivad palka mõistlikult," rääkis Vahter.

Ühe illegaalse töötaja kohta kaotab riik aastas maksutulu ligi 3500 eurot ning viimastel aastatel on illegaalse tööjõu hulk mitmekordselt tõusnud, nentis siseminister Andres Anvelt kevadel ja lisas, et trahvid ulatuvad ühe illegaali kohta 3200 euroni.

Anvelt ütles riigikogu infotunnis EKRE küsimustele vastates, et ebaseaduslikke töötajaid võib Eestis olla 5000 ringis. Ettevõtjatel soovitas siseminister otsida töökäsi kõigepealt Eestist.

Samal teemal

Riigigümnaasiumi ehituselt avastati kuus illegaalset Ukraina töölist
Elamis- ja töölubade taotlejate hulgas on enim ukrainlasi
Kuidas ukrainlasi Venemaalt tagasi tuua - tasuta nõuanne Klimkinile
Tagid:
majandus, töötaja, töö, Ukraina, Eesti

Peamised teemad