11:43 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Majandus
lühendatud link
48 0 0

Töö, mille eesmärgiks oli luua spetsiaalne finantsmehhanism Ameerika Ühendriikide Teherani-vastaste sanktsioonide vältimiseks, on " hästi edenenud " ja jõuab lähinädalatel lõpule, ütles Euroopa välisteenistuse pressiesindaja Maya Kosyancic.

TALLINN, 7. jaanuar – Sputnik. Iraani Aatomienergiaorganisatsiooni juht Ali Akbar Salehi teatas detsembri alguses, et Iraan loodab enne 2018. aasta lõppu EL-poolse finantsmehhanismi loomisele, mis võimaldaks Ameerika Ühendriikide sanktsioone vältida, vahendab RIA Novosti.

Tema sõnul sooritatakse lähitulevikus kõik ELi naftatehingud teiste riikidega - kokku rohkem kui 300 miljardi väärtuses - ainult eurodes ja mitte enam dollarites.

Salehi lisas ka, et eurooplased, kui peamised kasusaajad peaksid mõtlema otsuse tagajärgedele, sest nüüdseks on Iraan täitnud kõik oma lepingust tulenevad kohustused, kuid Teherani kannatlikkusel on samuti piirid ja Euroopal on aeg oma strateegiline otsus langetada.

"Töö, mida ELi liikmesriigid teevad, jätkub. Olemasoleva teabe kohaselt edeneb see hästi ... Loodame, et spetsiaalne finantsmehhanism saab lähinädalatel valmis," ütles Kosyancic Brüsselis ajakirjanikele.

Septembris esitasid Ühendkuningriik, Saksamaa, Prantsusmaa, Hiina, Venemaa ja Iraan pärast kohtumist ÜRO kuluaarides ühisavalduse, mille kohaselt loob EL mehhanismi Iraaniga arveldamise jätkamiseks pärast USA sanktsioonide jõustumist.

Euroopa esidiplomaat Federica Mogherini teatas novembri keskel, et töö jätkub ja kulgeb positiivselt, täpsustamata seejuures konkreetseid kuupäevi.

Iraani asevälisminister Abbas Araghchi ütles hiljuti, et Teheran kavatseb ELile ettevalmIraanTeheranistuste lõpetamiseks rohkem aega anda. Iraan

Suhhoi Superjet 100
© Sputnik / Илья Питалев

Hiljem teatas diplomaatiline allikas Brüsselist, et ükski ELi liikmesriik ei ole veel söandanud registreerida vajalikku juriidilist isikut - mille alusel spetsiaalne finantsstruktuur luuakse - oma riigi territooriumil.

USA rahandusminister Steven Mnuchin ütles, et ELi loodava mehhanismi kaudu tehtavad tehingud muutuvad samuti USA sanktsioonide sihtmärgiks.

USA president Donald Trump teatas mais, et Washington väljub Iraani tuumaleppest. Ta teatas ka kõikide selle riigi vastu suunatud sanktsioonide taastamisest, sealhulgas ka kolmandate riikidega, kes Iraaniga kauplema peaksid söandama.

USA taaskehtestas 7. augustil osa Iraani vastu suunatud sanktsioonidest. Washington rääkis oma plaanist viia Iraani naftaeksport nullini, kutsudes ostjaid sealsest toormest loobuma.

"Peatada enam ei saa": Venemaa vankumatud vastased on paratamatusega leppinud >>

Täiendavad USA Iraani-vastased sanktsioonid, mis hõlmasid ka naftaeksporti, jõustusid 5. novembril. Samas andis Washington Hiinale, Indiale, Itaaliale, Kreekale, Jaapanile, Lõuna-Koreale, Taiwanile ja Türgile erandina kauplemiseks ajutise loa.

Samal teemal

Ameeriklased peavad tollisõja eest tasuma - WTO menetleb üheksat hagi USA vastu
Sanktsioonidespiraal vajab pidevalt toitmist
Tagid:
nafta, EL, Iraani tuumalepe, sanktsioonid

Peamised teemad