02:30 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
9041

Iga venelane, kes veel "uljaid 90-ndaid" mäletab, on vähemalt kuulnud mõjukast rahvusvahelisest finantsorganisatsioonist - Rahvusvahelisest Valuutafondist (IMF), mille orjastavatest laenudest sõltus omal ajal kogu Venemaa majandus.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor agentuurile RIA Novosti

Venemaale kohutavalt alandavad läbirääkimised ja tolleaegse IMFi juhi, Prantsuse majandusteadlase Michel Camdessusega paelusid tol ajal Venemaa televaatajate tähelepanu ja selle kajastused olid Venemaa ajalehtedes auväärsetel kohtadel, sest inimeste palgad ja pensionid sõltusid otseselt Camdessuse otsustest.

Maailm tormab kontrollimatult kriisi suunas >>

Möödusid aastakümned ja Venemaa on paljuski muutunud, kuid IMF on endiselt maailma finantssüsteemi peamine kindlus, selle juhid ja eksperdid aga nagu "Washingtoni konsensuse" majanduskultuse ülempreestrid. Oodata neilt ülemaailmse finantssüsteemi kritiseerimist või negatiivset hinnangut lääneriikide või konkreetselt Ameerika majandusele oleks sama, kui vihma- või lumesadu Saharas. Teoreetiliselt on kõik võimalik, kuid see oleks ilmselge looduslik anomaalia.

Aga siiski. Rahvusvahelise Valuutafondi tegevdirektori asetäitja David Lipton tegi Ameerika Majandusühenduse aastakonverentsil esinedes mõningaid teravaid avaldusi, märkides, et maailm ei ole uueks kriisiks valmis ja seda valmisolekut tuleks oluliselt suurendada: "Uus retsessioon (majanduslangus – toim.) on juba silmapiiri taga tulekul ja me oleme selleks hoopis vähem valmis kui peaksime, isegi vähem kui eelmise 2008. aasta kriisi ajal." (tsitaat Financial Timesist).

Ta kurtis samuti, et nendes tingimustes "peaksid riigid pöörama tähelepanu oma majanduse stabiilsel trajektooril hoidmisele, moodustama reserve, mitte omavahel kemplema".

Briti Guardian toob ära mitu Liptoni tsitaati: "Nagu öeldakse, tuleb maja katust parandada siis, kui väljas paistab päike, kuid nagu paljud teist, näen ka mina kogunevaid tormipilvi ja ma kardan, et kriisiennetuseks vajalik töö ei ole lõpetatud. Peame muretsema rahapoliitika võimekuse pärast."

Meedia: USA-d tõukab hukule "arrogantne ülbus" >>

Kõrge IMFi juht lähtub sellest, et "paljud" tema sotsiaalse ringi inimesed juba teavad, et maailm ei ole järgmiseks kriisiks valmis ja et tormipilved juba "kogunevad". Kuid tema fraas kahtlustest rahanduspoliitika võimekusest tuleb Ameerika bürokraatia keelest vene keelde tõlkida ja see tähendab umbes:

"Eelmisel korral päästsime meie, see tähendab majanduslik ja administratiivne eliit, USA massilise rahatrükkimise ning USA valitsusele ja ettevõtetele nullilähedase intressiga laenuvõimaluse andmisega kriisist. Kuid seekord on mul suured kahtlused, kas see trikk enam toimib."

Veelgi enam, Lipton rõhutas, et paljude riikide praegune suur võlakoormus piirab nende võimet majanduse stimuleerimiseks fiskaalmeetmeid kasutada.

Üllataval kombel ütles sedasama, kuid palju karmimal kujul oma iga-aastases ettekandes suure investeerimisfondi Double Line Capital juht Jeffrey Gundlah, keda tuntakse rohkem tema professionaalse hüüdnime King of Bonds (Võlakirjakuningas) järgi, mille Ameerika ajakirjanikud andsid talle tänu tema seletamatule võimele ennustada erinevate võlainstrumentide hinnakõikumisi.

Gundlach kirjeldas USA riigivõlga järgmiselt: "Föderaalvõla suhe Ameerika sisemajanduse kogutoodangusse on kohutav."

Oma hinnangu illustreerimiseks esitas ta graafiku riigivõla suhte kasvust SKP-sse ja küsis retooriliselt: "Kas me (Ameerika majandus – autori märkus) üldse kasvame või põhinebki see kõik vaid laenudel?" Seega USA eksperdid rahvusvahelistest rahandusasutustest ja erasektorist väidavad, et Ameerika ja maailma majanduse praegune olukord tervikuna on "katastroof, mis ootab vaid võimalust puhkemiseks". Nad on palju pessimistlikumad kui paljud Ameerika "uppumatu majanduse" teooria entusiastlikud toetajad Venemaal.

Üks mõjukas Ameerika mõttekoda - Välissuhete nõukogu (Council on Foreign Relations) avaldas spetsiaalse aruande Ameerika riigivõla olukorrast, milles öeldakse: "Kasvab oht, et Washingtoni võlausaldajad, kellest paljud on välismaalt (selge vihje Hiinale - aut. märkus), võivad äkki kaotada usu, nõuda suuremat kasumlikkust (Ameerika võlakirjadelt - aut. märkus) ja tekitada nii eelarvekriisi."

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Lisaks märkis Välissuhete nõukogu esimees Richard Haas Ameerika Ühendriikide Senatis eksperdina antud tunnistuses: "Kasvav riigivõlg kiirendab dollari lõppu maailmarahana. See juhtub usalduse kadumise tõttu Ameerika finantspoliitikasse ja ka sellest tingitud hirmust, et meetmed, mida USA peaks rakendama oma riigivõla rahastamiseks, on vastuolus sellega, mida Ameerika peaks oma ja kaudselt kogu maailma majandusega tegema."

See hakkab juba sarnanema paanikale, seda enam, et eriti viimastel kuudel on selliste seisukohtadega Ameerika valitsuse võlakohustustest või maailma majandussüsteemi mittevalmisolekust lähenevaks kriisiks esinenud erinevate era- ja riikideüleste finantsstruktuuride esindajad, alates miljardär Ray Daliost kuni Rahvusvaheliste arvelduste pangani (Bank for International Settlements (BIS)) .

On põhjendatud kahtlusi, et nad kõik suudavad ennustada kriisi puhkemise täpset hetke, kuid on juba raske vabaneda mõttest, et seda peetakse vältimatuks. Ja et kõik finantsturgudel osalejad või riigiüleste finantsorganisatsioonide ametnikud püüavad jätta endale õiguse öelda, et just nemad "hoiatas kõiki, kuid neid ei kuulatud".

Oleks imelik uskuda lääne (ja globaalse) majanduse helgesse tulevikku, kui isegi need, kes peaksid oma ametikoha järgi optimistlikud olema, enam sellesse ei usu.

Iga kord, kui mõni Ameerika poliitik ähvardab maailma, tuginedes justkui Ameerika majanduslikule võimsusele, tuleb meeles pidada, et see on üldjuhul Titanicu kaptenisillal tehtud ettekanne, mis eelneb kokkupõrkele finantsjäämäega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

USA avalikustas esimest korda 40 aasta jooksul oma võlasumma Saudi Araabia ees
Macron: Euroopa on jõudnud poliitilisse kriisi
Itaalias on uus valitsus - nüüd algab Itaalia kriis EL-is
Tagid:
poliitika, ennustus, kriis, majandus, IMF

Peamised teemad