22:33 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
42 0 0

Danske panga Eesti filiaalist lähtuva rahapesuskandaaliga on seotud ka Saksa ettevõtted ja pangad.

TALLINN, 12. jaanuar — Sputnik. Saksa riikliku telekanali ARD poliitikasaade "Kontraste" ja ajakiri Die Zeit paljastasid ühisuurimuses, et on alust rääkida enam kui 31 miljonist eurost, mis liikusid aastail 2007–2011 Saksamaa erinevate arveldusarvete vahel, vahendas Pealinn viitega BNS-le Rundfunk Berlin-Brandenburgi (rbb).

Politsei pidas kinni kümme endist Danske panga töötajat >>

Enamik Danske panga Saksamaaga seotud juhtumeid puudutab tarneid Venemaale. Seejuures ei maksnud kauba eest üldsegi need firmad, millele kaup saadeti. Saadetisteks olid muuhulgas tööstusseadmed, majapidamistehnika, erinevad materjalid, akvaariumitehnika ja autod. Kontoväljavõtete järgi otsustades ulatub ülekannete kogusumma ligi 8,5 miljoni euroni.

Saksa ajakirjanike käsutuses olevast dokumentatsioonist selgub, et Deutsche Banki 84 kontole tehti koguni 237 ülekannet – nimelt oli Deutsche Bank aastani 2015 Eesti Danske panka korrespondentpank.

Deutsche Bank vastas ajakirjanike täpsustavate küsimuste peale, et koostöö Danske Eesti filiaaliga lõpetati seepeale, kui pikema aja vältel jäi silma Danske klientide kahtlustäratavate ülekannete sagenemine.

Lisaks Deutsche Bankile on rahapesuskandaali tõmmatud Saksa Commerzbank, mille klientidele, kelle hulka kuuluvad ka endise Dresdner Banki kunded, tehti 236 ülekannet kogusummas 14 miljonit eurot.

Commerzbank vastas ajakirjanike päringule, et ei kommenteeri põhimõtteliselt ühtegi reaalset ega võimalikku ärisuhet ega ülekannet ja lähtub rangelt rahvusvahelistest täitejuhendeist ning protsessidest vältimaks rahapesu, terrorismi rahastamist, siseringitehinguid, pettust, korruptsiooni ja teisi kriminaalseid tegevusi.

Telesaade "Kontraste" ja nädalažurnaal Die Zeit said enda käsutusse 16 firma kontoväljavõtted aastatest 2007–2011. Kõigil neil firmadel olid Danske panga Eesti filiaalis arveldusarved.

Seerjuures polnud neist 16 ettevõttest 15 registreeritud üldsegi Eestis, vaid hoopis Belize'is, Uus-Meremaal, Briti Neitsisaartel, Panamas ja Ühendkuningriigis. Andmebaasis sisalduva info järgi tehti ainuüksi Saksamaale 792 ülekannet erinevates krediidiasutustes olevatelt kontodelt, mida on kokku 321.

Kust kogu sellisel teel legaalsesse majandusringlusse suunatud raha pärines, jääb aga suuresti selgusetuks.

Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult >>

Ühtlasi oletab USA finantsist Bill Browder, et Danske Bank on seotud ka 230 miljoni dollariga, mis 2007. aastal maksupettuse skeemiga puhtaks pesti.

"Kui seda kõike vaadata, siis peab küll ütlema, et niisugust asja ei oleks mitte mingil juhul tohtinud läbi lasta," kommenteeris olukorda enam kui 20-aastase kogemusega Saksa rahapesuekspert Michael Findeisen, kelle sõnul jätsid pangad endale pandud hoolsuskohustuse lihtsalt täitmata.

Danske panga ümber puhkenud skandaali tõttu alustas Eesti prokuratuur 1. juulil Danske panga Eesti filiaali töötajate võimaliku rahapesu asjaolude uurimiseks kriminaalmenetlust.

Keskkriminaalpolitsei pidas detsembris Danske rahapesu kriminaalasjaga seoses kinni kokku kümme inimest, vahendas uduisteportaalE Sputnik esti.

Venemaa teavitas juba 2007. aastal Danske panka, mis on nüüdseks sattunud Eestis toimunud võimalikku rahapesuskandaali, kahtlastest tehingutest ja klientidest panga Eesti filiaalis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Sellest teatas ajaleht Berlingske viitega pangas läbi viidud uurimise tulemustele. Väljaanne märgib, et 2007. aasta juunis saatis Venemaa Keskpank Taani poolele kirja, milles väljendati muret mitteresidentidest klientide tegevuse pärast Sampo panga Eesti filiaalis, mis veel samal aastal läks Danske panga koosseisu.

Danske Bank asutati 1871. aastal Kopenhaagenis. See on Taani suurim pank ja Põhja-Euroopa oluline pangandusettevõte, millel on filiaalid ka piirkonna teistes riikides. Pangal on rohkem kui 5 miljonit klienti.

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)
Tagid:
Eesti, Saksamaa, pangandus, majandus, Danske Bank

Peamised teemad