19:49 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Majandus
lühendatud link
Arktika (25)
63 0 0

Brüssel püüab veenda Norrat, et Teravmägede rannikuvetes elav maitsev lumekrabi on EL litsentsi alusel vabalt püütav. Oslo peab krabi "nende oma" loomaks. Tegelikult ei huvita ei neid ega teisi vähilised, vaid arktilise nafta varud seal all.

TALLINN, 16. jaanuar - Sputnik, Aleksei Toom. Norra ranniku põhjaosas elav lumekrabi sai Oslo ja Brüsseli kompromissitu vastasseisu põhjuseks. 15. jaanuaril hakkas Norra ülemkohus arutama krabi saatust Tereavmägede (Svalbardi) saarestiku vetes, kuid see juhtum tõmbab tähelepanu mitte niivõrd maitsevale koorikloomale, kuivõrd pretsedendina ELi taotlustele Arktika ressursside, see tähendab nafta järele.

Rikkuste meri: Venemaa ammutab USA riigivõla Arktika alt >>

Kohtuvaidlus merevähi üle on just see juhtum, kus pooled räägivad üht pidades seejuures silmas hoopis midagi muud. Huvitatud isikud ei tunne muret mitte krabi, vaid selle pärast, mis nende all on.

Norra on veendunud, et Brüsseli nõuded krabipüügiõigusele on EL esimene samm Arktika naftavarude suunas. Pärast seda, kui EL on endale võitnud koorikloomade püügiõiguse, loob EL pretsedendi, mis võimaldab tal nõuda õigusi teistele Barentsi mere ressurssidele, tsiteerib Reuters Norra advokaate.

Me räägime Arktika mandrilaval asuvatest naftavarudest, kus siiani majandasid ainult Norra ja Venemaa. Eksperdid leiavad, et seni praktiliselt puutumatud Arktika naftavarud, mis moodustavad hinnanguliselt umbes 90 miljardit barrelit, muutuvad asjast huvitatud poolte vaheliste tuliste vaidluste objektiks.

Venemaa juba arendab maavarade kaevandamist Arktikas (esimene Venemaa Prirazlomnoje naftaväljalt Arktikas ammutatud naftaga lastitud tanker läks Euroopa tarbijatele 2014. aastal – toim.), mis paljudele Euroopas ja Ameerika Ühendriikides üldse ei meeldi - käivitati sanktsioonid, mille eesmärk on peatada Venemaa Arktika maardlate kasutuselevõtmise arendamine. See küsimus on äärmiselt tundlik ja satub kahtlemata veel korduvalt poliitikute ja avalikkuse tähelepanu keskmesse.

Šoigu teatas konfliktiohust Arktikas >>

Läti laevaomanik ei teadnud, millise portsu otsa ta sattus

Esmapilgul on Oslos arutatav kohtuvaidlus tavaline tsiviilasi. Läti laevaomanik Peteris Pildegovitšs nõuab hagiga kohalikult omavalitsuselt välja 2017. aastal Tereavmägedel arestitud traalerit.

Euroopa Liit toetas ettevõtja väiteid ja leiab, et on õigustatud väljastama litsentse hinnalise ja maitsva (eriti Lõuna-Korea ja Jaapani gurmaanidele) lumekrabi püügiks Teravmägede (Svalbardi) saarestikus, Norra aga väidab, et see ainuõigus on vaid temal.

Brüssel keeldub norralaste suveräänset õigust lumekrabi püügile tunnustamast ja kavatseb jätkata litsentside väljaandmist krabipüügiks saarestiku vetes, kuna peab krabisid töönduslike kalavarude hulka kuuluvaks.

Urmas Paet üritas edutult veenda Põhjamaade saadikuid selles, et Venemaa-poolne Arktika hõivamine kujutab neile suurt ohtu, illustratiivne foto
© Sputnik / Ministry of Defence of the Russian Federation

Oslo on aga veendunud, et krabid kuuluvad tüüpiliste nn "püsivate" mereloomade hulka, see tähendab, et nad elavad püsivalt merepõhjas just nendes piirkondades, millele kehtivad Norra õigused.

ELi mittekuuluv riik ei pea Liidu väljastatavaid püügilitsentse seaduslikeks, koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega Teravmägedel piirivalvurite poolt tabatud krabipüüdjatele.

Kohalike juristide poolt toetatav ametlik Oslo püüab säilitada ainuõigust koorikloomade püügilubade väljastamiseks või mitteväljastamiseks.

Näiteks Norra väljaanne High North News (Kaug-Põhja uudised), milles rohkem kui aasta tagasi alanud krabipüügi kohtuasja kommenteeriti, väitis Fridtjofi instituudi õigusekspert Oystein Jensen, et rahvusvahelise õiguse kohaselt on Norral krabide küsimuses absoluutne õigus, sest ta on Teravmägede saarestiku rannikuriik, kus lumekrabi alaliselt elutseb.

Teema:
Arktika (25)

Samal teemal

Lääne sanktsioonid ei ole kajastunud Venemaa naftatööstuses
Arktika peremehed
Vene Arktika: armuda ja tagasi tulla
Holland süüdistab Venemaad NATO Arktika-õppuste segamises
Tagid:
majandus, Norra, Oslo, EL, nafta, Arktika

Peamised teemad