19:04 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Majandus
lühendatud link
4710

Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. "Võrreldes Eesti sisemüügi rekordaastatega on nüüdseks nii kange alkoholi kui õllemüügid kukkunud suurusjärgus 40 protsenti. Maksulaekumised on samuti stabiliseerumas, õllemüügist laekub sel aastal rohkem aktsiisi kui ühelgi varasemal aastal," ütles liidu tegevjuht Triin Kutberg BNS-ile, vahendas Pealinn.

Eesti ainus piiritusetootja vähendab tootmist poole võrra >>

Ta lisas, et kuna Lätis tõuseb sel aastal alkoholiaktsiis, siis on Eestil hea võimalus kehtestada järgnevaks neljaks aastaks maksurahu, mille käigus lasta turul rahuneda ning luua eeldused pikaajaliselt jätkusuutlikuks aktsiisipoliitikaks.

Eesti Õlletootjate Liit teatas samas reedel, et möödunud aastal müüdi Läti piiril õlut võrreldes 2017. aastaga 50 protsenti enam, siidreid ja long-drinke müüdi samas tunamulluse aastaga võrreldes 2,2 korda ehk 120 protsenti rohkem.

Liidu poolt kokku koondatud müügitulemustest nähtub, et 2018. aastal müüdi Läti piiril õlut kokku 27,1 miljonit liitrit, aasta varem oli vastav number 18,1 miljonit liitrit. Siidreid ja long-drinke müüdi liidu andmetel mullu 5,1 miljonit liitrit, samas 2017. aastal müüdi neid 2,3 miljonit liitrit.

Eesti Õlletootjate Liit on joogi-ja õlletootjate katusorganisatsioon, mis esindab Eesti suurimaid õlle- ja muu lahja alkoholi tootjaid. Liidu müügistatistika on kogutud liikmesorganisatsioonidelt.

Eestis protestiti tohutute aktsiiside vastu >>

Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit koondab aga Eesti suurimaid veini ja kange alkoholi tootjaid ja maaletoojaid. Liitu kuulub 13 ettevõtet: AS Liviko, Altia Eesti AS, Pernod Ricard Estonia OÜ, AS Prike, Tridens AS, MOE OÜ, Estonian Spirit OÜ, AS Remedia, Amber Distribution OÜ, Dunker Estonia OÜ, AS Avallone, AS Coca-Cola HBC Eesti ning Brown-Forman Netherlands B.V.

Tallinnas Toompeal toimus meeleavaldusMaksud paika!
© Sputnik / Владимир Новиков

Eesti ainus piiritusetootja Estonian Spirit OÜ vähendas mahevilja kõrge hinna tõttu tootmismahte kuni poole võrra ning koondas Rakvere piiritusetehase töötajaid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suve lõpus.

Estonian Spiriti ning Moe Peenviinavabriku juhi Sven Ivanovi sõnul jääb eeloleval hooajal kuni järgmise sügiseni Šveitsi alkoholimonopolile Alcosuisse saatmata hinnanguliselt 800 000 liitrit mahepiiritust. Laojääk on küll olemas, kuid seda hoiab ettevõte Moe Peenviinavabriku jaoks ning kehvemal juhul peab seda jaguma kuni 2019. aasta saagini.

Soomlaste alkoralli Lätist on kogumas tuure ning sealt tuuakse korraga alkoholi juba 10 000 euro eest. Isegi viinapoodide juhid imestavad soomlaste suurt alkolembust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu algul.

Valka viinaralli sai alguse ühest purjus peaga tulnud mõttest ja nüüd on sellest saanud tähtis majandusharu, mille käive ulatub aastas kümnetesse miljonitesse eurodesse.

Samal teemal

Alkoholi ja mootorikütuse hinnad tõusevad
PPA: enamik baare müüvad alkoholi alaealistele
Jõustuvad uued alkoholi reklaamipiirangud
Soomlased tõid mullu reisilt kaasa varasemast rohkem alkoholi
Tagid:
majandus, Eesti, piirikaubandus, alkohol

Peamised teemad