13:04 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0904
  • RUB77.9139
Majandus
lühendatud link
14910

Vanade arvutite kollektsionäärid rääkisid portaalile Sputnik Eesti eelmisesajandi tehnoloogia unikaalsetest ning sellest, et vanu mudeleid saab kasutada veel praegu.

TALLINN, 20. jaanuar - Sputnik, Ilona Ustinova. Jekaterina Ustrikova kollektsioonis on 287 elektronarvutit ja umbes kaks tuhat tehnilist abivahendit, mis kokku on terve muuseum. Üks unikaalne eksponaat on arvuti PC Juku, mis loodi Eestis üldharidusprotsessis kasutamiseks.

Haruldased eksemplarid

Kollektsioon sai alguse 1986. aastal toodetud Olivetti "kolm ühes" hübriidseadmest (arvuti, kirjutusmasin ja printer). Sellele lisandus IBM arvuti, mis kuuldavasti pärineb KGB hoonest Pagari tänaval.

Компьютер Olivetti ETV-260 довольно громоздкий и занимает весь угол
© Sputnik / Вадим Анцупов
.livetti ETV-260

"See oli sülearvuti kauge eellane. Tal ei olnud akut, nii et toide oli ainult vooluvõrgust," rääkis Aleksei Ruljov, kes aitab muuseumile vanu mudeleid hankida.

Seejärel ilmusid Macintoshi arvutite 1986. ja 1988. aasta väliste kõvaketastega mudelid. Kogus on ka Eestis välja töötatud personaalarvuti Juku, mis teenis aastaid ustavalt oma peremehi Tallinna transpordikoolis.

"Meil on "poolteist" Juku arvutit, üks neist töötab eksponaadina ja teine on tema doonor. See on tavaline lauaarvuti, mida kasutati hariduslikel eesmärkidel. Temaga sai dokumentidega töötada, programme koostada ja mängida," rääkis Ustrikova.

Praegu koosneb kollektsioon erinevatest 1978.–2010. aastal toodetud arvutimudelitest. Ustrikova sõnul on enamik arvutitest töökorras, ülejäänuid üritatakse niipalju kui võimalik taastada.

Kirg vanade arvutimängude vastu ei ole kadunud

Arvutite ja arvutitehnoloogiate vastu hakkas Jekaterina Ustrikova huvi tundma juba esimeses klassis, kui tema koju ilmus esimene arvuti.

"Tol ajal oli arvuti vähestel, arvutimängud levisid nagu nakkus inimeselt inimesele, disketilt disketile. Minus tekkis huvi heade arvutimängude ja üldse kõige arvutitega seonduva vastu," meenutab Ustrikova.

Ta mäletab ka oma lemmikmänge, millest ta lapsena kuidagi loobuda ei saanud - need olid talispordimängud, samuti Westwoodi missioonid ja CD-man. Jekaterina usub, et vanad mängud on hingelisemad kui tänapäeva mängud, nad on keerulisemad ja huvitavamad. Seepärast lülitub ta aeg-ajalt vana arvuti sisse, et uuesti ammuunustatud tasemed läbida.

"Alguses tunduvad vanad mängud keerulised, kuid just sellega nad paeluvadki, mõistatus tuleb lahendada endal, mitte vihjeid otsida," selgitas Ustrikova.

Lapsena unistas Alekse Ruljov isiklikust mänguautomaadist, kuhu tuli 15-kopikaline münt sisse lasta, et paar minutit juhtkangi käes hoida, kuid see unistus ei täitunud. Esimene arvuti, mille ta millegi vastu vahetas ja seda siis kodus uurima hakkas, pärines Xerox"ilt.

"Sellele arvutiga oli kaasas karp suuri diskette ning kogu dokumentatsioon oli soomekeelne. Kuidas ta Eestisse jõudis, ma ei tea," rääkis Ruljov.

Vananenud mudelid kaasaegsetele programmidele

Ustrikova märkis, et paljud on juba ammu vanade arvutite vastu huvi üles näidanud. Ühed otsivad ja koguvad vanu mudeleid, et tööst ja olmemuredest puhata, teised jagavad oma teadmisi YouTube's.

"Ma ise võiksin mistahes arvuti kokku panna. Uuesti vanadele asjadele hinge sisse puhuda on suurepärane! Nad ei töötanud, kuid nüüd nad töötavad," ütles Ustrikova.

Et ta joonistab arvutiga, siis kasutab ta selleks kodus vana tüüpi CRT monitori, mis tema sõnul annab kõige selgemad põhivärvid ja nende toonid.

Tema kolleeg Aleksei Ruljov kasutaks heameelega 286 või 386 protsessoriga arvutit, kus oleks installitud operatsioonisüsteem Windows 3.1 või 3.11.

"See oleks see, mida ma tunnen, mis on meeldiv ja mugav," ütles Ruljov.

Ta on kindel, et praegune teismeliste põlvkond suudaks vanad programmid kergesti ära õppida, kuigi see võtaks aega.

Tagid:
arvuti, Tallinn, Eesti

Peamised teemad