08:49 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0791
  • RUB82.4810
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
76 0 0

EL-i riikidel, kaasa arvatud Eestil tuleb otsustada, mil määral ollakse valmis tegema USA-le järeleandmisi, et vältida autodele kõrgemate tollitariifide kehtestamist ja lõpptulemusena ulatuslikku kaubandussõda. Washington võib nõuda ka luba oma GMO-toodete sisseveoks Euroopasse.

TALLINN, 22. jaanuar — Sputnik, Aleksei Toom. Brüssel on valmis minema kõikide imporditollide ja muude USA tööstuskaupadele seatud takistuste vastastikusele tühistamisele, et ennetada konflikti muutumist avalikuks kaubandussõjaks. Washingtoniga peetavate läbirääkimiste lõppvooru eel tuleb EL-i riikidel, kaasa arvatud Eestil anda Euroopa Komisjonile volitused Washingtonile järeleandmiste tegemiseks.

Euroopa Komisjon avaldas otsuse eelnõu talle volituste andmisest Ameerika Ühendriikidega kaubandusläbirääkimiste pidamiseks.
Eeldatakse, et Euroopa Liidu riigid "peavad andma rohelise tule" Brüsseli delegatsioonile Washingtoniga kokkulepete sõlmimiseks, mis tühistavad peaaegu kõik tööstuskaupadele kehtestatud tollitariifid ja muud haldustehnilised takistused nende sisseveoks, kuid ei hõlma põllumajandustoodangut puudutavaid kokkuleppeid.

Sputnik Eesti on juba kõnelnud ettevalmistustest USA ja EL-i vaheliste kaubandusläbirääkimiste lõppetapiks, mis nõuab Brüsselilt kõikide liidu liikmesriikide üksmeelset heakskiitu. Ametlikul Tallinnal vastuväiteid Brüsselile vastavate volituste andmiseks teadaolevalt ei ole.

Brüssel näitab üles valmisolekut järeleandmisteks

Eesti valitsuse teatud esindajad on varem avaldanud leplikus tonaalsuses arvamust raskustest Uue ja Vana Maailma suhetes, mida võib soovi korral pidada valmisolekuks toetada president Donald Trumpi administratsiooni poolsele surve osas Brüsseli järeleandmiste poliitika pooldajaid. Seda enam, et ameeriklaste turg ja USA-st pärit kaubad väikese Balti riigi väliskaubanduse käivet eriti ei mõjuta.

Euroopa kaubandusvolinik peab läbirääkimisi USA kaubandusesindajaga>>

Euroopa Liidu imporditollid tehasetoodetele ei ole suured, kuid need on ameeriklaste omadest kõrgemad (keskmiselt vastavalt 4,2% ja 3,1%), mis toonitab Brüsseli valmisolekut teha Washingtonile järeleandmisi, et veenda teda mitte kehtestama kõrgemaid tollitariife Euroopa autode sisseveole.

Valge Maja on varem teatanud, et kaldub seda sammu astuma lähtuvalt nende poolt korraldatud uurimuse tulemustest Saksamaa ja Prantsusmaa autode sisseveo kahjulikkuse kohta kodumaisele tööstusele ja riigi "strateegilisele turvalisusele". Samal ajal räägib Brüssel valmidusest tühistada oma imporditollid ameeriklaste autodele.

USA põllumehed vajavad kogu Euroopa turgu

"Me oleme valmis panema oma tollitariifid transpordivahenditele ühe osana ulatuslikumast kokkuleppest läbirääkimiste lauale, juhul kui USA nõustub tegema koostööd kõigile tööstuskaupadele nulltariifide kehtestamiseks," teatas EL-i pealäbirääkija USA-ga Cecilia Malmström Euroopa Komisjonile Washingtoniga kokkulepete sõlmimiseks volituste andmise kohta.

Terasekriis: Euroopa Liit päästab oma tööstust konkurentide eest>>

Terve hulk EL-i asjatundjaid leiab, et president Donald Trump annab igal juhul hoobi Vana Maailma autotööstusele, kui Brüssel ei tühista piiranguid USA põllumajandustoodangu sisseveole.

Valge Maja avaldab Euroopale tema vastupidavust katsetades survet senikaua, kuni ei saavuta oma riigi majandusele maksimaalselt kasulikku tulemust. Nagu Sputnik teavitas, on USA Senati rahanduskomisjoni esimees Chuck Grassley eelnevalt teatanud, et Trump "kipub lajatama" eurooplastele uue laadungi tollimakse, juhul kui nood ei võimalda ameeriklaste põllumajandustoodangule ligipääsu oma turule.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Volinik Cecilia Malmström avaldas omakorda kahetsust Washingtoni säärase seisukoha üle ja märkis, et EL on valmis kehtestama vastusanktsioonid ameeriklaste eksportööride suhtes, juhul kui USA siiski tollitariifidega Euroopa autotööstuse pihta "lajatab". Kuid läbinisti väärikad ja kindlameelsed avaldused ei kompenseeri Euroopa Liidu töösturitele Valge Maja sanktsioonidest tulenevaid mitmemiljardilisi kahjumeid. Raske öelda, kui kaua Brüssel tööstuse lobistide surve all vastu peab.

Vana vaidlus kahtlaste GMO-toodete üle

USA põllumajandustoodang on läbirääkimiste raamest sellepärast suuremalt jaolt välja jäetud, et seda on nõudnud terve rida Euroopa raskekaallastest riike ja vägevamaid tarbijakaitseühendusi.

Ameeriklased peavad tollisõja eest tasuma - WTO menetleb üheksat hagi USA vastu>>

Nemad on kategooriliselt ameeriklaste geneetiliselt muundatud (GMO) toiduainete ja loomasöötade Euroopasse importimise vastu.

Käesoleval ajal lubab Euroopa Liit importida kõigest mõnda liiki geneetikute poolt "modifitseeritud" tööstuslikku põllukultuuri, GMO-taimede kasvatamine aga on jäetud valdavalt liidu liikmesriikide endi otsustada. Eesti langetas ligi aasta tagasi, nagu Sputnik Eesti sellest kõneles, samuti otsuse GMO-sid oma põllumaadel mitte kasvatada.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kaubandussõda, Brüssel, EL, USA

Peamised teemad