20:10 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
11810

Baltimaade lahkumine BRELL-i energiaringist ei ole otstarbekas ja suurendab nende vabariikide kulusid, teatas Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak Euroopa Komisjoni esindajatega peetud läbirääkimiste põhjal.

TALLINN, 22. jaanuar - Sputnik. Balti riikide BRELL-i energiaringist lahkumisele pühendatud kohtumisel Euroopa Komisjoni esindajatega juhtis Vene osapool Brüsseli tähelepanu täiendavatele kulutustele, mis Venemaa vooluvõrgust väljalülitamise korral langevad nende vabariikide õlgadele.

Venemaa ei taha Eestilt miljoneid "sageduse" eest - eksklusiivne >>

Nõnda, nagu kirjutab RIA Novosti, teatas Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak. Tema sõnul on Venemaa sellegipoolest Eesti, Läti ja Leedu lahkumiseks Venemaa Föderatsiooni ja Venemaa ühisest BRELL-i energiaringist lahkumiseks valmis – sellele aitavad kaasa investeeringud Loode-Venemaa energiasüsteemi tervikuna ja eelkõige Kaliningradi energiasüsteemi.

"Seega on meie energiasüsteem valmis töötama igasugustes tingimustes," toonitas ta.

Novaki sõnul kinnitati kohtumisel Euroopa Komisjoniga, et Baltimaade energiasüsteemide desünkroniseerimine Venemaa omast toimub 1. jaanuaril 2025. aastal. Samas, nagu energeetikaminister märkis, puudutati ka elektrienergia ekspordi kaubandusliku komponendi teemat.

Министр энергетики РФ Александр Новак.
© Sputnik / Сергей Гунеев
Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak

"Need voolukogused, mida täna Venemaa Föderatsioonist Balti riikidesse üle kantakse, hõlmavad nii võimsusi kui elektrienergiat, mis võimaldab meil tagada elektrienergia eksport nendesse riikidesse," ütles Venemaa minister.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on Balti riigid korduvalt teatanud oma kavatsusest sünkroniseerida oma elektrivarustus Lääne-Euroopa elektrivõrkudega, ühendades end seega lahti BRELL-i energiaringist (Valgevene, Venemaa, eesti, Läti ja Leedu ühtne energiasüsteem).

Poliitiline kokkulepe, mis näeb ette Balti riikide elektrivõrkude sünkroniseerimise Lääne-Euroopaga, sai allkirjastatud Brüsselis 2018. aasta juuni lõpul. Dokument sätestab Balti riikide lahkumise Venemaa ja Valgevenega ühisest elektrienergia süsteemist 2025. aastaks. Novembris sai teatavaks, et Baltimaade energiasüsteemide toimimist väljaspool BRELL-i testitakse 2019. aasta suvel.

Tallinnas, Riias ja Vilniuses arvatakse, et projekti elluviimine võimaldab tulevikus väidetavalt vältida "energiašantaaži" ohtu Moskva poolt. Moskvast seevastu on korduvalt teatatud, et Venemaa ei ole kunagi ähvardanud Balti riike energiaringist välja lülitada, ei ole neid sellega šantažeerinud ega isegi kaalunud võimalust ühepoolseks väljumiseks BRELL-i kokkuleppest.

Osa asjatundjaid oletab, et BRELL-ist lahtiühendamine tähendab Eestile, Lätile ja Leedule hulgiturul enam kui kahekordset elektrihinna tõusu.

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Energeetika - Eesti ja Leedu tüliõun
Baltimaade kaks energiatõde: üks Brüsseli, teine Moskva jaoks

Peamised teemad