07:38 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Majandus
lühendatud link
6220

Kui mitmed kinnisvarabürood esitasid esmaspäeval konkurentsiametile taotluse algatada kinnisvaraportaalide kv.ee ja city24.ee suhtes järelevalvemenetlus nende hinnatõusu uurimiseks, siis konkurentsiameti juht Märt Ots peab turul valitsevat olukorda heaks.

TALLINN, 23. jaan — Sputnik. Ots märkis, et kui veel mõni aasta tagasi jäi murelik mulje, et valdkonnas domineerivad vaid kaks tegijat ehk kv.ee ja city24.ee, ning oli põhjust arvata, et rohkem huvilisi polegi ja uut portaali on raske käivitada, siis praegu teeb head meelt, et turul on ka kolmas suur tegija, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Üle kümne aasta langes mullu Tallinnas kinnisvaratehingute arv >>

"Kinnisvara24.ee tulek näitab väga selgelt, et alternatiivse ja konkureeriva portaali tegemine ei ole ilmvõimatu. Sealjuures näitavad minu teada viimased tulemused, et uus portaal on ka ohtralt kliente saanud," ütles Ots "Reporterile".

Eesti elamispinnad on Baltikumi kalleimad, illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

Tema sõnul rõõmustab konkurentsiametit kõige

rohkem see, kui ei pea administratiivselt midagi reguleerima ja turg ise asjad korda ajab.

Konkurentsiametile saadetud taotluses paluvad kinnisvarafirmad – teiste hulgas Pindi Kinnisvara, Uus Maa, Domus Kinnisvara, CKE Kinnisvara ja Vesper Kinnisvara – alustada OÜ Allepal ja AS Kinnisvaraportaal suhtes järelevalvemenetlust, tuvastada konkurentsiseaduse rikkumised ja kohustada portaale lõpetama turgu valitseva seisundi kuritarvitamine ja seetõttu tekkinud tagajärjed, seisab kinnisvarabüroode teates.

Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Soomani sõnul on city24.ee ja kv.ee tõstnud viimase kahe aasta jooksul kuulutuste avaldamise hinda umbes neli korda. "Viimati leidis kahekordne hinnatõus aset selle aasta alguses. Kõik see tekitab kinnisvarabüroodes põhjendatud kahtluse, et portaalid kasutavad ära oma monopoolset seisundist," ütles ta.

Kv.ee juhi Tarvo Tesloni sõnul on suured kinnisvarabürood kuulutuste turul aastaid hindu dikteerinud.

"Sisuliselt nõuavad suured bürood, et nende kuulutused maksaks kinni tavatarbija. Mõistagi teeme mahu pealt suurtele klientidele soodustusi, aga me ei saa alluda survele, et tavainimene maksaks kinni suurte ettevõtete kuulutused," ütles Teslon BNS-ile.

Tema sõnul on praeguseks turule tekkinud mitmeid kuulutuste teenusepakkujaid ja valik on väga suur. "Alustades sotsiaalmeedia gruppidest kuni erinevate kuulutusteportaalideni välja," lisas ta.

Mis Tallinna korteriomanikke uuel aastal ees ootab >>

BNS kuulub sarnaselt portaalidega kv.ee ja city24.ee UP Invest OÜ tütarettevõtte Media Investments & Holding OÜ alla.

2018. aastal tehti Tallinnas ca 14 500 kinnisvaratehingut, mis on 6,4 protsenti vähem, kui aasta varem, analüüsib Eesti üks suuremaid kinnisvarafirmasid 1Partner Maa-ameti statistikat, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul võib tehingute arv ka tänavu langeda, sest lagi on kätte jõudnud, vahendab Pealinn.

"Siiski pole suuri muudatusi ette näha, sest majanduse põhinäitajad on stabiilselt head – tänavune majanduskasvu prognoos on korralikud kolm protsenti, miinimumpalk tõusis ning lisaks on tööjõupuudus madal. Samuti jääb euribori intress madalaks, ehk laenamine on endiselt suhteliselt odav," rääkis Vahter.

Balti riikide kinnisvaraturu ülevaatest selgub, et kolme Balti riigi võrdluses oli 2017. aastal elamu ja eluruumi ruutmeetri hind Eestis jätkuvalt kõige kõrgem, vahedas uudisteportaal Sputnik Eesti novembri lõpus.

Rahvusvahelise Valuutafondi tegevdirektori asetäitja David Lipton tegi Ameerika Majandusühenduse aastakonverentsil esinedes mõningaid teravaid avaldusi, märkides, et maailm ei ole uueks kriisiks valmis ja seda valmisolekut tuleks oluliselt suurendada: "Uus retsessioon (majanduslangus – toim.) on juba silmapiiri taga tulekul ja me oleme selleks hoopis vähem valmis kui peaksime, isegi vähem kui eelmise 2008. aasta kriisi ajal." (tsitaat Financial Timesist).

Samal teemal

Eestlased on Soomes ühed suuremad kinnisvara ostjad
Tallinn pani enampakkumisele mitmesugust kinnisvara
Soomlased ostavad Tallinnas aktiivselt kinnisvara
Justiitsminister tahab omanikke pahatahtlike üürnike eest kaitsta
Tagid:
portaal, majandus, kinnisvara, Konkurentsiamet

Peamised teemad