05:07 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
101 0 0

Balti riigid räägivad juba aastaid kavatsusest Venemaaga ühine BRELL-i energiaring "puruks rebida", kuid iseseisvaks "ujumiseks" ei ole endiselt suutelised. Moskva koostöö katkestamist ei soovi, ent on "energeetikute lahutuseks" juba täiesti valmis.

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik, Aleksei Toom. Kõigi BRELL-i riikide elanikkonna stabiilne energiavarustus ja elektrikatkestusohtude puudumine peab olema põhiliseks tingimuseks Balti riikide väljalülitamisel Venemaa ja Valgevenega ühisest energiaringist.

Euroopa Liidu ühtse energiaturu volinik Maroš Šefčovič väitis nõnda Venemaa energeetikaministri Aleksandr Novakiga 21. jaanuaris Brüsselis toimunud kohtumise tulemuste põhjal. Tänaseks on venelased energiaringi katkestamiseks tehniliselt valmis, nende kolleegid Baltimaades aga on sellest veel kaugel.

President Vladimir Putin gaasi vastuvõtuterminali ja ujuva regasifitseerimisplatvormi käikulaskmise tseremoonial Kaliningradis
© Sputnik / Алексей Дружинин

Moskva juhtis Brüsseli tähelepanu Baltikumi BRELL-ist väljalülitamise miinustele>>

Balti riikide elektrivõrkude operaatorfirmadel tuleks Venemaa ja Valgevene kolleegidega tihedat koostööd teha, leiab volinik Maroš Šefčovič, et kõigile BRELL-i kokkuleppe osapooltele oleks tagatud stabiilne ja turvaline elektrivarustus. Varasem Euroopa Komisjoni asepresident Šefčovič on noominud Balti riike, nagu Sputnik Eesti on kirjeldanud, suutmatuse pärast üksteisega kokku leppida ja aeglase asjaajamise eest ettevalmistustes Lääne-Euroopa elektrivõrkudega sünkroniseerimisel, mille nad ju ise nõuks on võtnud, ja tõi eeskujuks Venemaa energeetikute edusammud.

Venemaa poolt tehtud investeeringute ja tööde mahtu silmas pidades on BRELL-i katkestuse ettevalmistuses kujunenud paradoksaalne olukord. Venemaa on juba valmis lõpetama lepingu piirkonna viie riigi energiasüsteemide paralleelsest toimimisest, ehkki ta seda ei tervita.

Kolmel Balti riigil on valmisolekuni iseseisvaks toimimiseks, et "mitteusaldusväärsest" Moskvast sõltumatus saavutada, veel üsna pikk tee minna. Mandri-Euroopa võrkudega sünkroniseerimiseks hädavajalik on seniajani puudu, Balti riigid kahtlevad endale stabiilse voolusageduse tagamise võimalustes.

Venemaa on valmis, aga peab ebaratsionaalseks

"... Venemaa ministri Aleksandr Novakiga arutati ka Balti riikide sünkroniseerimist mandri-Euroopa elektrivõrguga. Euroopa Komisjon jääb täiesti kindlaks (plaanile) saavutada see 2025. aastaks ilma igasuguse riskita Balti riikidele, Venemaale või Valgevenele," märkis volinik Šefčovič oma kodulehel Twitteris.

​Mõned asjatundjad on varem avaldanud kahtlust selles, kas Balti riigid oma võrkude sünkroniseerimiseks Lääne-Euroopa energiasüsteemiga voliniku poolt mainitud aastaks valmis saavad.

Riskide all, mille vältimise Euroopa Komisjon Venemaa suhtes BRELL-i katkestamise vältimatuks tingimuseks seab, peetakse silmas Kaliningradi enklaavi energiavarustust.

Seni "toitub" see peamiselt "metropoli" elektrist, mis saabub transiidina Leedu elektrivõrkude kaudu. Kuid Venemaa energeetikud on juba valmis saanud enklaavi energiasõltumatuse taseme tõstmise programmi.

Venemaa ei taha Eestilt miljoneid "sageduse" eest - eksklusiivne>>

Minister Aleksandr Novak, nagu teatab tema ministeeriumi pressiteenistus, teatas, et Venemaa ja tema Kaliningradi enklaav on juba praegu täielikult valmis Balti riikide võimalikuks väljalülitamiseks BRELL-i energiaringiks, mis on kavandatud 2015. aasta 1. jaanuarile.

Министр энергетики РФ Александр Новак.
© Sputnik / Сергей Гунеев
Minister Aleksandr Novak.

Venemaa minister märkis, et riik on investeerinud märkimisväärselt vahendeid Balti riikide BRELL-i kokkuleppest lahkumise korral metropoli elektrivõrgust "äralõigatuks" osutuva Kaliningradi iseseisva energiavarustuse tagamiseks.

"Aga projektist välja astuda ei ole meie arvates ikkagi otstarbekas." märkis Venemaa peaenergeetik.

Niiviisi markeeris minister Novak Moskva suhtumise Balti riikide otsusesse Venemaa ja Valgevenega ühine energiaring "katki rebida" kaalutlustel, mis paljude asjatundjate hinnangul on majanduslikult põhjendamatud, tuginedes vaid kaheldavatele geopoliitilistele kaalutlustele.

Eesti elektritarbijad võivad oodata ja loota

Balti riikide katseline lahtiühendamine Venemaa ja Valgevene elektrivõrgust kujuneb asjatundjate arvamuse kohaselt tarbijatele tõenäoliselt ohutuks. BRELL-i alaliselt tegutseva, kord poole aasta jooksul lepinguga hõlmatud riikide pealinnades istungeid pidava komisjoni eelmise, novembris toimunud kohtumise protokollis on öeldud, et järgmisel korral saavad rahvusriikide operaatorfirmade juhid kokku Leedus 9. ja 10. aprillil 2019. aastal.

Venemaa valmistub aktiivselt Baltimaade BRELL-ist väljalülitamiseks>>

Peaaegu kogu 2018. aastal toimunud arutelu oli pühendatud ettevalmistustele Kaliningradi energiasüsteemide iseseisva toimetuleku testimiseks (tänavu mais) ja kuu aja pärast Balti riikide katseliseks väljalülitamiseks.

Ühiselt väljatöötatud kava ja Balti riikide energiasüsteemide katsetusoperatsioonide läbiviimise kord sai elektrivõrkude operaatoritega kooskõlastatud BRELL-i komisjoni kohtumisel 2018. aasta märtsis. Tehniliselt peab ühise energiaringi "välja lülitama" Eesti, ühendades sellest lahti Viru-Kingissepa ja Balti-Kingissepa kõrgepingeliinid.

Mõistagi leppisid osapooled kokku ka selles, milliseid rikkeid ja tõrkeid, mis võivad ringi katkestamise tõttu ette tulla, loetakse põhjuseks pöörata lülitid viivitamatult tagasi asendisse "sisse lülitatud". Koostatud on üksikasjalikud juhised Eesti operaatorfirmale Elering, mis ühiste jõupingutuste tulemusena peavad tagama ohutu BRELL-i ringist väljalülitamise ja tagasiühendamise. Eesti, Läti ja Leedu elektritarbijatel ei ole põhjust selle katsetuse tõttu muret tunda.

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
Tagid:
EL, Balti riigid, energia, BRELL, elekter

Peamised teemad