21:11 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
14020

Eesti ja Venemaa turud on korralduslikult ja võimaluste poolest täiesti erinevad. Sellise järelduseni jõudsid Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud koosolekul osalenud.

TALLINN, 25. jaanuar - Sputnik, Svetlana Burceva. Sputnik Eesti pressikeskuses toimus neljapäeval 24. jaanuaril Eesti ja Venemaa ettevõtluse ekspertide kohtumine. Tallinna ja Moskva vahelises videosillas osalesid Eesti poolt Eesti Ettevõtjate Klubi Baltic Business Club asutaja Ruslan Gogin ning investor ja ettevõtja Viktor Reppo ja Venemaa poolt psühholoogiateaduste kandidaat, ärikooli "Sinergia" äritreener ja konsultant Alina Ter-Akopova; investor, ettevõtja ja digitaalse äritegevuse ekspert Aleksei Voronin ja rahvusvahelise kaubanduse ettevõtja Erik Udras.

Üksiküritaja on alati nõrk

Selles on ärimehed ühel meelel. Olenemata kogemustest olid kõik arutelus osalenud ettevõtjad ühel meelel, et eriti algajad ettevõtjad peaksid omama neid toetavat keskkonda, mis aitaks ärimaailmas esimesi samme teha.

Isegi äris juba edu saavutanud kogenud ärimehed, jätkavad uute kontaktide loomist ja olemasolevate tugevdamist, mis mitte ainult ei vii kasuliku partnerluseni, vaid annab ka uusi teadmisi, mida äriõpikud pakkuda ei suuda.

Alina Ter-Akopova märkis, et edukaks äritegevuseks nii kodumaal kui ka rahvusvahelisel turul peab inimene, vaatamata riikidevahelistele poliitilistele raskustele, peab suutma strateegiliselt mõelda, eesmärki näha, ülesandeid püstitada ja mõista, kuidas nende poole liikuda – vaadates alati sammukese ettepoole.

"Ettevõtja üritab alati rohkem kui tavaline inimene, ta on väsimatu optimist, kes on oma ideest innustunud ja töötab mitte raha pärast, vaid idee elluviimise nimel," ütles Alina ja lisas, et selliste isikuomadustega inimesele ei ole oluline, millises riigis ta elab, edu saavutab ta varem või hiljem niikuinii.

Stuudiosse kogunenud inimestele on nende omaduste tähtsus hästi teada, kuid siiski pakkus neile huvi küsimus ettevõtluse tingimustest, mis on erinevates riikides objektiivselt erinevad.

Кандидат психологических наук, бизнес-тренер и консультант, спикер Школы Бизнеса СИНЕРГИЯ Алина Тер-Акопова
© Фото : Александр Натрускин
Alina Ter-Akopova

Just Eesti ja Venemaa ärikeskkonna erinevuste küsimus köitis videosillast osavõtjaid.

Eestis registreeritakse palju ettevõtteid

Viktor Reppo märkis, et Eestis registreeritakse rohkem ettevõtteid kui paljudes teistes Euroopa riikides, mis kinnitab äritegevuse alustamise mugavust ja selle mudeli katsetamise lihtsust praktikas. See on paljuski tingitud e-riigist.

Temaga nõustus Erik Udras, kes sündis ja kasvas Eestis, kuid kolis 11 aastat tagasi Venemaale, sest oli otsustanud "Venemaale investeerida".

Виктор Реппо
© Sputnik / Вадим Анцупов
Viktor Reppo

"Eestis on raske konkurentsis püsida ja väikestel ettevõtetel on alati probleeme keskmise tellimuse suurusega, Venemaal saab aga alati endale niši leida," selgitas Udras.

Eesti digiriigi areng hõlbustas ja kiirendas kahtlemata paljude küsimuste ja formaalsuste lahendamist, hoidis kokku ettevõtjate aega ja ressursse. Siiski on ärimees veendunud, et vaatamata erinevate dokumentide saamise keerulisemale protseduurile Venemaal, kui mängureeglid selgeks saavad, on selles riigis üsna lihtne töötada.

Предприниматель в области международной торговли Эрик Удрас
© Photo : Александр Натрускин
Erik Udras

"Eestis saab kõike teha kiiresti ja hästi, kuid Eesti väikese rahvaarvu tõttu on siin võimatu teenida sellist raha, nagu Venemaal," ütles Erik Udras.

Eestil laseb paljud võimalused käest

Aleksei Voronin märkis välismaa ettevõtjate raskusi Eestis tegutsemisel, mis tulenevad sageli kohalike pankade poliitikast. See avaldab riigi majandusele negatiivset mõju.

Ka välised poliitilised tingimused viivad selleni, et paljud Venemaa ärimehed sisenevad Euroopa turule Eesti asemel Ungari või Soome kaudu.

Алексей Воронин
© Sputnik / Александр Натрускин
Aleksei Voronin

Ettevõtja sõnul on mõlema poole lühinägelik poliitika ettevõtjatele kahjulik ja piirab oluliselt nii Eestist Venemaale, kui ka Venemaalt Eestisse liikuvaid investeeringuid.

Arutelu investeerimisvõimaluste üle kummaski riigis, sealhulgas kinnisvara ja idufirmadega seonduv, tõi ettevõtjad taas riikidevaheliste kontaktide ja sidemete parandamise vajalikkuse küsimuse juurde.

Näha sammu võrra kaugemale

Aleksei Voronini sõnul on praegu parimaks kapitalimahutuseks investeering Venemaa ja Eesti vahelistesse suhetesse.

"Minu arvates on meil mille poole püüelda - nii Venemaal kui ka Eestil. Me ei ole nii arenenud riigid nagu me tahaksime. Mistahes ettevõtlus peaks kandma sotsiaalset vastutust. Mis takistab meil põhimõtteliselt investeerida sellesse, mida pole veel olemas?" ütles Alina Ter-Akopova.

Erik Udras märkis, et just Eesti võiks olla Venemaa ettevõtete jaoks hea riik Euroopa turule sisenemiseks. Ärimees tunnistas, et sellist võimalust on kahju käest lasta.

Videosild lõppes, kuid ärimeeste omavaheline suhtlemine jätkub. Lõppude lõpuks on just ettevõtjad need, kes plaanivad kõike mitu sammu ette.

Kogu ürituse videot saab vaadata siit.

Samal teemal

Soome ja Eesti on Venemaa suhtes erinevatel seisukohtadel
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Tagid:
videosild, Venemaa, Eesti, ettevõtlus, majandus

Peamised teemad