12:51 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Majandus
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
8610

Maksu- ja tolliamet (MTA) soovitab kõikidel äriühingutel olla valmis Ühendkuningriigi lahkumislepinguta Euroopa Liidust väljumiseks, seejuures peaksid ettevõtted ameti hinnangul viivitamata hindama Brexiti mõju oma tegevusele.

TALLINN, 25. jaanuar — Sputnik. Brexitil on iseäranis suur mõju ettevõtetele, kes kauplevad praegu üksnes piirideta ühtsel turul. Äriühingud, mis planeerivad tulevikus kaubavahetust Ühendkuningriigiga, peavad kolmandate riikidega kauplemiseks arvestama selleks kohustuslike tolliformaalsustega, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Brexiti elav logo: Theresa May peab veel veidi kannatama >>

Selleks tuleb maksu- ja tolliameti sõnul end juba aegsasti kõnealuste protseduuridega kurssi viia ja omandada teavet, mida tähendab kaubavahetus mitteliikmesriikidega ning milliseid nõudeid kohaldatakse Euroopa Liidu (EL) ühtsele turule kolmandatest riikidest või kolmandatesse riikidesse veetavatele kaupadele.

Juhul, kui osapooled ei jõua lahkumislepingus kokkuleppele, siis tuleb EL-i liikmesriikide tolliasutustel kohaldada eeskirju ja formaalsusi, mis kehtivad kaubavahetusele EL-i ja kolmandate riikide vahel, see tähendab Ühendkuningriigist imporditud või Ühendkuningriiki eksporditud kauba suhtes.

Riigikogus läbis esimese lugemise Eestis elavaid britte puudutav eelnõu

Riigikogus läbis neljapäeval esimese lugemise eelnõu, mis reguleerib Ühendkuningriigi kodanike ja nende pereliikmete Eestis elamise tingimusi pärast Brexitit, teatas Riigikogu pressiteenistus

Valitsuse algatatud Euroopa Liidu kodaniku seaduse ja teiste seaduste täiendamise seaduse (Ühendkuningriigi väljaastumine Euroopa Liidust) eelnõuga (781 SE) tagatakse väljaastumislepinguga määratud tingimused Eestis elamiseks nii Ühendkuningriigi kodanikele kui ka nende praegustele ja tulevastele perekonnaliikmetele.

Кружка с символикой Великобритании и эстонский флаг
© Sputnik / Аллан Хантсом
Riigikogus läbis esimese lugemise Eestis elavaid britte puudutav eelnõu

Eelnõuga tahetakse kindlustada, et juhul kui Ühendkuningriik otsustab Euroopa Liidust lahkuda, on endiselt reguleeritud Eestis elavate brittide õiguslik seisund.

Euroopa Liidu kodaniku seaduse reguleerimisala laiendatakse eelnõuga Ühendkuningriigi kodanikele, kes elavad Eestis väljaastumislepingus määratud üleminekuaja lõpus.

Eestil ei jätku töökohti kõigile "brittidele" >>

Alates 2021. aasta aprillist Eestisse saabuvad Ühendkuningriigi kodanikud kuuluksid juba välismaalaste seaduse reguleerimisalasse. Eelmise aasta novembri seisuga oli oma elukoha Eestis registreerinud ja omasid kehtivat ID-kaarti 1301 Ühendkuningiriigi kodanikku, neist alalist elamisõigust omas 337 inimest.

Prantsusmaa ärgitas leppeta Brexitiks valmistuma

Prantsusmaa valitsus ärgitas reedel ettevõtteid tõsiselt valmistuma leppeta Brexitiks ja soovitas neil otsida uued äripartnerid väljaspool Ühendkuningriiki.

Suurbritannia peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Valitsus avaldas 28-leheküljelise nõuande, kus märgitakse, et ettevõtted, millel on Briti varustajad või allhankijad, peaksid hakkama otsima alternatiive, vahendas ERR.

Ettevõtted, mis tegutsevad erisektorites Euroopa Liidu määruste järgi, näiteks ravimifirmad, peaksid kaaluma oma Briti äri Mandri-Euroopasse toomist, soovitas valitsus.

Ühendkuningriigis töötajaid omavatel firmadel paluti selgeks teha, kuidas leppeta Brexit mõjutaks sotsiaalmaksu tasumist ja soovitati vahetada sealne tööjõud ajutiste töötajate vastu.

Finantsteenuste lepingud tuleks üle kanda Euroopa Liitu ja Ühendkuningriigist tuleks välja tuua ka konfidentsiaalsed andmed, soovitas valitsus.

EL-i liidrid lükkasid May ettepanekud tagasi >>

Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil. Pärast Briti parlamendi keeldumist Brüsseliga eelnevalt kokku lepitud lepingu eelnõu heaks kiita tundub, et Brexiti rong on umbteel. Sellest väljumist raskendab asjaolu, et ELi juhtkond välistab võimaluse lepingu tingimusi muuta.

Briti peaministri Theresa May jaoks oli hääletuse tulemus poliitiline maavärin, mis oleks võinud viia valitsuskabineti lahkumiseni ühes kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.

Eksperdid pakuvad ummikseisust väljatulemiseks erinevaid võimalusi, millest kõige tõenäolisemaks peetakse kokkuleppeta väljumist ELst (mis võib saada katastroofiks riigi majanduse), Brexiti edasilükkamist, ennetähtaegseid üldvalimisi või uut referendumit, mis teoreetiliselt võiks Brexi tühistada.

Aega kõiki rahuldava lahenduse leidmiseks on 29. märtsini 2019.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
ettevõtlus, majandus, Suurbritannia, Eesti, Brexit

Peamised teemad