01:37 27. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Majandus
lühendatud link
29 0 0

Euroopa Parlamendi saadikud võrdsustasid online-kaubanduses digitaalsete toodete ja üsna käegakatsutavate asjade müügi. Online-mängude, programmide või muusika ostjad saavad samad õigused nagu näiteks kingade või rõivaste ostjad.

TALLINN, 26. jaanuar - Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Parlamendi liikmed nõuavad trahvide kehtestamist internetikaubanduse klientide tahtliku või ettevaatamatu petmise eest. Brüssel kehtestab reeglid ka digitaalsete teenuste - mängude, filmide, rakenduste, arvutiprogrammide tarbijate kaitseks.

Tarbijate õigusi ei tohi rikkuda

Euroopa Parlamendi saadikud lükkasid EP pressiteenistuse teatel tagasi Euroopa Komisjoni katse võtta tarbijatelt õigus e-poest ostetud digitaalne toode 14 päeva jooksul tagastada. Saadikud nõuavad, et selliste toodete ostmine ei erineks näiteks kingade ostmisest.

Tarbijakaitseameti kontroll tuvastas puudusi pea iga e-poe müügitingimustes >>

Võrgus ostmine on väga mugav, kuid sellel on ka ilmne puudus - ostjal ei ole võimalik talle meeldima hakanud kaupa oma käega katsuda, näiteks kingi jalga proovida ja neis kõndida.

Seetõttu on online kaupluste klientidele õigus kahe nädala jooksul kaubaga tutvuda ja seda proovida äärmiselt oluline, mida kinnitab ka Eesti tarbijakaitseamet.

Kuid see, mis on ilmselge rõivaste või jalatsite puhul, ei ole nii ilmselge digitaalsete kaupade puhul.

Euroopa Komisjoni direktiivi eelnõus tarbijakaitsest virtuaalses jaemüügiruumis sisaldus kavatsus jätta interneti kaudu mängude, programmide ja veebi põhiste teenuste ostjad ilma võimalusest toodet kaks nädalat testida. Euroopa Parlamendi arvates aga ei tohiks kaupade virtuaalsus selle ostja õigusi mõjutada.

Veebipoed eiravad toidualase teavitamise nõudeid >>

Sama kehtib halva kvaliteediga või kahjustatud toote müügi kohta - müüja on kohustatud toote 14 päeva jooksul asendama või tagastama ostjale selle ostuhinna. Aasta jooksul pärast ostmist avastatud viga loetakse automaatselt müüja süüks ja kauba garantiiaeg ei tohi olla lühem kui kaks kuud.

Rikkujaid ähvardavad miljonitesse ulatuvad trahvid

Enamik netikaubanduses osalenud eestlastest on vähemalt kord kogenud küsitavate välismaiste kauplemisplatvormide katseid klientidele midagi "kaela määrida" või isegi petta nii täiesti materiaalsete esemete ostmisel kui ka õiguse omandamisel millelegi mittemateriaalsele, näiteks mängu või oma lemmikmuusikagrupi loomingu allalaadimisele.

Kogu interneti õiguslik regulatsioon suureneb igal aastal, kuid ka pettuste vormid võrgus muutavad üha keerulisemaks, märgivad Euroopa Parlamendi liikmed. Lisaks teenivad sotsiaalvõrgustikud ja "otsingumootorid" internetikaubandusele lisatasu eest klientide kaupu (sh digitaalseid) reklaamides head raha ja kasutavad erinevaid trikke, et nendele kasutajate tähelepanu tõmmata.

Euroopa Parlamendis heaks kiidetud, kuid teiste ELi institutsioonidega veel kooskõlastamata eeskirjad nõuavad, et interneti-kaubandusettevõtted teavitaksid kasutajaid selgelt ja ühemõtteliselt sellest, mida ja kellele nad reklaamivad.

Ostja peab EP tahte kohaselt valima soovitud kauba brauseris tehtud päringule vastuseks saadud arvutiekraanil olevast nimekirjast, teades täpselt, kes ja millise hinnaga seda toodet pakub, kes toote müügist tulu saab ja kas selleks on kauba omanik või vahendaja.

Tarbijakaitseamet lasi sulgeda crazydeal.ee veebilehe
© Sputnik / Вадим Анцупов

Online-kaupmehelt pettuse korral raha tagasi saada on teinekord väga keeruline. Kohalike kaubanduseeskirjade rikkujatega saab tarbijakaitseamet teadaolevalt enamasti hakkama. Näiteks 2017. aasta detsembris võeti vastutusele internetikauplused baumax.ee ja fokus.ee.

Kuid välismaiste kuritahtlike virtuaalsete kaupmeesteni jõuda on äärmiselt raske, eriti kui tegemist on "digitaalsete toodete" müüjatega Ameerikast.

Euroopa Parlament kehtestas, et kahes või enamas ELi liikmesriigis online-müügil klientide petmiselt tabatud ettevõtet võib trahvida kuni kümne miljoni euroga. Selliste eksituste või kelmuste tabamist peaks soodustama EL riikide asjaomaste ametkondade tihe koostöö.

Samal teemal

Kuidas internetipoest ohutult jõulukinke osta
VTA keskendub e-poodides toiduga kauplejate kontrollimisele
Internetist ei pääse keegi
Tagid:
digitaalturg, online, müüjad, ostja, internet, kaubandus, e-pood

Peamised teemad