15:54 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Majandus
lühendatud link
72 0 0

Välisminister Sven Mikser andis valitsuse majandusarengu komisjonile ülevaate möödunud aasta äridiplomaatia tulemustest, käesoleva aasta plaanidest ning pikematest eesmärkidest aastaks 2030.

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. Möödunud aasta diplomaatide ja välisesinduste töö tulemused näitavad, et nii Eesti ettevõtjate huvi välisturgude kui ka välisriikide huvi Eesti toodete ja teenuste vastu on kasvanud, teatas välisministeeriumi pressiteenistus.

Välisminister Sven Mikseri sõnul on välispoliitika üheks kasvavaks fookuseks äridiplomaatia, mille eesmärk on tutvustada meie ettevõtetele koostöövõimalusi välisriikides, aidata neil oma ekspordi-alaseid eesmärke saavutada ning meelitada Eestisse välisinvesteeringuid.

"Valdkond, kus välisriikidel Eestiga on huvi enam koostööd teha, on digi- ja innovatsiooniteemad. Näiteks on meie diplomaatide abiga Eesti infotehnoloogia ettevõtjad jagamas kogemusi ja teadmisi 17 Aafrika riigis kokku 37 projektiga," ütles välisminister Sven Mikser.

Eksport on viimastel aastatel tõusnud. Peamised partnerid on jätkuvalt naaberriigid ja suuremad turud nagu Saksamaa ja Ameerika Ühendriigid. Möödunud aastal pöördusid Eesti ettevõtjad saatkondade poole 780 korral, mis on 34 protsenti enam, kui ülemöödunud aastal. Ka välisriikide ettevõtted näitasid Eesti vastu huvi üle 1744 korral, mis 2017. aastaga võrreldes on kasvanud 21 protsenti.

Mikser kohtus Euroopa Liidu ja Aafrika Liidu välisministritega>>

"Tulemused mitte ainult ei näita, et välisesinduste ja aukonsulite teadmisi kasutavad ettevõtjad edukalt uutele turgudele uste avamisel, vaid ka seda, et Eesti tuntus ja maine maailmas on kasvanud," märkis välisminister.

Käesoleval aastal tõstetakse äridiplomaatiat välisministeeriumi tegevustes veelgi esile. Selleks avatakse kaks uut välisesindust: ühe Ameerika Ühendriikide läänerannikul ning teise Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu Dhabis.

Samuti kasutatakse üha enam EAS-i toel valminud veebikeskkonda visiidid.ee, mille abil on ettevõtjatel ajakohane ülevaade riigi äridiplomaatia geograafilistest suundadest.

Eesti toetab e-valitsemise arengut Aafrika riikides>>

Lisaks loob välisministeerium eksportivatele ettevõtjatele uue töövahendi "Ekspordi targalt", mis sisaldaks erinevaid turulepääsu tingimusi kirjeldavaid andmebaase, turuanalüüse ja majandusindikaatoreid ning sisaldaks infot ka laiema välispoliitilise tausta kohta sihtriigis. Veel peab välisministeerium arutelusid selle kohta, kuidas Eesti kogukonda välismaal ning oma aukonsulite võrgustikku tulemuslikumalt äridiplomaatilistel eesmärkidel kasutada.

Eestil on üle maailma 45 välisesindust, millest täiskohaga majandusdiplomaat töötab neljas ning ülejäänutes on äridiplomaatia osa tööülesannetest.

Tagid:
digi, investeering, diplomaatia, ettevõte, Sven Mikser, Välisministeerium

Peamised teemad