01:03 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Majandus
lühendatud link
106 0 0

USA jaoks pole Rusali survestamine üksnes poliitiline lugu.

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. USA rahandusministeerium teatas ettevõtetele Rusal, En+ ja Evrosibenergo kehtestatud sanktsioonide tühistamisest. Rahvusvahelise seireorganisatsiooni CIS-EMO tegevdirektor Stanislav Bõšok kommenteeris Sputniku raadiosaates ameeriklaste osapoole samme, edastas RIA Novosti.

USA rahandusministeerium tühistas Venemaa ettevõtete Rusal, En+ ja Evrosibenergo suhtes kehtestatud sanktsioonid, jättes jõusse kõik piirangumeetmed Oleg Deripaska suhtes, öeldakse ministeeriumi teadaandes.

Terasekriis: Euroopa Liit päästab oma tööstust konkurentide eest>>

Teadaandes märgitakse, et vastavalt ettevõtte sanktsioonide alt vabastamise tingimustele vähendati Deripaska otsest ja kaudset osatähtsust ja väljuti tema kontrolli alt.

"Need sammud tagavad selle, et enamik direktoreid nii EN+ kui Rusali nõukogus, kaasa arvatud ameeriklastest ja eurooplastest isikud, saavad nüüd iseseisvateks direktoriteks, kellel ei ole ärilisi, ametialaseid ega perekondlikke sidemeid Deripaskaga või ükskõik millise teise sanktsioonide alla kuuluva isikuga ja et sõltumatuil ameeriklastest isikutel on märkimisväärne osa hääleõiguse tagavatest EN+ aktsiatest," öeldakse dokumendis.

Rahandusministeerium märkis, et need Venemaa ettevõtted nõustusid oma tegevuse ennekuulmatu läbipaistvusega USA ministeeriumi jaoks, täites nõudmised ulatusliku audiitorkontrolli, sertifitseerimise ja aruandluse osas.

Ameeriklased peavad tollisõja eest tasuma - WTO menetleb üheksat hagi USA vastu>>

Rahvusvahelise seireorganisatsiooni CIS-EMO tegevdirektor Stanislav Bõšok avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et USA rahandusministeeriumi avaldus paljastab Deripaska ettevõtte survestamise eesmärgid: lisaks Venemaa poliitilisele survestamisele saavutas Washington ühe osa aktsiate üleandmise ameeriklastele.

"Mina näen seda olukorda niiviisi, et ameeriklaste pretensioonid Oleg Deripaska suhtes seisnesid tegelikult selles, et tema ettevõte ei olevat väidetavalt olnud läbipaistev, ning selles, et Oleg Deripaska ise on USA hinnangute kohaselt liialt "lähedane" Venemaa võimudele. Aga kuivõrd kellelegi ei ole mõõdupuud selle "läheduse" hindamiseks, siis on see neil kõik kuidagi umbkaudne. Ja selleks, et evida ligipääsu USA turule, tuleb otsekui keskajal teatud rahasumma eest "indulgentse lunastada" – tema ettevõtet soostuti lugema "vähem lähedaseks", kui ta osa oma aktsiaid maha müüb. Seega ameeriklaste jaoks on tegemist ühest küljest poliitilise, teisest küljest aga küünilise looga," leiab Stanislav Bõšok.

Moskva.
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

USA rahandusministeerium teatas detsembri keskpaigas, et kavatseb En+, Rusali ja Evrosibenergo terve rea tingimuste täitmise korral 30 päeva pärast sanktsioonide nimekirjast välja lülitada. Kongress oli sellele vastu, kuid ei suutnud vajalikke algatusi nende santsioonide tühistamise tõkestamiseks läbi suruda.

Vene suurettevõtjate kutsumatajätmine tähistab terve ajastu lõppu Davosis>>

Tühistamine pidi toimuma juba 18. jaanuaril, kuid siis pikendas rahandusministeerium seda tähtaega terve rea ettevõtete En+, Rusali ja Evrosibenergo tegevuslubade täitumise tähtaega 28. jaanuarini. Ameeriklaste santsioonide tühistamislepingu raames uuendas Rusal direktorite nõukogu koosseisu. Oma ametist lahkusid eeskätt nõukogu esimees Jean Pierre Thomas ja sõltumatu direktor Philippe Mailfait.

Ühtlasi vähendas Deripaska vastavalt USA nõudmistele oma osalust EN+´is 44,95%-ni. Varem moodustas tema osalus hinnanguliselt umbes 70%.

Kolmapäeval, 8. augustil teatas riigidepartemang, et Ameerika Ühendriigid rakendavad Moskvale uusi sanktsioone alates 22. augustist. Piiravad meetmed koosnevad kahest paketist, teatas mullu Sputnik Eesti

Uuring: pea pooled ameeriklastest ei usu sanktsioonide tõhususse >>

Esimene näeb ette topeltkasutusega (nii sõjalisel- kui tsiviilotstarbel) kaupade tarnimise keelu Venemaale.

Teise laine piiravad meetmed võidakse jõustada käesoleva aasta novembris ja hõlmavad võimalikku diplomaatilise suhtluse taseme alandamist, Venemaa lennufirmale "Aeroflot" lennukeeldu USA-s ja USA ekspordi peaaegu täielikku lõpetamist Venemaale.

Samal ajal deklareerivad Ameerika Ühendriigid, et on valmis loobuma teise sanktsioonide paketi kehtestamisest, kui Venemaa annab tagatise keemiarelvade mittekasutamisele ja võimaldab ÜRO vaatlejatel teostada sellekohaseid kontrolle kohapeal.

Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil mürgitatuna Salisbury's, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Sellest puhkes suur rahvusvaheline skandaal. London väidab, et juhtumi taga on Moskva, Venemaa eitab seda kategooriliselt.

Skripali juhtumi tõttu saadeti Londonist välja 23 Venemaa diplomaati. Suurbritanniat toetasid mitmed EL riigid, Ameerika Ühendriigid ja mõned teised riigid. Diplomaatide väljasaatmisele vastas Venemaa samamoodi.

USA kuus senaatorit koostasid uue Venemaa-vastaste sanktsioonide seaduse >>

Washington kandis aprillis sanktsioonide nimekirja 38 vene ärimeest, ametiisikut ja ettevõtet. Nimekirja kuuluvad Oleg Deripaska, Suleiman Kerimov, Kirill Šamalov, Viktor Vekselberg ja Igor Rotenberg, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

 

Tagid:
USA, sanktsioonid, Oleg Deripaska, Rusal

Peamised teemad