02:20 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Majandus
lühendatud link
7520

Halb meeleolu ja sünged eelaimused võivad põhjustada maailma majanduse kasvutempo aeglustumist, leiab Euroopa Keskpank, kommenteerides pessimistlikku meeleolu Davosi rahvusvahelisel majandusfoorumil.

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit vaeb jaanuari kahekümnendatel kuupäevadel Davosis toimunud rahvusvahelise majandusfoorumi tulemusi ja hakkab koos paljude sellel osalenute tuules nägema tulevikku veelgi süngemas valguses, kui nägi seda enne lumistes Šveitsi mägedes asetleidnud kohtumist.

Üheks peamiseks põhjuseks maailma majanduselt mitte midagi head oodata on saanud Hiina majanduse kasvutempo langus ja tema kaubanduskonflikt USA-ga.

Davosi kohtumise eelõhtul avaldati foorumi majandusprognoos, mis tuhande ülemaailmselt maineka majandusteadlase küsitluse põhjal tõotab maailmamajanduse kasvutempo langust ja geopoliitilise olukorra halvenemist. Valdav enamus küsitlusuuringus osalenuist ootab käesoleval aastal USA ja Hiina RV vahelise kaubandusliku ja majandusliku vastasseisu süvenemist.

Ratas jagas Davosis Eesti digi-identiteedi kogemust ja rõhutas riigi tuge innovatsioonile>>

Väljaspool Euroopa Liidu piire on ootused sedavõrd pessimistlikud, et osutuvad juba iseenesest investoritele ja eurotsoonile tõsiselt negatiivseks mõjuteguriks, nagu ütleb Euroopa Keskpank. Panga eksperdid, nagu Sputnik Eesti varem on kõnelnud, alandasid eurotsooni riikide kasvuprognoose.

Samal ajal on Hiina RV valitsus ja Washington teel järjekordsesse majanduskõneluste vooru, mis on mõeldud vähendama pingeid maailma kahe suurima majanduse vahel. Enamik eksperte sellelt kohtumiselt eriti positiivseid arenguid ei oota, täheldades Valge Maja jäika positsiooni ja kahtlustades teda huvi puudumises kompromisside suhtes.

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Ei tasu oodata edusamme lepituskõnelustest USA ja Hiina vahel

Niisiis on telekanal CNBC sisuliselt süüdistanud Valge Maja administratsiooni selles, et ta ise korraldaski libauudiste "lekke" eelseisvate Pekingiga kaubandusalaste vastuolude lahendamiseks plaanitud kõneluste ärajätmisest. Valeuudis võeti tagasi alles kauplemispäeva lõpuks börsidel, kus Hiina väärtpaberid tegid läbi väikese languse teadaannete laineharjal Washingtoni keeldumise kohta kõnelda Hiina esindajatega nende järeleandmisteks valmisolematuse põhjusest.

USA president Donald Trump teatas oma kodulehel Twitteris, et Hiina ei peaks mitte "lolli mängima", vaid USA-ga tõelise kokkuleppe sõlmimisega kiirustama, kuna tema näitajad kinnitavad majanduskasvu aeglustumist. Enne ja pärast ameeriklaste riigipead kordasid sama väidet Hiina murede kohta paljud lääne poliitikud ja majandusmehed, kes nõndaviisi nähtavasti ilmestavad "tõrksatele" eurooplastele, venelastele ja hiinlastele endile USA võimalusi kaubanduspartneritele survet avaldada, demonstreerida neile nende haavatavust USA dollari ja vägevuse ees.

Paljud Davosi rahvusvahelisel majandusfoorumil osalenud kõnelesid Hiina majanduse aeglustumisest ja sellest negatiivsest mõjust maailma majandusele, mida avaldab sellele USA ja Hiina vastasseisu tegur.

Vene suurettevõtjate kutsumatajätmine tähistab terve ajastu lõppu Davosis>>

Põhimõtteliselt peab Hiina "põrumine" osutuma teistele näiteks, mis tõestab Washingtoni võimalusi partnereid põlvili suruda. Ent need jõupingutused lähevad ilmsesti asjatult kaotsi, auditooriumile erilist muljet avaldamata. Enamgi veel, rahvusvahelise majandusüldsuse poolehoid kaldub isegi rahvusvaheliste autoriteetide poolse survestuse kiuste märgatavalt Hiina poole.

Kellele on kaubandus- ja majandussuhete teravnemine kasulik

"Hiina ei ole maailmas ainus totalitaarne režiim, kuid on neist kaasaegsete tehnoloogiate osas kahtlemata kõige arenenum..." Nõnda väitis Davosi majandusfoorumil ikka veel maailma rahandusturgudele mõju avaldav ülimalt eakas miljardär George Soros, keda mõningase mõistmatusega tsiteerisid peaaegu kõik ülemaailmsed teabeagentuurid, kaasa arvatud Bloomberg.

"President Xi Jinping on kõigi nende kõige ohtlikum vastane, kes toetavad avatud ühiskonna kontseptsiooni," lausus George Soros.
Sorose arvates peab USA jätkuvalt Hiina "totalitaarse režiimi" kasvu ohjeldama, kaitstes avatud ühiskonda.

Enamik Davosis kohalviibinud poliitikuid, majandusteadlasi ja maailma suurettevõtete esindajaid ei muretsenud sugugi selle üle, milline režiim Hiinas valitseb, vaid selle üle, kui halvasti mõjub maailma majandusele Hiina majanduse kasvutempo aeglustumine. Ja muidugi ka Washingtoni ja Pekingi kaubandusalase vastasseisu üle.

Juhtum Davosis: Ukraina korruptsioon murdis tehisaju oimetuks>>

USA majandus säilitab oma ülemaailmse liidripositsiooni, see on objektiivne tõsiasi. Hiina majanduskasv on tõepoolest aeglustunud – seegi on tõsiasi, mida ei eita ka Peking ise, rõhutades, et kasvutempo aeglustumine on tõepoolest olulisel määral seletatav Washingtoni kaubandussanktsioonidega. Kuid asjatundjad, selgitades seda neile majandusmeestele, kes mingitel ilmselt väga austusväärsetel põhjustel veel keskkooliaegset matemaatikat mäletavad, tuletavad meelde, et ligi kuus ja pool protsenti 13-st on tublisti (ligi 300 miljardi võrra) enam kui kolm ja pool protsenti, ütleme, USA jaoks praegu rekordilisest umbes 15 triljoni euro suurusest SKP-st.

Viimased neli aastakümmet ei ole Hiina majanduse kasvutempo langenud allapoole 6%. Praegune näitaja, mida nimetatakse viimase kolmekümne aasta madalaimaks, 6,4%, on igal juhul kättesaamatult kõrge nii USA kui ka ükskõik millise Euroopa riigi jaoks. Nii et Hiina majanduse "langus" tähendab vaid seda, et tema kasv ei olnud 2018. aastal sama silmapaistvalt suur kui paar-kolm aastat tagasi. Sellegipoolest jätkab kommunistlik Hiina RV USA tagaajamist.

 

Tagid:
Euroopa, keskpank, majandus, USA, Hiina, Davos

Peamised teemad