17:14 25. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Majandus
lühendatud link
6810

Maksu- ja tolliameti (MTA) esialgsetel andmetel saavad eelmisel aastal ettenähtust vähem maksuvaba tulu kasutanud inimesed küsida tagasi kokku 141 miljonit eurot enammakstud tulumaksu.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on tegemist eeldatava summaga, mis täpsustub pärast tuludeklaratsiooni esitamist, kui amet on arvesse võtnud ka mahaarvamised ja inimese enda poolt deklareeritavad tulud, nt üüritulu, kinnisvara müügi või ettevõtlustulu, edastas ameti pressiteenistus.

Kokku tagastab MTA tänavu inimestele eeldatavalt ligi 200 miljonit eurot, mis sisaldab nii aasta jooksul vähem kasutatud maksuvaba tulu kui ka üldisi maksusoodustusi, mida saab tuludest maha arvata.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кряжев

Inimesed ei kipu maksumuudatuste tulutoovasse mõjusse uskuma>>

Eelmisel aastal tulu saanud inimestest kasutas maksuvaba tulu ettenähtud mahus 42% ehk 415 000 inimest, 52% tulusaajatest ehk 519 000 inimest kasutasid maksuvaba tulu lubatust vähem ning 6% ehk 62 000 inimest lubatust rohkem.

"Kokku peavad lubatust rohkem maksuvaba tulu kasutajad maksma juurde 12 miljonit eurot. Ligi 70% ehk 43 000 inimese jaoks tähendab see kuni 200 eurost juurdemakset. Kui on võimalus kasutada aga mahaarvamisi, siis väheneb selle võrra reaalselt makstav summa veelgi," lisas Liivamägi.

Sõerd: uue maksupaketiga muutub kogu üksikisiku tulumaksu loogika>>

MTA teenuste osakonna teenusejuhi Hannes Udde sõnul peavad maksuvaba tulu kasutamata jätmise või lubatust rohkem kasutamise tõttu tulema deklaratsioone esitama ka paljud need inimesed, kes varem pole tuludeklaratsiooni esitama pidanud.

"Kuna deklaratsiooni esitajaid on rohkem, siis soovitame kõigil e-maksuametisse/e-tolli sisenemisel esimestel päevadel aega varuda. Korraga deklareerijate hulk võib tekitada järjekordi ja soovitame sellisel juhul hiljem uuesti proovida," ütles Udde.

"Kuna pangad ei võimalda alates 1. veebruarist siseneda internetipanka enam paroolikaartidega, siis soovitame aegsasti vaadata üle võimalused, kuidas otse või pangalingi kaudu e-maksuametisse/e-tolli siseneda," lisas ta.

2018. aasta olulisemad seadusemuudatused>>

Alates sellest aastast on muutunud ka tuludeklareerimise keskkond, mis on saanud uue kujunduse ning täiendavaid lihtsustusi. Lisatud on eeltäidetud andmeid ning vähendatud esitatavat andmehulka. Samuti küsib süsteem automaatselt täiendavaid dokumente, kui neid peaks vaja olema, ning kinnitusi, kui automaatne riskianalüüs peaks tuvastama erisusi inimese deklareeritud andmetest.

Alates 1. jaanuarist 2018.a tõusis tulumaksuvaba miinimum 500 euroni kuus, vahendas Sputnik Eesti.

Maksuvaba tulu hakkab sõltuma inimese aastatulust>>

Muudatuse mõjul suurenesid sissetulekud rohkem kui 500 000 inimesel. Kuni 1200 eurot teeniv inimene hakkas saama vana korraga võrreldes kuus rohkem kätte kuni 64 eurot ja aastas kuni 768 eurot lisatulu.

Alates 1200-eurosest brutopalgast hakkab 500-eurone maksuvaba tulu langema, kuni jõuab 2100-eurose brutopalga juures nulli.

Tuludeklareerimine algab 15. veebruaril, esimeste tagasimaksete tegemist alustatakse 26. veebruaril.

Tagid:
tuludeklaratsioon, tulumaks, MTA

Peamised teemad