05:20 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
75 0 0

Euroopa Liit on valmis võtma kaubandusläbirääkimistel USA-ga veelgi jäigema seisukoha, kuna ameeriklased ei kavatse tühistada juba kehtestatud kõrgemaid tollitariife Euroopa metallile ja ähvardavad trahvidega autode sisseveo eest EL-ist.

TALLINN, 1. veebruar - Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit ei tühista imporditolle Ameerika ettevõtete tööstuskaupadele senikaua, kuni USA ei loobu varem kehtestatud kõrgendatud tollitariifidest sisseveetavale terasele ja alumiiniumile. Aga kui Washington tõstab imporditolle Euroopast pärit autodele, katkestatakse läbirääkimised üldse.

Brüssel avaldas memorandumi USA-ga peetavate kõneluste sisust, millega asetas atlandiülese partneriga toimuvale kaubandusküsimuste arutamise varasemast märksa karmimasse tonaalsusse.

Brüssel nõuab Euroopa Liidu riikidelt mandaati kaubanduslikeks järeleandmiseks USA-le >>

Brüsseli poolt avaldatud aruanne EL-i kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmilt, kes peab Washingtoniga lepituskõnelusi, on palju karmimas tonaalsuses kui võis oodata, arvestades Brüsseli varem ilmutatud valmisolekut kompromissideks.

Vististi ei kulge dialoog USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeriga ühise töögrupi (EWG) koosseisus EL-i jaoks kuigivõrd edukalt ja Brüssel otsustas pisut häält tõsta.

Veidi varem teatati ka, et EL vaidlustas Maailma Kaubandusorganisatsioonis USA kõrgendatud tollid Hispaania mustadele oliividele.

Hetke valik selle kaebuse esitamiseks WTO-s annab samuti alust rääkida Brüsseli rahulolematusest USA poolt läbirääkimistel võetud seisukohaga ja kavatsusest ameeriklastele "hambaid näidata".

Euroopa keeldub avamast oma turgu USA farmeritele

"Kõik arupidamised ja läbirääkimised, kuhu EL on kasatud, peavad olema täiesti läbipaistvad ja kõikehõlmavad, praegu USA-s toimuvad probleemide arutamised ei ole erandiks, väitis volinik Cecilia Malmström", teatab Euroopa Komisjoni pressiteenistus.

"Pärast Euroopa Komisjoni poolt talle volituste andmiseks (ametlikel läbirääkimistel ja lepingu lõpetamiseks USA-ga – toim.) tehtud esialgsete ettepanekute avaldamist teavitame ka (töögrupi raames peetud – toim.) arutluste endi üksikasjadest. Iga huviline võib siis teada saada, mille üle me vaidleme, ja mis veelgi olulisem, mida me ei aruta. Näiteks ei eelda me mis iganes läbirääkimiste pidamist USA-ga põllumajandustoodangu tollitariifide alandamise või tühistamise üle."

Kosyancic: ELi mehhanism USA Iraani-sanktsioonide vältimiseks saab kohe valmis >>

Cecilia Malmströmi aruanne kätkeb kahetsussõnu selle kohta, et USA ei kaalu Washingtoni poolt eelnevalt Euroopa terasele ja alumiiniumile kehtestatud kõrgemate imporditollide tühistamist.

Seda president Donald Trumpi sammu, mis võeti ette 2018. aasta 1. juunil, hinnati Euroopa poolt kaubandussõja väljakuulutamisena, mida EL vägagi tahtis vältida. Vastuseks kehtestas Brüssel tollid tervele hulgale ameeriklaste traditsioonilistele kaupadele, mida imporditakse EL-i 2,8 miljardi dollari eest aastas.

Euroopa näitab üles mõningasi järeleandmiskavatsusi

Seejärel sai Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja Donald Trumpi vahel kiiresti saavutatud "vaherahu-kokkuleppe" tingimuste kohaselt hoopide vahetamine peatatud ja praegu püsib poolte vahel "habras" rahu.

Brüssel on teinud mitu demonstratiivset hea tahte žesti, teatades, et asub sisse vedama ameeriklaste looduslikku vedelgaasi (tema konkurentsivõimelise hinna korral) ja suurendab radikaalselt ameeriklaste soja sisseostmist (mis on tänu tema odavusele iseenesest juba toimunud). Neil päevil teatas Euroopa Komisjon Washingtonile, et USA sojat võib nüüd kasutada biokütuse tootmiseks ja seetõttu kasvab selle ostumaht veelgi.

Kuid Cecilia Malmströmi raporti tooni põhjal otsustades Washington omapoolset soovi leppimiseks ei väljenda. Ehkki terves reas vaidlusküsimustes on saavutatud esialgsed kokkulepped (näiteks on otsustatud vastastikku lihtsustada ravimite ja veterinaarravimite ning ka meditsiiniseadmete ja teatud kemikaalide sertifitseerimismenetlusi), ei kavatse USA tühistada Euroopa metallidele kehtestatud karistavaid tollimakse ja ähvardatakse kehtestada kõrgendatud tollitariifid Euroopa autodele.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kaubandus, majandus, USA, EL

Peamised teemad