12:45 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Majandus
lühendatud link
10710

Euroopa Komisjoni talvine majandusprognoos peegeldab Brüsseli pessimismi ja süüdistab SKP kasvu aeglustumises välisjõude.

TALLINN, 9. veebruar - Sputnik, Aleksei Toom. Brüsseli majandusteadlased alandasid taas järgmise kahe aasta ELi sisemajanduse kogutoodangu kasvuprognoose. Eestile ennustatakse vähem kui alles paar kuud tagasi: 2019. aasta prognoos on langenud 2,7%-ni ja 2020. aasta oma 2,4%-ni.

Ettevõtlussektori kasum suurenes >>

Kasvavast sisenõudlusest ja palgatõusust põhjustatud kasvupotentsiaal on peaaegu ammendatud ning väikeste ELi riikide, sealhulgas Eesti majandust mõjutavad üha enam raskused ja ebakindlus maailmaturgudel.

Kuigi riigi sisenõudlus jääb endiselt peamiseks majanduskasvu tõukejõuks, muudab Eesti väiksus ja majanduse avatus "välistuultele" välispartnerite meeleolud ja tegevuse väga tundlikuks. Ja need on nüüd täis skeptitsismi ja pessimismi, mis maksab Eestile umbes kümnendiku SKP kasvust.

Euroopa Komisjoni 2018. aasta sügisene majandusprognoos, millest Sputnik Eesti on varem kirjutanud, ennustas Eestile 2019. aasta sisemajanduse kogutoodangu kasvuks 2,8%, st oluliselt vähem kui Tallinna loodetud 3%.

2020. aastaks ennustasid Brüsseli majandusteadlased Eesti majanduskasvuks 2,6%, kuid nende talvised prognoosid on veelgi pessimistlikumad, ennustades SKP kasvuks 2019. aastal mitte üle 2,7% ja 2020. aastal - vaid 2,4%.

Kõiges on süüdi Hiina, mille jõukus kasvab liiga aeglaselt

Brüsseli arvates on Eesti inflatsioon ikka veel lubamatult suur, kuid selle kasvutempo aeglustub ülemaailmse tarbekaupade hindade stabiliseerimise tõttu - 3,4%-lt 2018. aastal 2,8%-ni jooksval aastal ja 2,3%-ni järgmisel, 2020. aastal.

Hiina nõustus järeleandmistega kaubavahetuses USA-ga >>

Tuleb märkida, et erinevate rahvusvaheliste "prognoosikoolkondade" hinnangud erinevad üksteisest maailmamajanduse väljavaadete, USA ja Hiina ning USA ja Euroopa vahelise kaubanduskonflikti ebaselguse tõttu üsna märkimisväärselt.

Eestlasi see vaevalt et lohutab, kuid Brüsselis ennustatakse SKP kasvumäärade märgatavat vähenemist kogu ELs, mis esitab Eestit isegi soodsas valguses.

Euroopa Komisjoni talvise prognoosi autorid pakuvad euroala SKP kasvuks 2019. aastal (1,3%) (sügisel lubati 1,9%) ja 2020. aastal 1,6% piires (eelmise aasta lõpul pakuti 1,7%). ELs tervikuna lubavad majandusteadlased 2019. aastaks SKP kasvu varasema 1,9% asemel vaid 20% ja 2020. aastaks 1,8% asemel 1,7%.

"Kõikide ELi riikide majanduskasv peaks 2019. aastal eeldatavasti kasvama, mis tähendab rohkem töökohti ja jõukust," ütles Euroopa Komisjoni euro ja sotsiaalse dialoogi volinik Valdis Dombrovskis talvise majandusprognoosi kohta.

"Me vähendasime prognoosi allapoole, eriti käib see euroala suurimate riikide kohta. Muutused peegeldavad väliste tegurite mõju ja arenevate turgude, eelkõige Hiina kasvu aeglustumist," ütles ta.

Samal teemal

Eestlastele teeb enim muret hindade tõus
Statistikaamet: ütle, mis kandist sa oled ja ma ütlen…
Davos tegi majandusmeestele kõvasti tuska

Peamised teemad