15:47 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
10901

Tallinnas toimunud suurel foorumil teatati vajadusest Eesti ja Venemaa aktiivsema koostöö järele ärivaldkonnas.

TALLINN, 17. veebruar - Sputnik, Deniss Pastuhhov. Laupäeval, 16. veebruaril toimus Tallinna Radisson Blu Hotel Olümpias venekeelne Baltimaade ettevõtlusfoorum "Baltic Business Forum". 

Foorum Avatud innovatsioon 2018 Skolkovos
© Sputnik / Григорий Сысоев

Hotelli konverentsisaali kogunes mõnisada osalejat ning kõnelejate seas olid Baltimaade ja Venemaa juhtivad ettevõtjad ja ärieksperdid ning Eesti peaminister Jüri Ratas.

Foorumi kaaskorraldaja Ksenia Kats rääkis Sputnik Eestile, et külalistena olid oodatud nii kogenud ettevõtjad, algajad ärimehed kui ka lihtsalt kõik need, kes pidasid oluliseks uute kontaktide ja sidemete loomist ning enese arendamist.

"Kuid arvestades kontingenti, märgiksin, et enamik kohale tulnud ettevõtjatest on keskmisest kõrgema tasemega: neil on juba oma äri, oma nišš teatud valdkonnas, alluvad ja suured ambitsioonid. See tähendab, et enamiku tänaste külastajate tase on tõesti kõrge," ütles Kats. 

Балтийский экономический форум в Таллинне
© Sputnik
Balti ettevõtlusfoorum Tallinnas

Ksenia Kats lisas, et ürituse staatust tõstis peaminister Jüri Ratase esinemine, kes ütles oma kõnes, et Eesti ametivõimud toetavad ettevõtlust nii praegu kui ka tulevikus:

"Lisaks toodud numbritele ja statistikale on väga oluline, et Ratas rõhutab naaberriikide vaheliste suhete arendamise tähtsust. Ettevõtluse jaoks ei ole tema arvates piire, neid saab kustutada - sealhulgas ka Venemaaga."

Ксения Катс - соорганизатор форума
© Sputnik
Foorumi kaaskorraldaja Ksenia Kats

Peterburi netiärimees Igor Redjoga oli üks paljudest Venemaa poole esindajatest.

Nagu märkis Redjoga, oli foorumil üsna palju Peterburi ja Moskva ettevõtjaid, kes on huvitatud koostööst Venemaa ja Eesti vahel.

"Teie peaminister ütles täna õigesti: kuigi Venemaa-Eesti suhetes on mõningaid raskusi, oleme naabrid ja jääme neiks alati – tahame me seda või mitte," rõhutas ta.

Eesti ja Venemaa vahelisele ettevõtlusele on majanduslike sanktsioonide ja poliitilise olukorra poolt loodud üsnagi arvestatavad takistused. Nendele lisanduvad ka erinevad maksupiirangud ja äritegevust pärssivad olud. Aga "vesi leiab alati, kust lekkida," on Redjoga veendunud. 

Игорь Редега, сетевой бизнесмен из Санкт Петербурга
© Sputnik
Peterburi netiärimees Igor Redjoga

"Me mõistame, et raskused on ajutised. Prognoose selle kohta, millal kõik raskused lahendatakse, ma ei teeks - see on küsimus poliitikutele. Aga meil on hetkel Balti riikidega head suhted, sinna rajatakse isegi vene tootmisettevõtteid.

Hävitatud majanduse kroonika: Moody's tõstis Venemaa krediidireitingut >>

Eriti viljakas koostöö võib toimuda infotehnoloogia valdkonnas: näiteks on Venemaal arendusprojekte plokiahela valdkonnas, mida me Balti riikidega jagama hakkame. Ja eestlastel on, mida Venemaale pakkuda - äri on alati vastastikku kasulik protsess."

Venemaa aga pakub Balti riikidele huvi eelkõige võimalusega seal äri laiendada, lisab Redjoga.

"Eesti on väike riik, Vene turu potentsiaal aga väga suur. Ei tasu unustada ka seda, et Venemaa on Euraasia riik, seega liigub internetiliiklus Hiinasse meie kaudu. Ja Hiina on täiesti põhjatu liiklusega maa ja veel üks hea ärivõimalus Eesti ettevõtjate jaoks, lisas Igor Redjoga.

Eesti ettevõtjate seast osalesid foorumil kutsutud külalised, näiteks üks nooremaid Eesti miljonäre ja OÜ Creative Mobile asutaja Vladimir Funtikov, kes jagas Sputnik Eestiga ärifoorumite korraldamise idee tagamaid.

Tema sõnul on inimeste jaoks, kes tegutsevad samal või lähedastel turgudel, kuid ei puutu omavahel tööasjus kokku, suur ärifoorum eriti kasulik, sest nad pääsevad oma tavapärasest sotsiaalsest suhluskonnast välja, leiavad uusi kontakte, laiendavad silmaringi ja kuulevad uusi ideid pakkuvaid esinejaid. 

Владимир Фунтиков, основатель Creative Mobiles
© Sputnik
OÜ Creative Mobile asutaja Vladimir Funtikov

"See tähendab, et asume sageli samas linnas, kuid ei ole mingil moel kontaktis. Kuid me võiksime üksteisele vägagi kasulikud olla, üksteist motiveerida, innustada, midagi uut õppida," ütles Funtikov.

Eesti majanduskasv aeglustub järsult >>

Sest uued ideed on ettevõtjale väga tähtsad, rõhutas Funtikov, kuid juhid põrkuvad otsuste langetamisel kokku keeruliste probleemidega ja piirduvad sageli vaid juba tuntud muutujate ning teguritega:

"Selleks, et avada oma teadvus millelegi uuele, vaadata asju värske pilguga, tuleb oma kontorist väljuda, suhelda teiste ärimeestega, isegi mõne teise majandusharu esindajaga. Siis võib ka äris läbimurre saabuda."

Ärifoorum on selleks suurepärane võimalus. "On veel üks oluline nüanss. On väga haruldane, et konverents toimub niisugusel tasemel, keskendudes üheaegselt mitmele riigile ja toimub seejuures vene keeles.Ma arvan, et see on Eestis ainus niisugune sündmus," lisas Vladimir Funtikov.

Veidi varem, jaanuari lõpus, toimus Sputnik Eesti pressikeskuses videosild mitme Venemaa ja Eesti "Baltic Business Forumi" osalejaga.

Videosilla käigus leppisid ärimehed kokku, et hoolimata raskustest riikidevahelises õhkkonnas võivad ja peavad Eesti ja Venemaa äriringkonnad "rajama väikesed teed üksteisele lähenemiseks, et majandus ükskord poliitika endale allutaks."

Samal teemal

Euroopa Liit ähvardab USA-d kaubanduskõneluste katkestamisega
Eesti tuumajaam: poliitikud ja energiasõltumatuse küsimus
Brüssel vähendas taas Eesti majanduskasvu prognoosi
Tagid:
poliitika, majandus, Baltimaad, Venemaa, tallinn, majandusfoorum

Peamised teemad