12:18 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Majandus
lühendatud link
84 0 0

Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad külastasid jaanuaris kuut Lääne-Virumaa ehitusobjekti ning ühte puidu- ja ühte toidutöötlemise ettevõtet. Kontrollitud 26 ettevõtetest kaheksa olid ümbrikupalga riskiga.

TALLINN, 18. veebruar — Sputnik. Töötajate registris oli kontrollitud 89 töötajast registreerimata 13, neist 10 ühel ehitusobjektil, teatas MTA.

Ühe äriühingu kontrollimisel tuvastati töötaja, kes ei tunnistanud oma töötamist äriühingus, vaid nimetas seda lihtsalt abistamiseks. Hilisemal vestlusel tunnistas äriühing selle inimese tööle asumist juba 2018. aasta algusest ning deklareeris tagantjärele talle mitteametlikult makstud töötasud.

MTA maksuauditi üksuse juht Külli Koidumäe juhib tähelepanu, et vastutus ümbrikupalgas tasumise eest ei ole üksnes tööandjal, vaid ka töötajal endal.

Ettevõtjad soovivad ümbrikupalga tõrjumisel teha enam koostööd maksuhalduriga>>

"Seoses käimasoleva füüsilise isiku tulude deklareerimise perioodiga tuletame meelde, et ümbrikupalga teadlik vastuvõtmine ei vabasta selle saajat tulumaksu tasumisest. Kui töötaja palgalt on maksud tasumata, tuleb töötajal endal kõik saadud tulud deklareerida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis," ütles Koidumäe.

"Sellest aastast kuvatakse tuludeklaratsiooni esitamisel automaatse riskianalüüsi alusel osadele inimestele täiendavaid küsimusi. Seda kahtlusel, kui inimene unustas või jättis tahtlikult osa oma tuludest deklareerimata," täpsustas Koidumäe.

MTA eesmärk on ümbrikupalga saajate osakaalu vähendada 2021. aastaks poole võrra. Selleks jätkab amet ümbrikupalkade maksmise ja käibe varjamise tuvastamiseks suunatud vaatlusi üle Eesti.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Leedu Vaba Turu Instituut (LFMI) koostöös Estonian Business School'iga viis läbi võrdleva uuringu varimajandusest Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Tšehhis ja Rootsis. Raportist selgus, et osaliselt või täielikult ümbrikupalga eest töötamist kaaluks Eestis koguni 54% vastanutest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu detsembris.

Ministeerium muudaks ebaseadusliku võõrtööjõu kasutamise kuriteoks>>

Uuringu põhjal on varimajanduses osalemine suurim Lätis ja Leedus, kus vastavalt 39% ja 35% küsitletutest tunnistas, et on eelneva aasta jooksul soetanud tooteid või teenuseid, millelt makse ei makstud. Eestis oli küsitluste põhjal mustal turul oste teinute osakaal 28%, mida on siiski oluliselt rohkem kui Rootsis, kus see osakaal oli madalaim (14%).

Tagid:
Lääne-Virumaa, Maksu- ja tolliamet, ümbrikupalk, MTA

Peamised teemad