02:20 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
103 0 0

Finantsinspektsioon selgitab meedias avaldatud informatsiooni, mille kohaselt Swedbank grupi ettevõtete kaudu on liikunud kahtlast raha. Finantsinspektsioon teatab, et tegemist on meediaväljaande hinnangutega, millele ei ole seni teadaolevalt hinnangut andnud uurimisasutused.

TALLINN, 20. veebruar — Sputnik. "Küll saame kinnitada, et alates 2014. aastast on Finantsinspektsioon võtnud eesmärgiks jõuliselt vähendada pangandussektoris rahapesuriske. Meie selge sõnum on, et Eesti ei ole koht läbipaistmatuks panganduseks ning see peegeldub Finantsinspektsiooni poolt rakendatud meetmetes ning seeläbi panganduse poolt teenindatavates kliendisegmentides. Sellisest põhimõttest lähtub ka Swedbank Gruppi kuuluv Eesti krediidiasutus Swedbank AS, kes on oluliselt panustanud teda ohustavate riskide vähendamisse," seisab Finantsinspektsiooni kodulehel.

Swedbankis kahtlustatakse Danskega seotud rahapesu >>

"Hindame, et Finantsinspektsioon on Eesti pangandussektori rahapesualased riskid viinud võrreldes 2014. aastaga oluliselt madalamaks, samas on järelevalve jätkuv. Mitmed pangad on ka ise reageerinud kohaselt ning oma ärimudelid, portfellid ja riskikontrollid nendes tingimustes üle hinnanud, nagu ka Swedbank AS Eestis," selgitab Finantsinspektsioon.

Kuna meedias leviva informatsiooni kohaselt seotakse laekunud kahtlast raha nn Danske Banki kaasusega, siis peab Finantsinspektsioon vajalikuks selgitada järgnevat.

Nagu ükski teine pank, siis ei saa ega ole ka Danske pank tegutsenud finantssüsteemis isolatsioonis. Kindlasti laekub sinna makseid teistest pankadest, samuti väljub sealt makseid teistesse pankadesse, seega kõnealused kanded võivad puudutada paljusid panku, sh mitmete ELi riikide panku. Eeltoodu kehtib ka kahtlase raha puhul.

See ei tähenda aga automaatselt (ega ka välista) seda, et teoreetilises rahapesukaasuses n-ö makseid vastuvõttev pank on pannud toime kuriteo või ka rikkunud pangale kehtestatud nõudeid, mis suunavad panka oma klienti tundma ja kahtlust äratavaid asjaolusid tuvastama.

Rahapesu asjades tuleb tuvastada täpsed asjaolud, kas eelkõige esineb raha kriminaalne päritolu ja milline on selle kriminaalse raha liikumise ahel, seal hulgas millises kihis (nt teises, kolmandas jne) üks või teine pank tehingute jadas on ning kas tal oli tulenevalt talle pandud hoolsuskohustusest seda võimalik vältida. Mida kaugemal see kiht on, seda raskem on seda ka pangal teha.

"Rahapesu tõkestamise järelevalve on jätkuv, kontrollime avaldatud asjaolusid, me ei anna käeoleva avaldusega hinnanguid Swedbank AS varasemate tehingute kohta," selgitab finantsinspektsioon.

Rootsi ringhäälingu SVT andmeil kahtlustatakse Rootsi pangas Swedbankis ulatuslikku ja süstemaatilist rahapesu, mis kestis pea aastakümne ning oli seotud Danske Banki Balti üksustega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti täna.

Danske panga Eesti filiaali rahapesuskandaal jõudis Saksamaale >>

Saates Uppdrag Granskning öeldakse, et Swedbanki ja Danske Banki Balti üksuste vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni (3,8 miljardit eurot).

SVT andmeil toimusid rahapesukahtlusega ülekanded aastatel 2007-2015. Umbes 50 kliendi seas on riiulifirmasid ja ärikliente, kellel puudus äritegevus. Postimehel on andmed üle kümne Swedbank Eesti kliendi seotusest kahtlaste rahavoogudega.

Finantsinspektsiooni juhatus tegi 19. veebruaril Danske Bank A/S-ile ettekirjutuse, millega keelas panga filiaali tegevuse Eestis. Pank peab enda tegevuse Eestis lõpetama kaheksa kuu jooksul alates ettekirjutuse tegemisest, arvestades seejuures filiaali praeguste klientide huve, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teisipäeval rahapesuvastaste reeglite rikkumise tõttu Eestis tegevuskeelu saanud Danske Banki lahkumine Eesti turult ei mõjuta oluliselt Eesti majandust, sest viimaste aastate jooksul on Danske lõpetanud Eestis eraisikutele ja kohalikele ettevõtetele teenuste pakkumise, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Eesti Panga teadet.

Danske panga ümber puhkenud skandaali tõttu alustas Eesti prokuratuur 1. juulil Danske panga Eesti filiaali töötajate võimaliku rahapesu asjaolude uurimiseks kriminaalmenetlust. Keskkriminaalpolitsei pidas detsembris Danske rahapesu kriminaalasjaga seoses kinni kokku kümme inimest, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Danske Bank asutati 1871. aastal Kopenhaagenis. See on Taani suurim pank ja Põhja-Euroopa oluline pangandusettevõte, millel on filiaalid ka piirkonna teistes riikides. Pangal on rohkem kui 5 miljonit klienti.

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)

Samal teemal

Politsei pidas kinni kümme endist Danske panga töötajat
Danske vilepuhuja: Eesti finantsinspektsioon muutis maagiliselt arvamust Danske suhtes
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Brüssel valmistab Eestile ette "näidisnüpeldamist" Danske Banki pärast
Tagid:
finantsinspektsioon, rahapesu, pangandus, Swedbank, Danske Bank

Peamised teemad