06:54 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Majandus
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
19540

Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Varasemad pangandusskandaalid, mis puudutasid enamasti Lätit, suridki ajalehtede külgedel. Nende kaja kaigub endiselt inimeste peades ja raputab kogu pangandussektorit.

Majandus on küll upsakas daam ja talle meeldib teeselda, et kõik on korras, kuid vargsi ja üksiolles valab temagi öösiti pisaraid.

Kui esimesed löögid langesid väikestele pankadele, mis teenindasid igasuguseid idapoolseid kurjategijaid, siis teine löök tuli juba suurte pankade pihta ja lõi suurkapitalil hinge kinni.

Suur pesupäev. Korruptsioon muudab Läti paariariigiks >>

Veendunud optimistid kinnitasid tookord, et probleemist saadi üle – idapoolsetest klientidest öeldakse lahti, mitteresidentide hoiustele pannakse piirangud peale ja elu läheb edasi, pareminigi veel kui varem.

Swedbankil lasub kahtlus Danskega seotud rahapesus, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Öeldi, et Läti pangad töötasid klientidega aga tavalisi inimesi teenindavad Skandinaavia pangad. Neil on kõik selge, läbipaistev, õiglane ja aus. Ja ka ameeriklased, kes selle kõik korraldasid, rootslasi juba ei puutu.

Sai vaevalt hingamine taastatud, kui tuli kolmas löök, otse vastu pead. Rootsi televisiooni andmetel kahtlustatakse Baltimaades aktiivselt tegutsevat Rootsi Swedbanki "ulatuslikus ja süstemaatilises rahapesus".

Kümne aasta jooksul pesti Taani Danske Banki Baltimaades olevate filiaalide kaudu mitu miljardit eurot. Räägitakse absoluutselt müstilistest summadest kümne ja isegi üheteistkümne nulliga. Reaktiivsed optimistid kiirustasid kohe kõiki rahustama, et pidage nüüd hoogu, see on ainult teler - ja pole isegi Ameerika oma.

Danske rahapesuskandaal >>

Ainult et avalikkusel pole rahunemiseks põhjust. Balti riikides sellist telesaadet juba nähtud, siis ka rahustati, et pole midagi hirmsat, aga lugu lõppes panga sulgemisega. Tookord algas asi samuti meediateadetest.

Seekord osalesid uurimises ajakirjanikud, kes nimetavad end "mittetulunduslikeks" ja heast peast leili ei lähe ega kirjuta niisama tähtegi - see on mittetulundusliku reaalsus. Danske Bank ise läks juba näost punaseks ja Balti riikidest ja Venemaalt taandunud.

Rahvas ei ole mitte lihtsalt mures, vaid ka närviline ja temast võib aru saada, sest enamikul Balti riikide kodanikel on kontod just Swedbankis. Pensionid, palgad, sotsiaaltoetused ja säästud. Ja üleüldse - see on peamine finantsinfrastruktuur. Kui see juba tõmblema hakkab, siis puudutab see kõiki.

"Rahapesu" kahtlus on pangale sama nagu "korruptsioonikahtlus" poliitikule. Te võite süüdistada keda iganes, tõestada on seda peaaegu võimatu, maine on koheselt rikutud.

Jutud tumedatest asjadest pankades on mittetulundusliku teabe sünkroonse tegevuse taga olevate veelgi tumedamate ja peaaegu nähtamatute inimeste moodne võte.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)

Samal teemal

Läti võimud kinnitasid ametlikult keskpanga juhi kinnipidamisest
Läti keskpanga president lasti kautsjoni vastu vabadusse
Keskpank: Danske lahkumine ei oma olulist mõju Eesti majandusele

Peamised teemad