12:35 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Majandus
lühendatud link
115 0 0

Ainult järelevalveameti Rosselhoznadzor uued kontrollimised Eesti kalatöötlusettevõtete osas võivad Venemaad veenda nende toodangu kvaliteedis, lausus Sputnik Eestile Eesti Kalaliidu juht Valdur Noormägi.

TALLINN, 22. veebruar - Sputnik. Venemaa inspektorite negatiivset suhtumist Eesti kalakonservide kvaliteedi osas võivad muuta vaid Eesti kalatöötlusettevõtete toodangu uued kontrollmised, usub Eesti Kalaliidu juht Valdur Noormägi.

Mismoodi on kontrollide teostamine käib

Lõppeva aasta lõpul teeb Venemaa järelevalveorganisatsioon Rosselhoznadzor esialgseid plaane järgmiseks aastaks ja palub Eesti Veterinaar- ja Toiduametil (VTA) saata nimekiri ettevõtetest, kes tahavad kontrolli läbi teha, selgitas Valdur Noormägi portaalile Sputnik Eesti.

 

Вальдур Ноормяги - руководитель Рыбного союза Эстонии
© Фото : Naturlich Estland
Eestile Eesti Kalaliidu juht Valdur Noormägi

Ettevõtete nimekiri telliti Eesti Kalaliidult, kes andis selle nimekirja üle VTA-le ning VTA saatis nimistu venelastele – nii see protseduur käib.

Kuid infot, et Venemaa osapool kindlasti 2019. aasta esimeses kvartalis kontrollreidiga Eestisse tuleb (sellisest kavatsusest olid venelased teada andnud), seniajani Eesti ettevõtetel ega Eesti Kalaliidul ega ka Veterinaar- ja Toiduametil ei ole, ütles Noormägi.

Läänemere kalad on mürgised - kelle süül >>

"Nõnda siis on nimekiri kontrolle ootavatest Eesti ettevõtetest Venemaa poolel olemas, kuid jaatavat vastust nende poolt ei ole saadud. Nagu ka nii 2017. kui 2018. aastal. Tundus, et nüüd kohe-kohe nad saabuvad, aga ei tulnud siiski kedagi," selgitas ta.

"Aitüma" Brüsselile

Venemaa osapoolele saadetud nimekirjas on põhiliselt ettevõtted, kes tegelevad kilu ja räime töötlemisega. Ent isegi kui vene inspektorid siia tulevad ja kontrolli teostavad ning tulemused on positiivsed, siis ikkagi suuremat osa toodangust eksportida ei tohi.

Kehtestas ju Venemaa vastusena Euroopa Liidu sanktsioonidele oma vastusanktsioonid ja nüüd võib teoreetiliselt Venemaale eksportida ainult toiduaineid tooterühmast number 1604 — konserve ja preserve. Pole tekkinud võimalust eksportida ka sellistesse riikidesse nagu Valgevene ja Kasahstan, kes kuuluvad Venemaaga ühtsesse tolliliitu.

"Aga isegi vastusanktsioone silmas pidades on Eesti etevõtetel suur potentsiaal Venemaa turule siirdumiseks – seda nii suurettevõtetel Maseko AS (konservid) ja Viru Rand (konservid ja preservid) kui ka vürtsikilu ja erinevate tomatikastmes kalade väiketootjatel," väitis Valdur Noormägi.

Eesti Kalaliidu juhi sõnul on tal kahju, et Venemaa inspektorid on pidanud Eesti toodangut tervisele ohtlikuks. Ja ta loodab, et uued kontrollid siiski toimuvad ning sedakorda jääb Venemaa kvaliteediga rahule.

"Me ekspordime oma kalatoodangut 56 riiki ja kahju küll, et venelastele Eesti kalatooted viimaste kontrollimiste tulemuste kohaselt ei sobinud," lisas ta.

Neli aastat tagasi kehtestas Moskva piirangud

Venemaa teatas Eesti Veterinaar- ja Toiduametile kavatsusest inspekteerida 2019. aastal Eesti kalatöötlemisettevõtteid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti neljapäeval.

Koos Venemaa inspektoritega tulevad Eestisse kalatoodete kvaliteeti kontrollima ka Aserbaidžaani ja Austraalia eksperdid, kuhu Eesti oma kalatooteid ekspordib. Kokku on aasta jooksul kavas neli kontrollkülastust.

Läti ja Eesti sprotid taas Venemaal >>

2017. aasta detsembris võttis Venemaa Rosselhoznadzor (põllumajandustoodangu järelevalve amet – toim.) maha varem Eesti kalatöötlemisettevõttele DGM Shipping kehtestatud toodete ekspordipiirangud Venemaa turule. Otsus tehti Rosselhoznadzori spetsialistide läbi viidud ettevõtte kontrollimise põhjal. 

Eesti ja Läti kalatoodete tarnimise keeld Venemaale kehtestati 2015. aasta juunis. Rosselhoznadzor selgitas seda sammu inspekteerimistega avastatud süsteemsete rikkumistega, samuti kantserogeense bensopüreeni sisalduse tõttu toodangus.

Samal teemal

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam
Läti parima sprotitootja kahjusumma on kahekordistunud
Tagid:
eksport, majandus, kala, VTA, Rosselhoznadzor, Venemaa

Peamised teemad